Aurinkopaneeliteline 10 paneelille

Anonyymi

Tarkoitus saada paneelit 3-6 metrin korkeuteen telineeseen ja näin puut eivät varjosta,
mutta kuinka maassa saan tehtyä telineen, jonka voin sitten nostaa tai vetää pystyyn ?

9

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Onpa baikeeta jotta saa ilmaista sähköä

        Onko,se ilmaista

        Syyskuu ei mittään
        Lokakuu ei mittään
        Marraskuu ei mittään
        Joulukuu ei mitään
        Tammikuu ei myöskään mittään
        Helmikuu ei mittään
        Maaliskuu ei mittään

        Yöllä ei mittään


    • Anonyymi

      10 paneelin tuulikuorman kestävä teline on niin järeä, ettei sitä pysty ihan pikkurahalla tekemään. Paneelista riippuen pinta alaa tulee yhteensä 10-20 neliömetriä ja tuulikuoma on muutama tuhat kiloa.

      Järkevästi tuon pystyy toteuttamaan vain ryhmittelemällä paneelit 1-3 kpl nippuihin ja rakentamalla niille omat kaadettavat pylväät, jolloin rakenteesta saadaan riittävän kevyt.

    • Anonyymi

      Gooklesta hakusana kääntyvä aurinkopaneeli,ollut käytössä kohta 6 v ei mitään ongelmia.Näin Merimakussa.

      • Anonyymi

        Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?

        Ei selvinny hinta ja saatavuus ja kuka myy ?
        https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=kääntyvä aurinkopaneeli


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?

        Itse olen rakentanut,hinta en tiedä,mutta tämä on liian monimukainen,mutta on toiminut ja tuottanut hyvin täällä tuuhean metsän ympäröimänä.Olen jo suunnittelut jo paljon yksikertaisen ja helpon rakennelman,mutta vanhan huru-ukon aika ei enää riitä.Saatta että minun voimalani tulee myyntiin,koska kiinteistöni on myynnissä ja voimalani siirtyy mukana,tai sitten ei.


    • Anonyymi

      Kohta saa rakentaa 50 neliön autokatoksen toimenpideluvalla, niin paneelit sinne vain katolle.

      Tuulikuormaa voi kalkuloida netistä löytyvillä wind load kalkulaattoreilla. Tetsonista 20^m alalle 25m/s tuuli aiheuttaa 750kg voiman. Tuohan on vielä isompi ongelma kun hökötys nostetaan ylös ja tulee vielä voiman varsi mukaan.

      Pyramiidin näköinen paalukehikko sen nokkaan pyörivä teline. Paneelit painavat 200kg ja niiden kiinnityseteline ainakin saman ellei tuplat.

      Pyramiidin voisi verhoilla kankaalla jolloin siitä saisi vaikka huviteltan. Teltan yläosaan laittaisi suppilon sisään tuuliturbiinin ja pyramiidin alaosaan läpät joista tuuli pääsisi sisäkautta puhaltanaan turbiinille.

      • Anonyymi

        Juu ja pyramidi maksaisi enemmän kuin se koskaan tuottaisi tuulisähköä. Kyllä kannattaa.

        Tuulikuormasta sen veran, että suoralle pystysuoralle levylle tuuli aiheuttaa 100-200kg paineen ja aurinkopaneelin suuntaus telineessä on noin 40 astetta, joten puhautaan tuhansien kiloje kuormasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      189
      3149
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      55
      2619
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      14
      2380
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      242
      2344
    5. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      10
      2322
    6. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2066
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1810
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      38
      1786
    9. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      59
      1761
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1749
    Aihe