Kahden viikon kuluttua on kuntavaalit, mutta samaan aikaan maassa käydään jo keskustelua seuraavan hallituksen kokoonpanosta ja hallitusyhteistyön ehdoista. Asialla ovat olleet erityisesti suuret oppositiopuolueet eli perussuomalaiset ja kokoomus.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo tietää, että jos kokoomus haluaa ensi vaalien jälkeen hallitukseen, se tuskin onnistuu ilman SDP:tä tai perussuomalaisia. Kannatuskyselyjen perusteella PS on todennäköisempi hallituskumppani, jolloin on luonnollista, että puolue avaa keskustelua PS:n suuntaan.
Orpo sanoi jo viime vuoden puolella, että kokoomus on valmis hallitusyhteistyöhön perussuomalaisten kanssa. Viikko sitten puoluevaltuuston kokouksessa Orpo löi pöytään kokoomuksen ehdot: halu yhteistyöhön ja kykyä kompromisseihin esimerkiksi EU-politiikassa.
PS:n puheenjohtajan Jussi Halla-ahon vastaus kuultiin lauantaina.
Jos kokoomus ja keskusta haluavat tervehdyttää julkista taloutta tai edistää suomalaisten yritysten asemaa tai puolustaa alueiden elinvoimaa, ne tarvitsevat Halla-ahon mukaan perussuomalaisia. Halla-ahon mukaan se on ”poliittinen realiteetti” tämän päivän Suomessa.
– Me kuuntelemme kyllä, emmekä suhtaudu näihin avauksiin ylimielisesti tai pilkallisesti, Halla-aho sanoi linjapuheessaan.
– Me ymmärrämme kompromissien välttämättömyyden ja olemme niihin valmiita. -- Jos me tulemme vastaan toiselle osapuolelle tärkeässä asiakysymyksessä, toisen osapuolen on tultava meitä vastaan meille tärkeässä asiakysymyksessä, Halla-aho linjasi.
Halla-ahon mukaan yhteistyötä pohdittaessa itse kunkin on syytä miettiä omia prioriteetteja.
– Punavihreiden kaverina voi edistää maahanmuuttoa ja EU-fantsuttelua mutta ei hillitä kestävyysvajetta ja velkaantumista, lisätä työllisyyttä ja kilpailukykyä tai keventää veroja. Meidän kaverinamme taas ei voi edistää maahanmuuttoa ja EU-fantsuttelua, mutta meidän kanssamme voi tehdä yhtä ja toista järkevää. Kaikkea ei voi saada. Jos haluaa kaiken, ei yleensä saa mitään, Halla-aho sanoi."
-lainaus päättyy.
Demarit taitavat pelätä tappiota.
Kyllä tällaisen punavihersosialistihallituksen jälkeen kelpaa hallitus jossa osataan maan asioihin takertua.
Demokratia toteutuu kun vasemmisto ja vihreät jää sivuun hallituksesta.
Nyt olevan laskelman mukaan tämä malli olisi 123 kansanedustajalla -hallitus, nyt olevan vasemmisto yhteensä 24,9 %, päälle vihreä n 10 %.
Seuraavaa hallitusta jo pohjustetaan
5
62
Vastaukset
Seuraavan hallituksen dream team. Koski, Häkkänen, Lepomäki, Vartiainen, Jungner, Essayah, Harkimo ja Sipilä.
- Anonyymi
Niin, kyllä, mutta se sanna marin heittkää vaikka, kansankielellä sanonta kuuluu, vittuun.
- Anonyymi
Liberaalit kokoomuslaiset eivät lähde samaan hallitukseen rasististen natsien kanssa. Eivätkä vasemmistosta livenneet persujen vanhavennamolaiset kannattajat halua hallitukseen suurpääoman kätyreiden kanssa. Turha on sun toivosi.
- Anonyymi
Lestakepulit ja pula-ajan kokoomuslaiset näkevät märkiä päiväunia oikeistohallituksesta, aivan kuten Juha-Lesta Sipiläkin näki toisesta pääministerikaudestaan...
- Anonyymi
Demokratia toimii enennmistö pohjalta, ja myös ideologia suunnat suunnat siihen vaikuttaa, vasemmsito tuskin enää hallituksissa vihreitten kanssa häslää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M707333Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1684368Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1334070Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v564007Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn593857Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu153536HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623052Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602748Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362302KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482114