400 ajotuntia

Anonyymi

Millaisessa kunnossa voisi olettaa olevan moottorin joka on pulpettiveneessä (luultavasti paljon uistelunopeutta) 40hv nelitahti ja ikää 10 vuotta jos normi huollot on tehty ja ajoa tullut 400 tuntia?

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millaisessa kunnossa uskoisit olevan auton moottorin, jos sillä on ajettu 400 tuntia? Minulla tyypillinen keskinopeus autolla ajotietokoneen mukaan 35 km/h eli tuo vastaisi 14 000 km autolla. Suuri osa tunneista tyhjäkäyntiä liikennevaloissa vastaa uistelua.

      Vinkiksi 4T-perämoottorit ovat kutakuinkin identtisiä autojen moottoreiden kanssa.

    • Anonyymi

      Riippuu täysin siitä, mistä roikkuu. Monestiko on ajettu kiville, ajettu kylmänä täysiä ja talvivarastoitu miten sattuu. Voi olla raato tai uutta vastaava. Tunnit noissa lukemissa ei merkkaa oikeastaan mitään, neljän vuoden ajot meikäläiselle ja 11 vuotias käy ja kukkuu edelleen kuin uusi vaikka huoltoja on laiminlyöty.

    • Anonyymi

      Todennäköisesti ajaa huoletta vieä toiset 10 vuotta. Mutta, tarkista onko jakohihna ja vesipumpun siipipyörä milloin vaihdettu. Ne ovat hieman kalliimpia huoltoja. Jos on vaihtamatta, tingi hinnasta.

      • Anonyymi

        Jos nuo itse tekee niin alle satasen maksaa.


    • Anonyymi

      Tiedän vetouistelioilla 4t perämoottoreita joila ajettu 4000-6000 h joten 400h ajettu kone just ja just sisään ajettu. Itsellä ollut esim Honda 15hv vm 93 vaihdoin siihen jakohihnan ja vesipumpun siipipyörän ekakerran kun 15v käyttöä takana,ei mitään murtumia eikä hajoamisen merkkejä ollut jakohihnassa,siipipyörä oli vähän kulunut ja kovettunut ja uusi nosti vettä tehokkaammin. äyttötunteja ainakin yli 100h kesässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2770
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      110
      2626
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      60
      2459
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1840
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe