Miksikä ei PM.jalkautuisi leipäjonoon, siellähän ns.jaetaan myös "ilmaista"avustusta.Suomen kansanko tässä pitäis hävetä? Eikä Sanna Marin?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/aamiaiskohu-nyt-puhuu-jarkyttynyt-paivi-lipponen-joka-vaatii-oikaisua-vnklta-keksinyt-koko-jutun/acd55245-97e0-4980-bfa7-48e6f20c0502
Sanna Salaaja sopisi hyvin nimeksi.
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Aamiaisetu on vuodelta 2006 Vanhasen laatima laki. Jokainen pääministeri on sitä etua käyttänyt, eikä Sanna ole tässä mikään poikkeus, kuuluu hänelle ( vaikka onkin nainen ) samalla lailla. Lipposten aika oli ennen aamiaisetulakia, joskus 1995-2003, eli ei ole voinutkaan saada ilmaisia aamiaisia.
- Anonyymi
Kokoomuslaisen pääministeri Jyrki Kataisen aikana pääministerin asuessa vurka-asunnossaan Kesärannassa pääministerillä oli sekä aamiaisetu että illallisetu joten tästä asiadta ei sitten enää tarvitse puhua mitään.
- Anonyymi
Kataisen kohdalla on menetelty väärin, ei toisen tekemä virhe anna oikeutta jatkaa virhettä. Jokaisella pääministerillä olisi ollut velvollisuus selvittää mihin perustuu ilmainen aamiaisetu. Presidentillä ei kyseistä etua ole, joten ei pitäisi olla myöskään pääministerillä, molemmilla on varaa maksaa aamiaisensa itse.
Marin vaati Jussi Pesoselta yhteiskuntavastuuta, holimatta että Pesonen on tulosvastuussa UPM:lle, eikä hänen palkkakulujaan aamiaisineen makseta verovaroista,kuten Marinin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2928566Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat725191Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2894579SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633179Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22637Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42012Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61903- 1121892
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401793Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01760
