****set maksoivat vuokraa Haagassa 1 650 euroa kuukaudessa: Sitten he muuttivat omakotitaloon Hyvinkäälle ja käsitys asumiskuluista mullistui.
Pääkaupunkiseudulta muutettiin ympäröiviin kehyskuntiin viime vuonna enemmän kuin koko 2010-luvulla. Kymmenen kunnan Kuuma-seutu sai koko Suomen kaupunkiseuduista toiseksi eniten uusia asukkaita.
Kyllä virikkeet on maalla, luonnon äärellä, en edes voisi varsinkaan nyt vanhempana kuvitella muuttavani perheineni pääkaupunkiin tuollaiselle vuokralle. Kesäaika eläimineen maalla, mikä sen voittaa ? Osa eläimistä kuin perheenjäseniä, käyskentelevätkin vapaina pihalla mm tyttären tyttären pari kania, samoin emäntien kauhistuksena pari pukkia, jotka syö kukkapenkkien juuretkin, jonka olen kyllä hoitanut aidaten, etteivät pääse niihin käsiksi, mutta nekös sen estää -ei aina, korjataan taas estettä ja parannetaan. Olemme koittaneet opettaa pukkeja papanoineen tekemään tiettyyn samaan paikkaan, huonoin tuloksin kylläkin.
Nurmikoilla papanat pian liukenee, muualta vain keräillä pois. On ne kyllä niin mahtavia pukit, seurailevat ulkoaskareissa kanien tapaan. Varottava kylläkin ettei oma ahteri jää valvomatta, siinä pian on pökkääjä, näillä se geeneissä pitää nousta takajaloille ja ottaa vauhtia pökkäämiseen. Myös pellolle on joutsen pariskunta asettunut, kesyinä päästävät ihan 5-10 m päähän. Eläimistä eivät niin ole moksiskaan.
Esimerkillä miten kallis on pääkaupunki
5
114
Vastaukset
- TeräksenkovaSOTILAS
Kuulostaa ihan auvoiselta elolta. Maalla elämisessä on laatu mukana.
Joutsen on uljas ilmestys, mutta reviirilintu. Se näkyy erityisesti pienemmissä vesissä, joissa mm tavikanta on heikentynyt.- Anonyymi
Samoin mm kurki on komea ilmestys, pitkine jalkoineen näyttää suurelta. Sekin kesyyntynyt takavuosikymmenistä.
- Anonyymi
Jepjep. Virikkeet on muka maalla, mutta silti ne jotka muuttavat maalla haluavat maalle lähelle kaupunkia. Ns. Kuumakuntien (Keski-Uusimaan Hyvinkää, Järvenpää, Kirkkonummi, Kerava, Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen, Sipoo, Tuusula ja Vihti) tärkein vetovoimatekijä on se, että niistä on lyhyt matka Helsinkiin.
- Anonyymi
Heitetään Helsinki mamauille ja vihreille, ja että tulisivat itsenäisesti toimeen.
Olisi pian Gaza. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitetään Helsinki mamauille ja vihreille, ja että tulisivat itsenäisesti toimeen.
Olisi pian Gaza.Raketti tehtaita, kun kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81288- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613