Sannan ja muun perheen syömään ilmaisia aamiaisia.
Sanna syytön! Virkamiehet pakottivat
Anonyymi
390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvä blogikirjoitus joka on täyttä asiaa, ei mitään persujen älämölöä:
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2021/05/26/aamiaisgaten-anatomia/
Nämä raivoajat ja ivaajat tuntuvat ihan oikeasti kuvittelevan, että pääministeri on tutkinut tarkasti tuon lain ja tulkinnut sitä kierosti niin, että saa puliveivattua perheelleen kymmenen euron arvoiset aamiaiset verovaroista. Ei tule mieleen se loogisempi ajatus, että entinen käytäntö on jatkunut sen kummemmitta pohdinnoitta. Pääministeri Marin ei asu vakituisesti Kesärannassa, vaan Tampereella, eikä Tampereen asuntoon kustanneta aamupalaa. Etu koskee vain yöpymistä Kesärannassa, ja koronan takia pääministeri on joutunut viettämään siellä enemmän aikaa kuin edeltäjänsä.
Meemit ja someraivo jatkavat omaa elämäänsä, vaikka valtioneuvoston viestintäjohtaja neuvoo tulkitsemaan lakia faktojen pohjalta ja Marin itse ohjaa kysymykset lakia tulkitseville virkamiehille, koska hän itse ei ole osallistunut tulkintaan ja päätöksentekoon. Valtioneuvoston kanslian ohjeet on päivitetty kaksi vuotta sitten, ja kauppalaskut on salattu yksityiselämään liittyvänä asiana ja turvallisuussyistä, koska sitä ostospaikkaa ei kenenkään ulkopuolisen tarvitse tietää.
Eihän tuota Marinin ostospaikkaa todellakaan tarvitse ilmoittaa kohta siellä olisi kaikenmaailan orvot ja Halal-ahot kuseskelemassa Sannan aamiaismuroihin!
Pääministeri oli aiemmin avannut Vogue-lehden haastattelussa välejään isäänsä.
– Jos kysyt minulta, tunnenko, että minulla on isä, vastaisin, etten tunne. En ole kasvanut hänen kanssaan, joten sanoisin, että minulla ei ole isää, Marin sanoi Voguelle.
Marin onkin kertonut tavanneensa isänsä vain yhden kerran viimeisen 30 vuoden aikana. Marin varttui äitinsä ja tämän uuden kumppanin kanssa sateenkaariperheessä.
Marin siivoaa.
Uskokoon ken tahtoo. Mitä pestattu huoltohenkilökunta tekee?
Antaa ohjeet vai?
Naurettavaa propagandaa.
Kyllä me veronmaksajat maksamme Marinin siivoojat, autonkuljettajat, puutarhurit, vartijat, huoltomiehet, kokit ja tarjoilijat. Lisäksi 10 avustajaa ja ministeriön henkilökuntakin käytössään.
Ei ymmärtänyt Sanna raasu syövänsä veronmaksajien piikkiin.
mutta oppositio Sanna syytteli edellistä ministeriä henkilökohtaisten etujen ajamisesta lähipiirilleen.
Sanna ja tosin varmaankin tarvitsee veronmaksajien kustantamat aamiaiset, kun miehen firmalta ei jäänyt kuin verovelkaa valtiolle.