Tietämätön kyselee.
Minulla on käsikäynnisteinen Parsunin 15 hv 4T 08vm moottori. Katsoin että käsiohjattavaan versioon saisi virtalukon ostettua, niin onkohan tuo mahdollista asentaa niin ettei konetta sää käyntiin vetämällä ilman avainta, vai onko se vain sähköstarttia varten?
https://www.marineparts.fi/varaosat/peramoottorit/parsun/9-9-15-hv/virtakytkin-ja-tarvikkeet-kasiohjausmallit-paf1527
Vetokäynnisteinen 15 hv moottori ja virtalukko
2
191
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäpä luulet?
Kun moottorin voi sammuttaa nykäisemällä turvanarusta, niin eiköhän sen virtapiirin saa katkaistua myös virtalukolla.
En usko, että se pidättelee kuitenkaan ketään, jolla on edes perustiedot moottoreista ja yli viisi minuuttia aikaa. Tosin silloin pitäisi olla edes pihdit mukana eikä kaikilla ole.- Anonyymi
Sammutusnappi ja turvakytkin oikosulkee virtapiirin. Yleensä virtalukolliset perämoottorit saa käyntiin irrottamalla virtalukon kaapelin. Meillä esim. on 20 hv Yamaha sähköstartilla. Sitä voi hyvin käyttää ilman akkua ja virtalukkoa. Sen kuin jättää kaapeleiden liittimen irti ja vetää käyntiin. Ainoa pikku ongelma on se, ettei tuossa ole lainkaan sammutusnappia. Pitää sammuttaa ryypyllä.
Veneiden virtalukot ovat niin alkeellisia, ettei niillä mitään varkaussuojaa saa. Avaimet saattavat olla identtisiä, kaapeleihin pääsee helposti käsiksi jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 765245
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264606Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3391946- 891609
- 921524
- 2571476
- 3361154
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.55967