Tuo vaalivideo.
Kaikkein selvin ja asiallisin esiintyjä oli mielestäni Ritola, jota en henkilökohtaisesti kylläkään tunne.
Ei jännittänyt takeltelemalla. HYVÄ !
Kaikkein selvin ja asiallisin esiintyjä oli mielestäni Ritola, jota en henkilökohtaisesti kylläkään tunne.
Ei jännittänyt takeltelemalla. HYVÄ !
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eikös hänellä ole jo kolme puolue vaihtoa pienen ajan sisällä? Musta outoa.
Ei herätä luottamusta.
Miksi vastustaa tuulivoimaa, mutta kannattaa malmin louhintaa.... eikö joku ympäristöä ajatellen malminlouhinta ole se, joka vaikuttaa luontoon ja ympäristöön...
Persuilla on vissiin pakkomielle vastustaa tuulivoimayrityksiä saasteetonta tuulta.
No onhan se talvivaara esimerkiksi paljon vähemmän saastuttava, kuin tuulimylly.
Siinä on Ritolalla selvästi sellainen johdonmukainen ajattelumalli.
Nehän voi lepakot ja kurttusammakot (vai mitä ne oli) häiriintyä tuulivoimasta ja ihmisetkin alkavat värisemään.
Kunnon kaivos kun saadaan, niin ei tarvitse ajatella, että tuleeko ne jätteet turvesoilta. Nuo ulkomaalaisethan sitten tekevätkin sen jälkihoidon erinomaisesti paremmin kuin kukaan muu.
Tuollaisia johdonmukaisia päättäjiähän tänne tarvitaan kaitsemaan Haapavettä, jolla noin 60 000 000 euron "liikevaihto"
Tuollaisen yrityksen päättäjiksi näyttää olevan muitakin viisaita persujen listoilla. Sellaisia, joilla riittää kyky hahmottaa asioita.
Olikohan kirjoituksessa sarkasmia, noo - ehkä "vähän"
Sellaista mitäänsanomatonta persuilua
Se on paha juttu.jos susien pesintä häiriintyy.
Melko hyvä ulosanti useimmilla ehdokkaista 😂
-valtuutetulta vaaditaankin haapadellä hyvää esiintymiskykyä ja draaman tajua. Päätösten sisällöllä ei niin väliä olekaan kunhan näyttävästi vastustaa. Kyllä striimaus on tuonut paljon näyttävyyttä näin pienen pitäjän päätöksentekoon. Ennen valtuustosalissa hiljaa nyhräsivät nyt leveästi audiotorion nousevasti katsomossa voi runoutta esittää tulevat valtuutetut.
Aika heikot tulevaisuus visiot. Yrittäjien kannustimet ja tukitoinet olivat aika hukassa ainakin Miralla,
Sammaa mieltä - Ritola on maanläheinen ja viisas mies - jatkoon
En ainakaan luota jo kolmesti vaihtanu puoluetta vaalikauvella, ainako on muijen syy ku ei kauvaa viihy yhessä? Tämä on vain äänestäjän.mielipide.
Huonopa on matikan taitosi, vain kahdesti on vaihtanut, joka on vain myönteistä, että ymmartää vaihtaa parempaan, eli hän ei ole kovapäinen änkyrä!
Eipä osu teillä kenelläkään kohdalleen Samin puolueen vaihto. Se on tapahtunut vain kerran keskustasta perussuomalaisiin. Haapavesi-ryhmässä ei edustaneet puolueita paitsi keskustaa edelleen siihen asti kun erosi. Ollilan karkurithan lipesivät myös omasta valtuustoryhmästään. Kukaan täysijärkinen ei pysy kepun porukassa kun oppii tuntemaan näitten toimintamallit. Kepusta on moni lähtenyt ja moni luopunut eka kauden jälkeen. Mietitäänpä kepun tätä kautta. Ensin erosi ryhmästä 3 valtuutettua. Kepun valtuutetuista 3 erosi kokonaan valtuustosta ja luottamustehtävistä: Heikki Halla-Aho, Markku Laitila ja Riikka Kaisa Nuolioja. Sitten Ollila vei 8 valtuutettua omasta kepun valtuustoryhmästä ja porukka vielä haukkui julkisesti jäljelle jääneet 6 kepua. 6 jäljellä 17 toista! Ja hajottajana kepulainen valtuuston puheenjohtaja Päivi Ollila.
Ompa siinä taas yö valavottu ja valvottu samaa höpinää, unohtui tuo että persut hajosi vaalikauvella kahtia.
