Pääministeri puhuu muuneltua totuutta harva se päivä.
Hesari ja Yle eivät tätä ministerin tekemää suplimista pitäneet uutisen arvoisena. Eikö osunut agendaan? Vasta nyt kun soppa kiehuu yliäyräiden on ollut pakko tulla esiin.
”Tämä ei todellakaan pidä paikkaansa. Todella järkyttävää, että valtioneuvoston kanslia arvostettuna instituutiona lähettää tällaisia tiedotteita maailmalle”, Päivi Lipponen sanoo.
Lipposet ovat olleet yhteydessä valtioneuvoston kansliaan ja pyytäneet virheellisen tiedon oikaisua, Päivi Lipponen kertoo.
”En tiedä vielä, mitä vastaavat. Odotan virallista vastausta siitä, miten tällaista pääsee tapahtumaan.”
”Minä en ajattele siitä mitään. Meidän perhe oli vuokralla Kesärannan yläkerrassa. Meillä ei ollut ateriapalvelua, meillä ei ollut siivouspalveluja, ei pyykinpesupalveluita, me maksoimme vuokraa siitä asunnosta toisin kuin tänä päivänä. Silloin piti maksaa vuokraa toisin kuin nykyään.”
Mitä palveluita Lipposen pääministerikaudella kustannettiin valtion varoista?
”Ei ollut mitään palveluita. VNK on keksinyt koko jutun”, Lipponen vastaa.
Ihmetystä on herättänyt myös se, onko pääministerin käyttämä ateriaetu verotonta tuloa.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/aamiaiskohu-nyt-puhuu-jarkyttynyt-paivi-lipponen-joka-vaatii-oikaisua-vnklta-keksinyt-koko-jutun/acd55245-97e0-4980-bfa7-48e6f20c0502
Sanna Marin sotkeutui veroihin viime metreillä
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikka pienistä summista tässä on kyse, mutta sehän tekee asiasta vieläkin oksettavanpaa.
Eikö hävetä Marin, jos sellainen elin on toiminnassa ?.
Kun pääministeri menettelee etuuksissaa tuloverolakia rikkoen, on tällä erittäin suuri periaatteellinen merkitys.
Tämä aiheuttaa suurta luottamuspulaa päättäjiin ja verotuskohtelun tasapuolisuuteen.- Anonyymi
Tosi oksettavaa!
- Anonyymi
Miksikä ei PM.jalkautuisi leipäjonoon, siellähän ns.jaetaan myös "ilmaista"avustusta.Suomen kansanko tässä pitäis hävetä?Eikä Sanna Marin?
Sanna Salaaja sopisi hyvin nimeksi. - Anonyymi
Onko VNK keksinyt koko jutun, vai onko VNK kertonut eteenpäin sitä, mitä on käsketty kertoa. VNK vilisee poliittisia valtiosihteereitä eikä liene epäselvää, kenen käskyläisiä ovat.
- Anonyymi
Josko Kesärantaan on perustettu EU:n ruoka-apupakettien jakelupiste.
Siellä sitten pääminisiteritär käy joka aamu "jonottamassa" tuoreita croissantteja, kermakakkua, hipsterikahvia, jne.- Anonyymi
Miksikä ei PM.jalkautuisi leipäjonoon, siellähän ns.jaetaan myös "ilmaista"avustusta.Suomen kansanko tässä pitäis hävetä? Eikä Sanna Marin?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/aamiaiskohu-nyt-puhuu-jarkyttynyt-paivi-lipponen-joka-vaatii-oikaisua-vnklta-keksinyt-koko-jutun/acd55245-97e0-4980-bfa7-48e6f20c0502
- Anonyymi
Aamiaisetu on vuodelta 2006 Vanhasen laatima laki. Jokainen pääministeri on sitä etua käyttänyt, eikä Sanna ole tässä mikään poikkeus, kuuluu hänelle ( vaikka onkin nainen ) samalla lailla. Lipposten aika oli ennen aamiaisetulakia, joskus 1995-2003, eli ei ole voinutkaan saada ilmaisia aamiaisia.
- Anonyymi
Aamiaisetu ei ole vuodelta 2006 mikään Vanhasen laatima laki. Sinä valehtelet demareiden tapaan toisten syyksi itse tekemänne teot. Käy lukemassa laki eduskunnan sivulta, siinä puhutaan asumisesta. Ruokaedusta ei puhuta sanaakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aamiaisetu ei ole vuodelta 2006 mikään Vanhasen laatima laki. Sinä valehtelet demareiden tapaan toisten syyksi itse tekemänne teot. Käy lukemassa laki eduskunnan sivulta, siinä puhutaan asumisesta. Ruokaedusta ei puhuta sanaakaan.
Pääministerillä on «asunto» «valtion» talossa, jonka kunnossapito, lämmitys ja valaistus sekä sisustus kustannetaan ja tarpeellinen henkilökunta maksetaan «valtion» varoista."
Edellä oleva on suoraan laista otettu. - Anonyymi
Ei ole käyttänyt.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/aamiaiskohu-nyt-puhuu-jarkyttynyt-paivi-lipponen-joka-vaatii-oikaisua-vnklta-keksinyt-koko-jutun/acd55245-97e0-4980-bfa7-48e6f20c0502
Sannan miehen firma meni konkurssiin, satojatuhansien eurojen velat, sai vielä korona tuenkin aika huomattavan. Tuollaisille sitten syöttää valtion muonaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443032Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052304Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle502136Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421903- 1501556
- 731418
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231248Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185