Terveyskeskus toivonlahteen

Anonyymi

Siis mihin toivonlahdessa mahtuu terveyskeskus, vuodeosasto, röntgen ja muut palvelut?
Hoitokotikin toimii niin epäsopivissa tiloissa. Ahdasta on huoneissa samoin vessat ja peseytymis tilat. Saunat on pois käytöstä. Huoneiden seinät maalamatta.
Hotelli yöpymiseen huoneet on suunniteltu ei vanhuksien asumiseen.
Hoitohenkilökunnan työskentely mahdollisuuttakin olisi ajateltava.

Mutta mitäpä nämä päättäjät osaa ajatella, ei ennen kun itse joutuvat tuohon laitokseen tai omainen.

Ja sitä eivät ihmiset ymmärrä miksi toivonlahden hoivayksikössä hoitohenkilökunta vaihtuu/kiertää yksiköstä toiseen. Aina on erihoitajat, viikkojen päästä saatat tavata tietyn hoitajan. Omaisille sanotaan, tulin vasta tänään tänne toisesta kerroksesta en tiedä nyt hänestä mitään. Tässä on turvallisuus kaukana. Emme usko että kaikki hoitohenkilökunnasta haluaa kiertää paikasta toiseen. Asukkaillakin olisi turvallinen olo kun olisi tutut hoitajat. Ja omaisilla.
Kukahan tästä systeemistä siellä on vastuussa?

Olemme keskustelleet mitä haluamme kun tulemme vanhaksi. Ja meistä kaikki päädyimme siihen että saisimme asua kotona ja kuolema tulisi kerralla ettei tarvitsisi olla sairaalassa eikä hoitolaitoksissa. Mutta kuinka käy sitähän emme tiedä.

4

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän asiat järjesty parhain päin.

    • Anonyymi

      Toivotaan että jonkinlainen terveyskeskus saadaan aikaiseksi. Pahalta kyllä näyttää kun katsoo rakennuksen kuntoa. Rännit vuotavat perustuksiin pitkin seiniä joten saattaa sisäilmaongelma iskeä sinnekin. Onkohan laitoksella huoltoihmistä jonka vastuulla on seurata ja tarvittaessa korjata tai huoltaa mitä milloinkin tarvitaan.
      Vanhusten hoitokerroksissa on kyllä pelottavan ahdasta käytävilläkin. Jos hätätila tulee niin sinne jäävät kaikki niin paljon on tavaraa käytävillä. Vanhusten henkilökohtaisille tavaroille ei ole paljonkaan huoneissa tilaa kun kaapit ym. täynnä vaippoja. Sama ongelma lienee kotihoidon puolella. Jos on pieni asunto ja kaappitilaa vähän niin kyllähän niitä vaippalaatikoita on nurkat täynnä. Paloturvallisuus ei ole kummoinenkaan. Hoitohenkilökunta yrittää parhaansa joten heitä ei voi syyttää.
      Vanhukset ovat elämäntyönsä tehneet joten ovat ansainneet hyvän hoidon silloinkin kun omat voimat eivät enää riitä.

    • Anonyymi

      Elkää huolestuko.. Saahan sitä laajennettuu jonnekkii suuntaan. Hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Onhan siinä iso "liikuntahalli" tyhjää tilaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe