Tähän tulokseen on ilmeisestikkin tullut yliopiston eläkeikää lähentelevät virkamiehet ja professorit. Kun asiaa on taas nuorilta kysynyt tuntuisi kanta olevan varsin käytännönläheinen, meillä taitaa olla kaikkien aikojen fiksuin nuori sukupolvi tuloillaan.
Luulisi, että yliopistot perustaisivat päätöksentekoaan tutkimustuloksiin, mutta yliopiston muutto aikeista jää nyt maku, että tässä mennään virkamiesten ja Kalevan toimittajien mielikuvat edellä. Missä on tutkimus siitä, että nuimenomaan nuoriso on se joka haluaa yliopiston olevan kaupungin keskustassa. Taitaa olla kuitenkin niin, että virkamiehet ja professorit haluavat toimistohuoneensa sinne keskustaan. Pelkkä hankkeen mittakaava kielii siitä, että kyseessä on pienen sisäpiirin hanke. Eihän sinne Raksilaan itseasiassa ole edes yliopisto muuttamassa vaan häviävän pieni osa sitä.
Paras ratkaisu olisi pitää se yliopisto siellä missä se nyt on ja harkita pikaraitiotietä keskustan ja Linnanmaan välille, se olisi modernia nykyaikaa.
No viimmekädessä koko asia ei edes kuulu Oulun kaupungille tai kaupunkilaisille muutoin kuin kaavoitusmielessä. Yliopisto päättää omista asioistaan itsenäisesti, meni sitten syteen tai saveen.
Luulisi, että yliopistot perustaisivat päätöksentekoaan tutkimustuloksiin, mutta yliopiston muutto aikeista jää nyt maku, että tässä mennään virkamiesten ja Kalevan toimittajien mielikuvat edellä. Missä on tutkimus siitä, että nuimenomaan nuoriso on se joka haluaa yliopiston olevan kaupungin keskustassa. Taitaa olla kuitenkin niin, että virkamiehet ja professorit haluavat toimistohuoneensa sinne keskustaan. Pelkkä hankkeen mittakaava kielii siitä, että kyseessä on pienen sisäpiirin hanke. Eihän sinne Raksilaan itseasiassa ole edes yliopisto muuttamassa vaan häviävän pieni osa sitä.
Paras ratkaisu olisi pitää se yliopisto siellä missä se nyt on ja harkita pikaraitiotietä keskustan ja Linnanmaan välille, se olisi modernia nykyaikaa.
No viimmekädessä koko asia ei edes kuulu Oulun kaupungille tai kaupunkilaisille muutoin kuin kaavoitusmielessä. Yliopisto päättää omista asioistaan itsenäisesti, meni sitten syteen tai saveen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ku nuo proffat ja virkamiehet jäävät eläkeloisiksi suojatyöpaikoitaan ja keksimistä ”tärkeistä” tehtävistään, niin koko yliopistojärjestelmä tulee supistumaan merkittävästi. Ja hyvä niin. Suomessa on tyhmiä jahkailijoita ja epävarmoja jarruja tarpeeksi ilman yliopistoa ja täällä ei asiat suju, niin aikakin jo muuttua. Huolehtikoot sitten eläkelaitokset näistä tyhjäntoimittajista yliopistoista eläkkeelle jäävistä ylisuurine eläkkeineen. Toivotaan että eläkemaksut tulee vapaaehtoiseksi, ettei tarvitse Suomesta pois muuttaa niiden jotka ei halua eläkeläisiä isoille eläkkeille elättää.
Yliopiston siirtyminen Raksilaan on mahtava päätös. Ymmärtää sen, että opiskelijat haluavat tulla sinne silloin harvoin kun tarvii helposti julkisilla. Yleensä julkiset palvelut pyritään rekentamaan valmiin julkisen liikenteen äärelle ja radan varteen, kuten pääkaupunkiseudulla ja muualla maailmalla. Kepulaisuus näkyy siinä miksi Yliopisto on Linnanmaalla. Toisaalta silloin ei parempaa paikkaa ollut tarjolla. Mutta nyt tilanne muuttuu👍
En ole opiskelija enkä yliopistoa käynyt mutta onko muita syitä keskustan lähelle siirtymisessä kuin että opiskelijat, suomalaiset ja ulkomaiset, voi helpommin kuluttaa aikaa kaupungilla? Opiskelijatapahtumiahan on aika paljon ja ne on yleensä kaupungilla. Keskustan vieressä olemisella on ehkä positiivinen vaikutus, ainakin sosiaaliseen elämään. Mutta entä kaikki opiskelija asunnot linnanmaalla? Sehän kyllä tehtiin se pyöräilybaana, liekö ennakoidun...
Paljon on muitakin syitä miksi yliopisto siirtyy Raksilaan. En jaksa edes listata.
Ehdottomasti yliopisto vaan Raksilaan. Nuorethan ne kuitenkin ovat se porukka, jotka tekevät päätöksen omasta opiskelupaikastaan. Onhan Raksila saavutettavuudeltaan ihan eri luokkaa kuin Linnanmaa. Tulevaisuudessa voi valita asuinpaikankin tämän vuoksi paljon paremmin.
