Seuraavaa hallitusta jo pohjustetaan

Kahden viikon kuluttua on kuntavaalit, mutta samaan aikaan maassa käydään jo keskustelua seuraavan hallituksen kokoonpanosta ja hallitusyhteistyön ehdoista. Asialla ovat olleet erityisesti suuret oppositiopuolueet eli perussuomalaiset ja kokoomus.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo tietää, että jos kokoomus haluaa ensi vaalien jälkeen hallitukseen, se tuskin onnistuu ilman SDP:tä tai perussuomalaisia. Kannatuskyselyjen perusteella PS on todennäköisempi hallituskumppani, jolloin on luonnollista, että puolue avaa keskustelua PS:n suuntaan.
Orpo sanoi jo viime vuoden puolella, että kokoomus on valmis hallitusyhteistyöhön perussuomalaisten kanssa. Viikko sitten puoluevaltuuston kokouksessa Orpo löi pöytään kokoomuksen ehdot: halu yhteistyöhön ja kykyä kompromisseihin esimerkiksi EU-politiikassa.

PS:n puheenjohtajan Jussi Halla-ahon vastaus kuultiin lauantaina.
Jos kokoomus ja keskusta haluavat tervehdyttää julkista taloutta tai edistää suomalaisten yritysten asemaa tai puolustaa alueiden elinvoimaa, ne tarvitsevat Halla-ahon mukaan perussuomalaisia. Halla-ahon mukaan se on ”poliittinen realiteetti” tämän päivän Suomessa.
– Me kuuntelemme kyllä, emmekä suhtaudu näihin avauksiin ylimielisesti tai pilkallisesti, Halla-aho sanoi linjapuheessaan.

– Me ymmärrämme kompromissien välttämättömyyden ja olemme niihin valmiita. -- Jos me tulemme vastaan toiselle osapuolelle tärkeässä asiakysymyksessä, toisen osapuolen on tultava meitä vastaan meille tärkeässä asiakysymyksessä, Halla-aho linjasi.

Halla-ahon mukaan yhteistyötä pohdittaessa itse kunkin on syytä miettiä omia prioriteetteja.
– Punavihreiden kaverina voi edistää maahanmuuttoa ja EU-fantsuttelua mutta ei hillitä kestävyysvajetta ja velkaantumista, lisätä työllisyyttä ja kilpailukykyä tai keventää veroja. Meidän kaverinamme taas ei voi edistää maahanmuuttoa ja EU-fantsuttelua, mutta meidän kanssamme voi tehdä yhtä ja toista järkevää. Kaikkea ei voi saada. Jos haluaa kaiken, ei yleensä saa mitään, Halla-aho sanoi."
-lainaus päättyy.

Demarit taitavat pelätä tappiota.
Kyllä tällaisen punavihersosialistihallituksen jälkeen kelpaa hallitus jossa osataan maan asioihin takertua.

Demokratia toteutuu kun vasemmisto ja vihreät jää sivuun hallituksesta.
Nyt olevan laskelman mukaan tämä malli olisi 123 kansanedustajalla -hallitus, nyt olevan vasemmisto yhteensä 24,9 %, päälle vihreä n 10 %.

5

90

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seuraavan hallituksen dream team. Koski, Häkkänen, Lepomäki, Vartiainen, Jungner, Essayah, Harkimo ja Sipilä.

      • Anonyymi

        Niin, kyllä, mutta se sanna marin heittkää vaikka, kansankielellä sanonta kuuluu, vittuun.


    • Anonyymi

      Liberaalit kokoomuslaiset eivät lähde samaan hallitukseen rasististen natsien kanssa. Eivätkä vasemmistosta livenneet persujen vanhavennamolaiset kannattajat halua hallitukseen suurpääoman kätyreiden kanssa. Turha on sun toivosi.

    • Anonyymi

      Lestakepulit ja pula-ajan kokoomuslaiset näkevät märkiä päiväunia oikeistohallituksesta, aivan kuten Juha-Lesta Sipiläkin näki toisesta pääministerikaudestaan...

      • Anonyymi

        Demokratia toimii enennmistö pohjalta, ja myös ideologia suunnat suunnat siihen vaikuttaa, vasemmsito tuskin enää hallituksissa vihreitten kanssa häslää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe