Tarkoitus saada paneelit 3-6 metrin korkeuteen telineeseen ja näin puut eivät varjosta,
mutta kuinka maassa saan tehtyä telineen, jonka voin sitten nostaa tai vetää pystyyn ?
Aurinkopaneeliteline 10 paneelille
9
463
Vastaukset
- Anonyymi
Heiluri jalka on kätevä saada teline ylös
https://aijaa.com/87oc9D- Anonyymi
Onpa baikeeta jotta saa ilmaista sähköä
Onko,se ilmaista
Syyskuu ei mittään
Lokakuu ei mittään
Marraskuu ei mittään
Joulukuu ei mitään
Tammikuu ei myöskään mittään
Helmikuu ei mittään
Maaliskuu ei mittään
Yöllä ei mittään
- Anonyymi
10 paneelin tuulikuorman kestävä teline on niin järeä, ettei sitä pysty ihan pikkurahalla tekemään. Paneelista riippuen pinta alaa tulee yhteensä 10-20 neliömetriä ja tuulikuoma on muutama tuhat kiloa.
Järkevästi tuon pystyy toteuttamaan vain ryhmittelemällä paneelit 1-3 kpl nippuihin ja rakentamalla niille omat kaadettavat pylväät, jolloin rakenteesta saadaan riittävän kevyt. - Anonyymi
Gooklesta hakusana kääntyvä aurinkopaneeli,ollut käytössä kohta 6 v ei mitään ongelmia.Näin Merimakussa.
- Anonyymi
Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?
Ei selvinny hinta ja saatavuus ja kuka myy ?
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=kääntyvä aurinkopaneeli - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko maksaa ,mistä voi tilata ?
Itse olen rakentanut,hinta en tiedä,mutta tämä on liian monimukainen,mutta on toiminut ja tuottanut hyvin täällä tuuhean metsän ympäröimänä.Olen jo suunnittelut jo paljon yksikertaisen ja helpon rakennelman,mutta vanhan huru-ukon aika ei enää riitä.Saatta että minun voimalani tulee myyntiin,koska kiinteistöni on myynnissä ja voimalani siirtyy mukana,tai sitten ei.
- Anonyymi
Kohta saa rakentaa 50 neliön autokatoksen toimenpideluvalla, niin paneelit sinne vain katolle.
Tuulikuormaa voi kalkuloida netistä löytyvillä wind load kalkulaattoreilla. Tetsonista 20^m alalle 25m/s tuuli aiheuttaa 750kg voiman. Tuohan on vielä isompi ongelma kun hökötys nostetaan ylös ja tulee vielä voiman varsi mukaan.
Pyramiidin näköinen paalukehikko sen nokkaan pyörivä teline. Paneelit painavat 200kg ja niiden kiinnityseteline ainakin saman ellei tuplat.
Pyramiidin voisi verhoilla kankaalla jolloin siitä saisi vaikka huviteltan. Teltan yläosaan laittaisi suppilon sisään tuuliturbiinin ja pyramiidin alaosaan läpät joista tuuli pääsisi sisäkautta puhaltanaan turbiinille.- Anonyymi
Juu ja pyramidi maksaisi enemmän kuin se koskaan tuottaisi tuulisähköä. Kyllä kannattaa.
Tuulikuormasta sen veran, että suoralle pystysuoralle levylle tuuli aiheuttaa 100-200kg paineen ja aurinkopaneelin suuntaus telineessä on noin 40 astetta, joten puhautaan tuhansien kiloje kuormasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266683MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575773Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun954390Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1564210Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.861516- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811307
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084