Juuri näin. Linnanmaa on slummia!
Opiskelijathan nimenomaan on se porukka joka haluaa jäädä Linnanmaalle. Keskustan saavutettavuus on huono kun edulliset opiskelia-asunnot on Linnanmalla.
Kyllähän yliopisto on nimenomaan perustanut muuttoaikeensa tutkimustuloksiin. Toisin kuin Pro Linnanmaan Sipilä ja Huuskonen.
Tarvitseeko aina perustaa edes tutkimuksiin, vaan eiköhän se järki ole syy tässäkin ja yhteiset esimerkiksi ilmastotavoitteet. Yliopisto sijaitsee tällä hetkellä hevon v jeerassa ja se onneksi siirtyy sieltä ihmisten ilmoille paremmin tavoiteltavaksi. Se pyöräilybaana rakennettiin ihan muusta syystä kuin yliopistoa varten, koska niitä on muuallakin Oulussa pienemmille asuinalueille.
Ei kun linkkiä sitten vaan tutkimustuloksiin, vai eikö niitä ole.
On ne, mutta mitä ne sulle kuuluu.
Siis ei ole.
https://www.oulu.fi/yliopisto/uutiset/yliopisto-kaynnistaa-keskustakampuksen-hankesuunnittelun
Käy vaikka tuolta katsomassa alkuun, niin löytyy tutkimuksii perustuvaa tietoa. Sipilän ja muiden lestadiolaisten vastustus yliopistoa kohtaan on säälittävää. Se on kepulaislestadiolaista hajasijoittamispolitiikkaa.
Tuolta voi käydä myös lukemassa https://www.oulu.fi/fi/keskustakampus
Paljon luotettavampaa tekstiä kuin Pro Linnanmaan lessujen jutut.
Ei kaikkia tutkimuksia julkaista.
No siellähän tuo selvästi lukee, että nuoret haluaa yliopiston Raksilaan ja niin haluaa kaikki muutkin täysjärkiset ja rehelliset.
Onko Huuskonen lesta? Olen kuullut että olisi h ...h...no ho moh🤫Onko Sipiläkin sitten?
No ei ainakaan tämän linkin takana ollut edes viittauksia mihinkään mielipidetutkimuksiin. Kovasti oli kyllä viitattu virkamiesten ym. mielipiteisiin ja näkemyksiin. Joku on siis vahvasti sitä mieltä että nuoriso haluaa yliopiston keskustaan ja että se on ylipoiston houkuttelevuuden kannalta välttämätöntä.
Nuo on kuitenkin vain mielipiteitä, todellinen fakta puuttu, tyhjät tynnyrit kolisee.
Mahdoitkohan lukea koko artikkelia, siinähän selvästi kerrotaan, että kustannusnäkökohdat puoltavat yliopiston sirtoa Raksilaan.
Ainahan se fakta puuttuu niiltä jotka vastustaa. On se asia tutkittu ja selvitetty, älä siitä huoli vaan mene sinne kotiisi Linnanmaalle itkemään.
No käypä tutkimassa vähän tarkemmin tai perehdy esim. taloustutkimuksen tuoreimpaan nuorten opiskelupaikkavalintoja käsittelevään tutkimukseen.
Suunnilleen kaikki kaupunkimaantieteellinen tutkimus osoittaa, että nuoret haluavat asua kaupungin keskustoissa tai niiden välittömässä läheisyydessä. Samoin pidetään tärkeänä sitä, että opiskelupaikka sijaitsee kodin lähellä. Oululla on kaikissa tutkimuksissa surkea imago opiskelijakaupunkina juuri yliopiston etäisen sijainnin vuoksi. Lähes kaikki merkittävät Suomen kaupunkimaantieteen professorit pitävät Oulun yliopiston keskustakampusta järkevänä asiana.
Taloustutkimuksen+3000+vastanneesta+opiskelijasta+20+piti+yliopiston+sijaitia+keskustassa+oleelisena+vetovoimatekijänä,+sehän+on+peräti+0,7%.
Varmaankin haluaa, minäkin lähes eläkeikäisenä haluaisin asua kaupungin keskustassa, vesistön ääressä, rauhallisella sijainnilla, mutta jostain syystä asun lähiössä ja lähin meren ranta on siellä kaupungin toisella puolella.
Niin ja kritiikittömät "uudistajat" taas korvaa faktat perättömillä mielipiteillä jotka eivät perustu mihinkään.
Yksi tyhmimmistä oululaisten ideoista oli: yliopisto raksilaan.
Onneksi järki voitti.
Yliopisto pitäisi siirtää Vaasaan.ehdottomasti pois oulusta.vaasassa on hyvin paljon sivistystää kun taas oulu on täysin kivikautinen kylä.
Olen samaa mieltä.
Mvh bättre folk, hailuoto