400 ajotuntia

Anonyymi

Millaisessa kunnossa voisi olettaa olevan moottorin joka on pulpettiveneessä (luultavasti paljon uistelunopeutta) 40hv nelitahti ja ikää 10 vuotta jos normi huollot on tehty ja ajoa tullut 400 tuntia?

5

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millaisessa kunnossa uskoisit olevan auton moottorin, jos sillä on ajettu 400 tuntia? Minulla tyypillinen keskinopeus autolla ajotietokoneen mukaan 35 km/h eli tuo vastaisi 14 000 km autolla. Suuri osa tunneista tyhjäkäyntiä liikennevaloissa vastaa uistelua.

      Vinkiksi 4T-perämoottorit ovat kutakuinkin identtisiä autojen moottoreiden kanssa.

    • Anonyymi

      Riippuu täysin siitä, mistä roikkuu. Monestiko on ajettu kiville, ajettu kylmänä täysiä ja talvivarastoitu miten sattuu. Voi olla raato tai uutta vastaava. Tunnit noissa lukemissa ei merkkaa oikeastaan mitään, neljän vuoden ajot meikäläiselle ja 11 vuotias käy ja kukkuu edelleen kuin uusi vaikka huoltoja on laiminlyöty.

    • Anonyymi

      Todennäköisesti ajaa huoletta vieä toiset 10 vuotta. Mutta, tarkista onko jakohihna ja vesipumpun siipipyörä milloin vaihdettu. Ne ovat hieman kalliimpia huoltoja. Jos on vaihtamatta, tingi hinnasta.

      • Anonyymi

        Jos nuo itse tekee niin alle satasen maksaa.


    • Anonyymi

      Tiedän vetouistelioilla 4t perämoottoreita joila ajettu 4000-6000 h joten 400h ajettu kone just ja just sisään ajettu. Itsellä ollut esim Honda 15hv vm 93 vaihdoin siihen jakohihnan ja vesipumpun siipipyörän ekakerran kun 15v käyttöä takana,ei mitään murtumia eikä hajoamisen merkkejä ollut jakohihnassa,siipipyörä oli vähän kulunut ja kovettunut ja uusi nosti vettä tehokkaammin. äyttötunteja ainakin yli 100h kesässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      90
      6456
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      45
      5531
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      82
      4214
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      75
      3960
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1337
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1177
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      290
      846
    Aihe