Puolustuvoimien irtisanouduttava rasismista HETI!

Anonyymi

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007987686.html

Huhhuh että hävettää taas olla Suomalainen! Instituutio jonka päätehtävä on puolustaa Suomea ja Suomen kansalaisia, vielä 2020-luvulla alentuu rasismiin ja syrjii hakijoita, jotka herättävät islamofobiaa. Eihän tässä mistään muusta voi olla kyse. En ole myöskään koskaan nähnyt puolustusvoimien liputtavan Pride-tapahtumaa, joka on nyky-yhteiskunnan tärkein suvaitsevaisuuden ja antirasismin symboli. Miksei tätä laitosta voi modernisoida niin, että vanhat ukot potkitaan ulos ja tilalle otetaan liberaaleja uudistusmielisiä naisia niin, että jatkossa kuka tahansa hijabia pitävä nainen olisi tervetullut palvelukseen eikä ketään syrjitä uskonnon takia? Tämä on loistava esimerkki miesjohtoisesta instituutiosta, missä entisajan rasismi ja naisviha jylläävät.

9

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, että Suomessa on jäljellä edes yksi perinteikäs ja kunniakas instituutio joka noudattaa sotilasohjesääntöä pukeutumisen suhteen muutenhan jokainen sotilas voisi käytellä vaikka minkälaisia varusteita yhdenvertaisuuden vuoksi. Poliittiset ja uskonnolliset merkit on oltava asusteista poissa.

    • Anonyymi

      Puolustusvoimissa ei saa käyttää uskonnollisia tunnuksia. Kristityt eivät saa käyttää uskonnollisia tunnuksia, mitä ne nyt sitten olisikaan. Juutalaiset eivät saa käyttää uskonnollisia tunnuksia. Esim Hasidijutalaiset ja hiuskikurat. Kipa ei saa käyttää, päähine korvaa sen. Rasta-uskovaiset eivät saa pitää rastahiuksia. Hindut eivät saa liikkkua pyjaamasaa julkisilla paikoilla jne. Tästä syystä eivät musliimitkaan saa käyttää uskontoon perustuvia vaatteita. Islamin uskonto ei mitenkään määrä minkälaista päähinettä pitää käyttää. Tämä on tämän nuoren naisen ihan oma idea ja mielipide.

    • Anonyymi

      Voisin epäillä että aloittaja ei ole käynyt itse armeijaa, mutta puolustusvoimien tehtävä on nimenomaan puolustaa maata tarpeen tullen. Siviilissä voi kulkea sateenkaaren väreissä tai uskonnollisissa vaatteissa ja se on jokaisen oma asia. Sitten se karu todellisuus, kumpikaan edellä mainituista varusteista ei sovellu taisteluun edes harjoitteluun. Minkä takia pitäisi ottaa henkilö armeijaan joka ei pysty selviämään siellä? Sitten johtamis asia, tänä päivänä moni työ tuntuu olevan ihmisille liian raskasta henkisesti. Eihän sellainen sovi sotilaaksi,tietää asioita joita ei SAA kertoa edes puolisolle. Tämän takia siellä on niitä "vanhoja ukkoja" he ovat henkisesti todella vahvoja ja kestävät sen työn. Henkisesti epävarma tai uupunut ihminen ei pysty tekemään parhaimpia päätöksiä ja onko semmoiseen varaa ikipäivänä, minusta ei puolustusvoimissa.

    • Anonyymi

      Onneksi sitä ei johda kaltaisesi naiset. Olisimme tuhoon tuomitut.

    • Anonyymi

      Sotilasasu on ihan perustelluista syistä yhtenäinen. Asujen on oltava mahdollisimman neutraaleja ja puolueettomia. Mitään uskonnollisia symboleja tai vaatteita ei pidä olla laisinkaan näkyvissä. Se jos mikä on tasa-arvoa, että kaikilla on yhtenäinen asukokonaisuus.

      • Anonyymi

        Komppaan edellistä, mentäisiin täydellisesti ojasta allikkoon, jos alettaisiin erilaisia mitä-hyvänsä-tunnuksia hyväksymään.

        Miten nyt taas tuntuu siltä, että kyseessä on ihan tietoinen veneenkeikutusyritys!


    • Anonyymi

      Uskonnollisen tunnuksen käytön kieltämisellä ei ole yhtään mitään tekemistä rasismin kanssa. Eikö armeijaa käymätön rouva-hyvä tosiaan tiennyt asiaa?

    • Anonyymi

      Suomen armeijaan ei pitäisi päästää kuin aitosuomalaisia, saamelaisia ja suomenruotsalaisia.

    • Anonyymi

      Johan oli vitsikäs aloitus. Taisi olla silkkaa trollausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe