Kiinalaiset täyttävät koko maailman

Anonyymi

Nyt sitten kolmaskin lapsi sallitaan Kiinassa. Ei riitä että heitä on jo noin 1,5 miljardia eli 1500 miljoonaa vaan lisää pitää vaan tehdä! Kiinalaiset kuluttavat jenkkityylisesti eli ovat materialisteja ja lentelevät ympäri maapalloa turisteina. Kiina on vallannut isoja maa-alueita Afrikasta ja Etelä-Amerikasta maatalouden ja kaivosten takia, ja sademetsät jne tuhoutuvat. Länsimaat ovat typerästi siirtäneet kaikkea tuotantoaan Kiinaan ja se on mahdollistanut väestön rikastumisen ja yltiöpäisen kulutusjuhlan. Kiinan kommunistinen puolue pyrkii maailmanvaltiaaksi varustelemalla asemahtiaan ja laajentumalla kaikkialle. Seuraavana perässä seuraa toiseksi pahin väestöräjähdysvaltio eli Intia. Tätä menoa maapallo on käytetty loppuun luonnonvaroiltaan 30 vuodessa ja lajit katoavat sukupuuttoon. Nyt Kiina pitää pistää boikottiin! Älä osta kiinalaisia tuotteita jos vaan näet valmistusmaan, älä osta Volvoa (kiinalaiset omistavat ja osa niistä tehdään Kiinassa) äläkä muuta kiinalaista kulkupeliä! Älä matkusta turistina Kiinaan. Älä tarjoa majoitusta hotellissasi tms:ssa isoille kiinalaisryhmille!

18

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä niin täyttä asiaa puhut kuin voi olla; mehän "ruokimme hirviötä", kun on niin kivaa saada kaikki halvalla..
      Auton varaosissakin on paljon kiinalaisia; hankin äsken jarrulevyt, joiden pakkauksessa ainakin luki "made in Germany"; saa edes joskus pysäytettyä rahansa tänne Eurooppaan.
      Aika irvokasta, että täällä halutaan eroon jostakin öljylämmityksestä ym. mutta Kiina ja Intia senkuin kasvavat väestömäärältään ja Kiinasta on tulossa uuskolonialismin imperiumi.

    • Anonyymi

      Miksi suomessa on kiinalaisia?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Karkas keskeneräisenä. Olisi saanut karata vasta sitten kun oma kansa olisi saatu suojattua ja versio sellainen että tappa ja leviää tehokkaammin.


    • Anonyymi

      Kiina haluaa turvata valitsemansa kapitalismimallin toiminnan jatkossakin. Kuluttajia lisää ja hyvin pyyhkii.

    • Anonyymi

      Mielummin vaikka Kiinalaiset kuin islaminuskoiset.

      • Anonyymi

        Enpä sanoisi. Molemmissa haittansa, mutta muslimeilla on jopa kunnioitusta luontoa ja eläimiä kohtaan. Monesti olen nähnyt arabi- tms. taustaisen perheen ruokkivat lintuja ja muita, mutta kiinalaiset rääkkäävät eläimiä julmasti ja rohmuavat luonnosta uhanalaiset eläimet höpölääketieteensä nimissä (norsunluu, sarvikuonon luut, muurahaiskäpy-eläimen panssarisuomut, jne jne).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enpä sanoisi. Molemmissa haittansa, mutta muslimeilla on jopa kunnioitusta luontoa ja eläimiä kohtaan. Monesti olen nähnyt arabi- tms. taustaisen perheen ruokkivat lintuja ja muita, mutta kiinalaiset rääkkäävät eläimiä julmasti ja rohmuavat luonnosta uhanalaiset eläimet höpölääketieteensä nimissä (norsunluu, sarvikuonon luut, muurahaiskäpy-eläimen panssarisuomut, jne jne).

        Oliko se Suomen armeijan sammakon tappaja jokin Kiinalainen ? Ainakin ne grillaa Kiinassa koiria elävältä .


