8. toukokuuta vietetään Lapsettomien lauantaita. Lapsettomuus voi koskettaa monella tavalla ja herättää monenlaisia tunteita. Lapsettomuus, tahaton tai itse aiheutettu, on näkymätön, mutta pitkäaikaista surun sisältävä kokemus.
Monella hautausmaalla on Tyhjän sylin muistokivi, mikä on tarkoitettu heille, jotka surevat lapsettomuutta, keskenmenoa, raskauden keskeytystä tai lapsen kuolemaa. Kaikille, joiden syli on syystä tai toisesta tyhjä.
Tyhjä syli
3
212
Vastaukset
- Anonyymi
Voi että mitä teeskentelyä kun ei saa sitä omaa niin ei voi sitä antaa kenellekkään muulle ja kuinka paljon on tässä maailmassa joillekka voisi antaa syliä ja hellyyttä.
- Anonyymi
On meitä jotka olisimme halunneet lapsen muttemme syystä tai toisesta voineet edes yrittää hankkia.
Kaikki eivät myöskään saa adoptiolasta vaikka haluaisivat..
Olen yksi heistä jonka syli jäi tyhjäksi vaikka kaikkein mieluiten olisin perheellinen kotiäiti.
Kaikki lapset ovat toivottuja jollekin, siksikin olen aborttia vastaan.
Pääosin tietysti koska se on lapsen raaka murha ja siksi väärin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On meitä jotka olisimme halunneet lapsen muttemme syystä tai toisesta voineet edes yrittää hankkia.
Kaikki eivät myöskään saa adoptiolasta vaikka haluaisivat..
Olen yksi heistä jonka syli jäi tyhjäksi vaikka kaikkein mieluiten olisin perheellinen kotiäiti.
Kaikki lapset ovat toivottuja jollekin, siksikin olen aborttia vastaan.
Pääosin tietysti koska se on lapsen raaka murha ja siksi väärin.On meitä tyhjästä sylistä surevia. Onpa todella tragikoomista sitten lukea palstan ymmärtämättömien trollien juttuja "jälkiaborteista" yms koomisista käsiteväännöksistä, kun tyhjä syli kaipaa täyteyttä, pientä hoidettavaa ja hänen elinkaarensa seuraamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143615Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141560Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2881319Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi191206Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71881Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113822Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti9802Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties59761