"Myös Ilta-Sanomille työskennellyt valokuvaaja kertoo joutuneensa tiistaina painostavaan tilanteeseen, kun hän oli kuvaamassa rikosepäilyn kohteena olevan tallin rakennuksia yleisellä tiellä. Paikalle tulleet miehet piirittivät hänet ja käskivät poistamaan juuri otetut kuvat kamerasta."
-Nimet esiin!!!
-Nimet esiin!!!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vaikuttaa hyvinkin epäilyttävältä. Tässä kyllä takana nyt jotain muutakin.
Siinä tilanteessa, jossa yleisellä tiellä liikkuvaa journlistia aletaan väkivallalla uhkaillen estämään tekemästä työtään ihan-minkä-hyvänsä-asian-uutisoinnissa, on totisesti syytä perata tunkio viimeisimpiä pohjia myöten!
Tämän suuntaiselle kehitykselle on virkavallan laitettava näkyvästi stoppi aivan alkumetreillä!
Eli tiellä uhkailleet esiin!
Onkohan poliisi ratsannut myös maakellarin. Se tuntuu olevan arkapaikka.
Onko siellä joku maakellari jossain?
Työtään ne tällä hetkelläkin nyt hevosia hoitavat tekevät. Mitä itse tykkäisit, jos joku sensaatiohakuinen iltalehden hörhö tulisi työpaikallesi heilumaan? Kyllä minä ainakin käskisin häipyä.
Ihan aikuisten oikeesti KAIKKI MISSÄ LIITETÄÄN ELÄIMET JA RAHA toisiinsa - HAISEE JO VALMIIKSI!!!
Kirjoittaja taitaa olla itsekin rikollinen, kunhalua väistellä toimittajia
PersuPutinistien raiskausringit tiedetään
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008034886.html?utm_medium=social&utm_content=ios.is.fi&utm_source=whatsapp&utm_campaign=whatsapp-share
Sakot pitäisi suhteuttaa tuloihin. Rahamies pääsee kevyillä sakoilla kun suhteutetaan hänen vuosituloihinsa. Ilmeisesti tällä tavoin tuomitulle lainsäädäntömme ei tunne edes kieltoa alaikäisten kanssa yksityisyrittäjänä työskentelevälle, eli heppatyttöjä tallilla riittää jatkossakin ? Toivottavasti edes Hankkija vetäytyy E-P Racing teamista, kai Hankkijalla jokin yritysetiikka on.
Ainakin se tuomittu kenttäratsastaja valmentaa edelleen. Sai reilu pari vuotta ehdotonta. Tuomionsa jälkeen palasi valmennus hommiin.
Toisen kenttäratsastajan tapauksella SRL vei valmennusoikeudet tms...pois ennen virallista tuomiota. Liitto sai tästä teosta sakkoja
Miksi luulette yksityisen tilan kuvaamisen olleen sallittua ilman lupaa. Yleisellä tiellä oleminen on toki sallittua, mutta ko. kohteen kuvaaminen ei. Lehden kuvaajana oleminen ei vaikuta asiaan, laki on kaikille sama.
"Miksi luulette yksityisen tilan kuvaamisen olleen sallittua ilman lupaa"
-Siksi, ettei se ole millään muotoa kiellettyä, seinillä ei ole yksityisyyden suojaa.
Jos olet eri mieltä, varmaan voit linkittää esimerkiksi Finlex:ssä lainkohtaan, jossa asiaa käsitellään.
Tuossapa asiaa sivuten kuvaamisesta julkisella paikalla, kuten yleisellä tiellä kulkien. Toisena on Googlen kuvatarjontaa suomalaisista maatiloista, mukana on varmasti hevostiloja. Voit olla varma, ettei yhdestäkään töllikuvasta tarvitse kuvauslupaa käydä kysymässä.
https://www.google.com/search?q=maatila&tbm=isch&ved=2ahUKEwjEmuicpo3xAhUMtSoKHRVKDmcQ2-cCegQIABAA&oq=maatila&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAA6BAgAEEM6BQgAELEDOggIABCxAxCDAVDfZliicWD0c2gAcAB4AIABcYgBwgWSAQMyLjWYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=pCTCYMS4CozqqgGVlLm4Bg&bih=927&biw=1515
Ihmeellisiä luuloja kiertää vuosikymmenestä toiseen siitä, mitä muka ei saisi kuvata.
Tilanne muuttuu hiukan, jos kuvat myös julkaistaan. Mutta Hyvä Edellinen Vänkääjä ja samalla epäiltyjen pedarien puolustelija. Mikä onkaan perusteesi uskottelemallesi kuvauskiellolle?