6.51
Mitä tuota kellon aikaan tuijottelet. Kellon aika ei muuksi muuta, että kirjoittaja on kuvannut asian täysin todenperäisesti.
On totta, että siniset lähti perussuomalaisista vieden puolueen rahat mennessään. Mutta eipä se kauaksi kantanut heidän lentonsa. Kannatus hiipui nopeasti nollaan ja nyt ovat ripotelleet itsensä muihin puolueisiin noloksi täytteeksi.
Sen sijaan Perussuomalaiset ovat hyvällä osaamisellaan ja selkeällä linjallaan menestyneet, ilman rahaa ja kovalla työllä. Gallupit osoittavat Perussuomalaisten kovan työn tuottaneen tulosta. Varmaan harmittaa olla nyt entinen sininen?
Se piti tässäkin ketjussa Ollila haukkua. Se on katkeraa. Siihen aikaan vielä tekstiä, että normaalit työssäkäyvät ihmiset nukkuvat. Jos ei ole niitä huolia, niin mikäs se on yökaudet kirjoitella.
Mistä ihmeestä tuo sukupolvelta toiseen siirtyvä katkeruus kumpuaa.
On oma asiasi jos klo 06.49 kannat katkeruutta mukanasi tähän päivään ja siitä muita syyttelet. Päivi Ollilan toiminta viime vaalikaudelta on tiiviisti tätä päivää ja nykyaikaa.
On useita tahoja, jopa kepu puolueen sisältä, jotka eivät pidä Ollilan toimintatavoista politiikassa.
Vaalit tulossa ja tietysti asiasta kuuluu keskustella nyt, kun vielä on mahdollista vaikuttaa siihen,ketkä ja miten tulee Haapaveden asioita hoitamaan.
Katkeruus on eri asia, kuin selkeä mielipide siitä, että ei hyväksy Ollilan toimintaa ja hänen arvomaailmaansa politiikassa. Onhan noita esimerkkejä tälläkin palstalla useat ihmiset luetelleet niistä asioista,jotka eivät ole ihmisten mielestä hyväksyttävissä . Kun antaa vaalilupauksia, niin niissä tulisi pysyä ja myös kuunnella kaupunkilaisia. Kun ei ole näin tehnyt, niin luottamus on mennyt.
Sorry, sorry.
Kukapas sitä olisi arvannut, että se on noin herkkää..
Jatka vain samalla tavalla. Mihinkäs sitä koira karvoistaan.
"Mitä tuota kellon aikaan tuijottelet."
ilkka yritti päästä teatterikouluun mutta kun ei päässyt pani pystyyn oman teatterin jota vois verrata aikanaan oulussa esitettyyn jumalan teatteriin
09.24
Taidat olla Revolle melkoisen katkera ja luultavasti ikätoveri, kun olet noin tarkadti seurannut Revon harrastuksiakin. Täällä olet heitellyt Revon urheilu ajoista, operetti harrastuksesta, ajoista jolloin harrasti näyttelemistä ja huutelet vielä hänen seurustelusuhteidensa perään.
Kuinka monessa asiassa olet jäänyt sivustakatsojaksi ja lehdelle soittelemaan, kun Repo sinulla noin kovasti luonnolle ottaa?
Etköhän sinäkin ole jo aikuisen iässä, joten hanki oma elämä.
Mene näytelmäkerhoon, ala harrastamaan tanhua, yleisurheile, ala jääkiekkotuomariksi, laula kuoroissa, ota yksinlaulutunteja, ala harrastamaan operettia, seurustele jonkun kivan naisen kanssa, käy metsästämässä ja kalassa, tee lujasti töitä, ala hoitamaan yhteiskunnallisia asioita, sienestä, kerää rahaa lasten opetustyön tukemiseksi, ota kotieläimiä, rakenna vanhemmillesi talo jne jne.
Sellaista se kuule elämä on.
Mutta täytyy tehdä itse, elää itse omaa elämäänsä, olla rohkea ja ahkera ja valmis kehittämään itseään.
Mikäpä sinua siis estää? Miksi roikut Revon stalkkaamisessa? Ei ole Revon syy,jos et ole uskaltanut elää elämääsi,vaan olet jäänyt sivustakatsojaksi.
Hanki itsellesi elämä, oma elämä.
