Vaalikoneissa kunnan taloudellisen tilanteen parantamiseksi tarjotaan ratkaisuksi palvelujen leikkaamista, verojen korotusta tai omaisuuden myyntiä. Toimintojen tehostaminen ei ole valintalistalla.
Iäkäs läheiseni joutui leikkaukseen. Sen lisäksi hänellä oli kaksi muuta vaivaa, joita oli päätetty tutkia leikkauksen jälkeen. Leikkaus ei vaikuttanut näihin vaivoihin. Koska läheiseni on iäkäs ja asui yksin hän oli kaksi viikkoa vuodeosastolla leikkauksen jälkeisten toimenpiteiden hoitamiseksi.
Hän ehdotti voitaisiinko ne kaksi muuta vaivaa katsoa nyt sinä aikana kun hän on hoidossa osastolla. Vaivat tarvitsivat verikokeet ja lääkärin käynnit. Ei käynyt.
Kun läheiseni oli kotiutettu nämä muut vaivat hoidettiin kumpikin erikseen. Ensin verikokeet ja sitten lääkärissä käynnit.
Tässä tapauksessa tehostaminen olisi ollut kaikkien etu ja erityisesti itse potilaan, jonka hoito kesti nyt puoli vuotta ajoittuen loppupäästä syksyn loskakeleille. Läheiseni on 97 vuotias ja hänelle liikkuminen tuottaa vaikeuksia.
Tehostaminen on kirosana
Anonyymi
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887