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2006/11/oikeus-valokuvata-julkisella-paikalla.html
"Miksi luulette yksityisen tilan kuvaamisen olleen sallittua ilman lupaa"
-Siksi, ettei se ole millään muotoa kiellettyä, seinillä ei ole yksityisyyden suojaa.
Jos olet eri mieltä, varmaan voit linkittää esimerkiksi Finlex:ssä lainkohtaan, jossa asiaa käsitellään.
Tuossapa asiaa sivuten kuvaamisesta julkisella paikalla, kuten yleisellä tiellä kulkien. Toisena on Googlen kuvatarjontaa suomalaisista maatiloista, mukana on varmasti hevostiloja. Voit olla varma, ettei yhdestäkään töllikuvasta tarvitse kuvauslupaa käydä kysymässä.
...
Ihmeellisiä luuloja kiertää vuosikymmenestä toiseen siitä, mitä muka ei saisi kuvata.
Tilanne muuttuu hiukan, jos kuvat myös julkaistaan. Mutta Hyvä Edellinen Vänkääjä ja samalla epäiltyjen pedarien puolustelija. Mikä onkaan perusteesi uskottelemallesi kuvauskiellolle?
....
samalla testi kahden linkin säilymisestä viestiketjussa
En kerro sinulle. Olet töykeä tyyppi. Ihan sama mitä luulet tietäväsi.
"En kerro sinulle. Olet töykeä tyyppi. Ihan sama mitä luulet tietäväsi."
Kuten tulikin jo mainittua, kuvaaminen julkisella paikalla on lähtökohtaisesti sallittua ja edes poliisi ei voi vaatia sinua poistamaan ottamiasi kuviasi.
-Jos aiot lisäksi julkaista ottamasi kuvat, sen osalta kannattaa kannattaa selvittää yksityisyyden suojaa koskeva säännöstö ja henkilöä loukkaavia kuvia esimerkiksi ei tule julkaista.
Aiheen tiimoilta on ohjeistusta pilvin pimein olemassa ja ihmetyttää, miksi joku postaa musta-tuntuu-luulojaan eikä selvitä helposti löydettävien seikkojen fakta-taustoja.
Ihmeellisiä luuloja kiertää vuosikymmenestä toiseen ja vieläkin siitä, mitä muka ei saisi kuvata.
Selvästi tallirakennuksissa tai siinä liepeillä tapahtuu asioita, jotka eivät kestä päivänvaloa.
Hyvä että saadaan dokumentoitua tilan ympäristöä ja mahdollisia rikoksentekopaikkoja talteen. Ties mitä kuvista käy ilmi. Rikoksista epäillyt tekijät (2 kpl) ovat vangitut. Mutta ovatko nämä kaksi ainoat, jotka ovat nuoriin tyttöihin kohdistuneisiin seksuaalirikoksiin sortuneet. Löytyykö talleilta vielä lisää mätää?
Siellä on jotakin ...
IS 16.6.2021 klo 11:50
"Naantalin hevostallin rikosvyyhti paisuu: Myös uhkailua tutkitaan"
Asiaa!!
Onko täällä tietoa keitä muita on päässyt epäiltyjen listalla...tämän päivän uutisissa oli, että on muitakin.
Tallinpitäjän perättömästä ilmiannosta tehty rikosilmoitus ei ole edennyt ainakaan sisä-suomen poliisille.
https://toimittajanrikoslaki.fi/kuvaaminen-ja-salakatselu/
Hiukan täsmennystä aiheeseen.
"Hiukan täsmennystä aiheeseen."
-Niin mihin nimenomaiseen asiaan halusit antaa "täsmennystä" linkillä, joka kertaa topicissa aikaisemmin jo esitettyjä faktoja ? Jäikö sinulle kuitenkin jokin asia epäselväksi tai vaivaamaan mieltä?
Keskustelussa tuntuu olevan vihamielisyyttä naantalilaisia yrittäjiä kohtaan.
Perussuomalaiset on yrittäjäystävällisin puolue.
Keskustelu heräsi siitä, miten Schleu käyttäytyi hevostaan kohtaan hypystä kieltäytymisen jälkeen. Itkuinen saksalainen löi hevosta raipalla useita kertoja ja yritti kovakouraisin ottein saada hevosta palaamaan radalle. Valmentaja Kim Raisner sai lajiliitolta lähtöpassit olympiakisoista, kun hän käski Schleun lyödä hevostaan kunnolla ja perään löi itse hevosta nyrkillä. Raisner ei pääse valmentamaan miesten kilpailuun.