Vieläkö puree TURBO suomalaismetsissä?
Ominaisuuksia mainoksessa mm:
- turboahdettu moottori*
- ainutlaatuinen DCS-käynti-ilmanpuhdistusjärjestelmä
- mullistava mikroprosessori
- termostaattiohjattu käynti-ilma
Vain pyramiidiläpät puuttuu?
Ominaisuuksia mainoksessa mm:
- turboahdettu moottori*
- ainutlaatuinen DCS-käynti-ilmanpuhdistusjärjestelmä
- mullistava mikroprosessori
- termostaattiohjattu käynti-ilma
Vain pyramiidiläpät puuttuu?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taisit keksiä omasta päästä mutta pääasia että aktivoidaan.
Aloituksen vaikeusaste kolme kiintoavainta.
Suomi 24:n ammattimetsureiden suosima Jonköping puree parhaiten palstan aktivoinnissa ja Hyundai on varma kakkonen!
Jyrkkä vastalause.! Lankunsahaus voittaa kirkkaasti hyntain ja brykkekin hengittää niskaan.
Kun minä viel tein mettähommia nin tuo oli paras.sahasin 400 litraa bensaa sillä ja viel toimi.ja on vieläkin käytössä.on tosi helppo vaihtaa laakerit ja muutenkin purkaa osisks.enää ei samanlaisia ole.koneiltu on
Vanha ja trolli aloitus mutta ihan hyviä sahoja. Minulla oli pitkään samanlainen, mutta Partner 460. Vinkeä kyntiääni ja varmatoiminen saha. Kaasuvaijeri aiheutti ongelmia sillointällöin, kun näissä se kiertää koko kahvan mitalta ja kaasun tuntuma oli vähän jäykkä ja outo. Muoviosat oli hyviä verrattuna nykypäivän kovamuovisiin halpasahoihin.
Samanmoinen Husqvarna 40 löytyy edelleen mökiltä ja tekee polttopuut vuodesta toiseen.
Painavia katiskoja ja typeriä teknisiä ratkaisuja. Kauppa ei käynyt ja siksi myytiin electroluxille.
Eipä nuo kyllä erityisen painavia ole. Samat kokemukset kuin edellisellä. Se kaasuvaijeri systeemi aiheuttaa ongelmia. Kaasuttimen edessä olevan muovikotelon vaijerin hahlo kuluu ja lopulta vaijerin ulkokuori karkaa siitä läpi, jolloin ei kaasu toimi. Jos vaijerin rasvaa vaikka ketjuöljyllä, niin pakkasessa se jämähtää jumiin. Itse vaihdoin Husqvarna 45 sahaan mopon kaasuvaijerin jossa on paljon paksumpi kuori. Ihan riski saha, mutta ei mihinkään kovempaan savottaan kannata lähteä. Pakoputken pinnapultit myös löystyy ja alkaa sotkea öljyj ja sahanpuhu mönjällä sylinteriä ja lopulta leikkaa mäntä ylikuumenemisen takia pakopuolelta kiinni.