Määäki äänestän persuja
Katsoinpahan sen minäkin. Rauhallista keskustelua, ei mielenkiintoisia uusia avauksia miltään puolueelta. Ainoa asia joka kiinnitti keskustelussa huomiota oli Katariinan kysymys, että miksi Haapavesi on niin selkeästi jäänyt junasta tietoyhteyksien kehityksestä. Hallituksen puheenjohtaja vieritti syyn asiasta valtuustolle, joka tehnyt kielteisen päätöksen. Muut puolueet eivät pyytäneet avaamaan tätä sen enempää. Miten aktiivisesti on oltu liikkeellä muiden vaihtoehtojen selvittelyssä? Keskustan yksinkertainen enemmistö valtuustossa ei saanut asiaa neljässä vuodessa etenemään. Nyt nähdään kuitenkin välttämättömänä elinvoiman kehitykselle. Takinkääntöä vaalien alla? Vai eikö ole ollut kykyä nähdä realistisesti nykytilannetta ja sen vaikutuksia?
Tässä asiassa olen täysin samaa mieltä.
KEPU olisi voinut viedä asiaa eteenpäin jo aikoja sitten mutta:
Se kytkeminen Haapaveden energiaan oli ihan järjetön.
Ei infran rakentaminen ole mielestäni sellaista, että tuloilla pitää kattaa menot.
Käyttäjälle kohtuullisin menoin kunnon tietoliikenne yhteydet, siinä kuin tieyhteydet luovat Haapavedelle vetovoimaa siinä kuin muuallekin.
Tiedän, että moni vastustaa, kun eivät näe sen suomia mahdollisuuksia, mutaa näin se vain on. En itsekään käy uimahallissa, hiihtelen tosi vähän ja kirjastossa harvoin. Maksampa kuitenkin niiden ylläpidosta omina veroeuroina. Silti ne palvelut pitää kaupungilla olla reilassa.
Halutaanko tänne uusia muuttajia tai mitkä on me asiat jotka pitävät ihmiset pitäjässä.
- etätyöntekijä, toivottavasti täällä jatkossakin -
Joo niitä on kaikenlaisia edustajia niitäkin jotka kehitystä jarruttaa siksi kun niijen kännykän mokkula toimii hyvin.
Kolehmainen suorsataan valehteli paneelissa tuosta valokuituhankkeen hylkäämisestä. Hän kyllä hallituksen puheenjohtajana tietää, miksi se hylättiin. Haapavesi tuttuun tapaansa tilasi konsulttiyhtiön tekemään laskelmat kuituverkon kannattavuuesta Haapavedellä. Loppuselvitys oli, että sen rakentaminen tulee niin kalliiksi, että rakentaminen ei kannata eikä ole järkevää. Mepulaisille valehteleminen on yhtä sujuvaa kuin perussuomalaisille rehellisyys. Ollilakin yritti vierittää päiväkodin rakentamattomuuden perussuomalaisten syyksi ja väitti, että keskusta olisi hyväksynyt uudenkin päiväkodin yksityisen rakentamana. Tosiasiahan oli, että pienpuolueet yhdessä olisivat hyväksyneet yksityisen tulemisen, mutta kepulle ei käynyt mikään muu vaihtoehto kuin Ahjolan myyminen tai vuokraaminen yksityiselle. Kepu halusi Ahjolantoiminnan pois kaupungin toiminnasta. Tästä saimme lukea täällä Revon blogikirjoituksen siltä ajalta kun asia oli ajankohtainen. Kolehmainen taisi puhua jotakin yhteistyöstäkin, mihin se ei ole koskaan itse kyennyt, koska ei ole halunnut. Keskustalle ei kelpaa kenekään muun ideat ja ajatukset kuin heidän omansa. Yhteen aikaan kepulla oli tapana, että jos joku pienistä puolueista teki hyvän esityksen, niin keskusta muutti hieman esityksen sanamuotoa ja esitti sitten saman asian omana esityksenään. Tämä kaikki vain sen takia, että pystyvät sanomaan, että pienpuolueet eivät ole saaneet mitään aikaan.
Perussuomalaiset estivät Ahjolan ja Paakkilanhovin myymisen pörssiyhtiöille. Perussuomalaisten Ilkka Repo oli tehnyt aloitteen Haapakosken sillan kannen uusimisesta ja siitäkin on täällä jostakin kopioituna aloite. Silti kun lukee OIllilan luettelon kepun saavutuksista, niin siellähän se on Haapakosken sillan korjaaminen kepun ansiolistalla. Kepu hallitsee täydellisesti oman ja sisäpiirien edun tavoittelun, valehtelemisen, äänestäjille valehtelemisen, takinkäännön, kaupungin varojen tuhlaamisen toisarvoiseen,....
Mutta valta on nyt äänestäjillä, me siivomme kaikki törkykirjoitajat puolueloikkarit ja solvaajat, valitsemme vain haapavettä kehittävät edustajat.