YLE:n tentissä kysyttiin, miksi maahanmuuttajille pitäisi opettaa ruotsia, koska työmarkkinat suomen kielellä on suuremmat.
Henriksson vastasi, että ruotsin kielelläpäs työmarkkinat on suuremmat, koska vieressä on ruotsi.
Kysymys : mitä Henriksson oikeastaan tarkoitti? Sitäkö, että opetetaan maahantulijoille ruotsia, jotta ne lopulta päätyvät länsinaapuriimme.
(vaikka aihe käsittelee maahanmuttoa, kysymystä ole tarkoitettu maahanmuuttokritiikiksi)
Henriksson ja työmarkkinat
10
211
Vastaukset
- Anonyymi
Baja ei vaan suostu myöntämään pikkukielensä turhuutta Suomessa.
Eikä voi myöntääkkään koska koko kielipolitiikka on rakennettu valheelle kaksikielisestä Suomesta. - Anonyymi
Bajis on myös suomenkielisten pikkulapsien kimpussa, pakkoruotsittamalla heitä, pitäisi peppiä lukea ja kuunnella ruotsiksi.
- Anonyymi
Suomenkielisiä lapsia tuleekin tehostetusti pakkoruotsittaa, koska ruotsinkielen pakkokirjoitukset menivät mönkään.
Tästä perustelun loogisuuden tasosta tulee mielee Lipposen Pave, joka totesi että ruotsia on opiskeltava, jotta oppii Norjaa, jotta pääsee sinne töihin.
Ts. suomi investoi koulutukseen, jotta naapurimaan talouselämä hyötyy. Lähes maanpetos. (https://yle.fi/uutiset/3-7614778)
Noh, pointti : ruotsin kieltä saa ja pitää puolustaa, mutta voisiko näihin perusteluihin kiinnittää edes vähän huomiota. Hyvillä perusteluilla keskustelu etenee, huonoilla kaivaudutaan vain syvemmälle poteroihin.- Anonyymi
"Hyvillä perusteluilla keskustelu etenee, huonoilla kaivaudutaan vain syvemmälle poteroihin."
Hyviä perusteita pakkokielille on kyselty lukemattomia kertoja.
- Anonyymi
Oma huomioni on, että pakolaiset jotka sijoittuvat ruotsia puhuville alueille voivat yleisesti ottaen paremmin. Pakolaisena opettelisin ilman muuta ruotsinkieleen ihan tulevaisuutta silmällä pitäen jos siinä vaiheessa itse pystyisi vaikuttamaan asioihinsa. Ja jos ylipäätään ajatus on jäädä Pohjolaan tulevaisuudessa.
Täytyy myös sanoa, että Henriksson selvisi tentistä hyvin. Hän on oikein hyvä tyyppi. Ajattelee hieman laajemmin kuin vaikkapa sdp ja vihreät. Tykkäsin myös hänen kielikylpyajattelustaan eli siitä miten lapsille leikin kautta opetetaan kieliä. Se oli aikoinaan oma kokemukseni, kun lapsena opin pari vierasta kieltä tuosta vaan. Sitä tapaa oppia voisi soveltaa muihinkin kieliin ja ymmärtää miten tehokasta on oppia vieras kieli tuossa 6-7-8 vuotiaana. Ei tarvitse tehdä mitään kun oppimiskyky on suurimmillaan.- Anonyymi
"Täytyy myös sanoa, että Henriksson selvisi tentistä hyvin."
Ylen aamussa räävittiin bajan suoritus läpi.
Huomiona oli tuolla naamalla ei kannatus suomenkielisten keskuudessa nouse.
Selkeästi myös kielipolitiikka nousu esiin ja Vaasan kommentit oli odotetut, jopa kielisota mainittiin.
Muutenkin selkeästi kielipolitiikka oli esteenä suurempaan kannatukseen.
- Anonyymi
rkp on aina ollut rasistinen puolue suomenkielisiä kohtaan!!
Omia etuja ajettu ahneesti, jne....
-folktinget sentään, 1918 tammisaaressa jo yritettiin suurta etnistä puhdistusta! - Anonyymi
Henrikssonin ajatus on hyvä.
Olisi parempi, että nk. "humanitaariset" maahanmuuttajat muuttaisivat Ruotsiin. - Anonyymi
Ruotsin oppimisesta on maahanmuuttajille kyllä jatkossa enemmän hyötyä, jos eivät osaa esim englantia. Suomenkieli on niin outo pieni paikalliskieli että jos ei ole aikomusta asettua tänne pysyvästi ei sillä mitään tee. Ajanhukkaa opetella sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell1937678Hotelli Kainuu konkurssiin
Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin1092887Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve782812"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt1102301Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil382142- 131912
- 181458
Ainutlaatuiselle naiselle.
Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee291436- 201256
- 221234