Nyt olisin jonkun Excel-gurun neuvoja vailla.
Kuinka saan tehtyä makron (työkirjassa on oma tallennus, tyhjennys ja uusi työ painikkeet), joka tallentaa Työkirja1:n haluttuun kansioon (esim. C:\Users\”Käyttäjänimi”\OneDrive) ja ottaa nimen solun A1 mukaisesti?
Lisäksi tallennettaessa Työkirja1, pitäisi saada solut A1:A5 kopioitua Työkirja2:n soluihin A1:E1 automaattisesti.
Eli Työkirja2 on aina auki rinnalla ja se tallentuu automaattisesti omassa kansiossaan.
Työkirja1 sisältää enempi tietoja ja toimii syöttökohteena toiselle työkirjalle (Työkirja2), joka on jaettu useammalle henkilölle.
Haen tällä sitä, ettei minun tarvitsisi aina ylläpitää kahta taulukkoa erikseen, joissa on samoja tietoja, mutta jaettu Työkirja2 on sisällöltään paljon rajoitetumpi ja tiedot hieman eri muodossa/järjestyksessä allekkain.
Tietoa on siis paljon enemmän kuin nuo esimerkiksi laittamani viisi solua =)
Työkirja1:
A1 = Tietokenttä 1 (Juokseva numerointi)
A2= Tietokenttä 2
A3= Tietokenttä 3
A4= Tietokenttä 4
A5= Tietokenttä 5
Nämä haluan saada siirrettyä tallennettaessa Työkirja2 seuraavasti:
A1= Tietokenttä 1
B1= Tietokenttä 2
C1= Tietokenttä 3
D1= Tietokenttä 4
E1= Tietokenttä 5
Työkirja1 toimii siis ns. Työtilauksena, josta haluan siirtyvän erilliseen Työkirja2:een seurantaa varten vain oleelliset tiedot.
Tietokentät tulisi kopioitua Työkirja1:stä aina seuraaville vapaina oleville riveille Työkirja2:ssa A2, B2,C2,D2,E2 ja seuraavat A3:E3 jne.jne.
Tuhannet kiitokset jo näin etukäteen!
Makro tallennukseen ja tiedon siirtoon toiseen työkirjaan?
3
804
Vastaukset
- Anonyymi
Tämän voi unohtaa. Sain kuin sainkin itse tuon toimimaan VBA
- Anonyymi
Tiesin että saat, ja siksi en vastannut välittömästi kun viestisi luvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiesin että saat, ja siksi en vastannut välittömästi kun viestisi luvin.
Tuskin olisit osannut vastata, kun et osaa kirjoittaakaan…
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114359
- 793543
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843395Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223381Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273286- 762954
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim662841"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452800- 852749
Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589