      • Anonyymi

        Kiinalaiset kuitenkin ruokkivat itse porukkansa, eivät raahusta tänne turvapaikkaa ja elatusta vaatimaan, ainakaan toistaiseksi.
        Ennemmin pitäisi Afrikkaan saada rajoitus lasten tekoon, yksi/talous tai mieluummin ei yhtään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiset kuitenkin ruokkivat itse porukkansa, eivät raahusta tänne turvapaikkaa ja elatusta vaatimaan, ainakaan toistaiseksi.
        Ennemmin pitäisi Afrikkaan saada rajoitus lasten tekoon, yksi/talous tai mieluummin ei yhtään.

        Afriikassahan on noita sisällissotia. Kai niiden pitää tappaa aina 5 naapuria jos ne haluaa saada oikeuden yhteen lapseen.
        Kiinaankaan ei muuta tarvis kun saada aikaiseksi kunnollinen verinen sisällisota niin syntyvyydestä ei sinäänsä olisi haittaa.


    • Anonyymi

      Höpsistä pussiin. Kiinan väestönhallinta on suuri menestystarina. 3 lapsi on järkevä ettei väestö ala liian radikaalisti vähentyä.
      Ei kannata millään tavoin sekoittaa kiinalaista matuun. Vai onko kukaan ikinä kautta aikojen tavannut kiinalaista Kelassa?

    • Anonyymi

      Ihmisiä on tällä planeetalla aivan liikaa. Miljardin asukaan rajan ylitys:

      1. miljardi --- 1800-luvun alkupuoli
      2. miljardi --- 1920-luku
      3. miljardi --- 1960
      4. miljardi --- 1974
      5. miljardi --- 1987
      6. miljardi --- 1999
      7. miljardi --- 2012
      8. miljardin ennuste --- 2025

      Väkiluku vaikuttaa lunnonvarojen kulutukseen, saasteiden syntymiseen, eli kaikkeen. Aivan liikaa porukkaa on.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo väkimäärä nousee koska ihmiset ei enää kuole "nuorina".

        "Elinajan odote kääntyi kasvuun vasta suurten nälkävuosien jälkeen 1870-luvulla, ja oli itsenäisyyden alkuvuosina miehillä noin 45 ja naisilla noin 50 vuotta. "

        Kuvittele jos suomessakin niitattas yli 45 vuotiaat miehet ja yli 50 vuotiaat naiset. Porukka vähenisi reilusti.


    • Anonyymi

      Suomen työvoiman pulaa paikkaan kiinalaiset

    • Anonyymi

      Suomeen voisi tulla kiintiö kiinalaiset

      • Anonyymi

        Ne pitää kaikki rokottaa!


    • Anonyymi

      Kiinasta saisi osaavaa työntekijöiden joukko Suomeenkin

    • Anonyymi

      Kiinalaiset boikottiin?

      Kyllä tässä ollaan ihan itse eurooppalaiset itsemme suohon kaivettu, kun eurooppalaista osaamista on siirretty Kiinaan voiton tavoittelun nimissä.

      Ja toisinpäin: Sitä valmistetaan joka menee kaupaksi. Jos ei kuluttaja ole valmis maksamaan laadusta, tuotanto siirtyy kuin itsestään halvemman tuotannon maihin.

      Mutta ei peli ole menetetty vielä. Mutta kalliiksi jo käy suunnan muuttaminen. Jokainen voi katsella missä tukea eurooppalaista työtä. Mutta nyt on kiire.

      Henkilökohtaisesti rakennan sähkösoittimeni jatkossakin niiden kahden valmistajan osilla, jotka varmuudella tekevät euroopan mantereella tuotteensa. Toinen jopa lähes kaiken omassa maassaan. Yksi valmistaja kolmestakymmenestä jo ilmoittikin lopettavansa syynä muunmuassa kasvanut taistelu Kiinalaisten kanssa laadun tiimoilla, ja sanomatta jäänyt totuus seurauksista, kun yksi erooppalainen öykkäri on alkanut syytämään markkinoille halpaa kiinankuraa ja aloitti pudotuspelit.

      Mutta joo. Mieluummin korkinhaistelija kuin kiinakuraa lapioiden...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2224
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      24
      1780
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1435
    4. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      109
      1264
    5. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      15
      1229
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1035
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      944
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      864
    9. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      853
    10. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      74
      846
    Aihe