Kylddyyripääkaupunki

Anonyymi

Nyt Oulussa voi kulukia minkä näköisenä vaan ku seon kylddyyria. Toisin maksoi..... kaapunnille yhteensä vähintään 400 000€. Lieneeköhän tuottoa puoliakaan?
Lapin Ukko

19

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miljooniahan tuohon tulee menemään. Rahat otetaan huonompiosaisilta, vähennetään vanhustenhoidosta niinkuin ennenkin. Eikä ole mitään takeita tienaako kaupunki yhtään mitään...no, voittihan ne jotain 1,5milj.euroa jostain rahastosta...Wau!! Täällä on alasajettu kaikki vähänkin kulttuuriin viittava, kirjastoja ja museoita lopetettu, kulttuurihistoriallisia taloja hävitetty jne.. Mutt kalliiksi se meille tavallisille tallaajille tulee, kun kaupunkia ruvetaan puunaamaan edustuskuntoon, siihenköhän täällä työttömiä käytetään ilmaisina työvoimana. Yhden helvetin vuoden takia tuommoinen rahanmeno, pistetään keskelle rotuaaria hemmetin iso tynnyri, johon nakataan veromaksajien euroja palamaan, yhtä paljon tulee olemaan hyötyä tavallisille pulliaisille, yrittäjät vaan rikastuu ja köyhät köyhtyy. Mihin ne muuten aikoo lakaista meidät köyhemmät pois pilaamasta täydellistä kaupunki-imagoa. Eikä Oulu yksistään ole se kulttuuripääkaupunki vaan on toinenkin kaupunki Euroopasta jakamassa titteliä ja pottia, kumpikohan tienaa enemmän, kumpi on lähempänä isoa Eurooppaa, pieni kämynen kaupunki keskellä ei mitään vai tuo, joka on keskellä Eurooppaa, johon ei ole pitkä matka, kulkeminen on halvempaa jne.., veikkaan ett Oulu jää nuolemaan näppejään.

      • Anonyymi

        Olisikohan Larivaaralla annettavaa miljoonatalkoisiin? Nyt on taas iso raha liikkeellä, joten kannattaa laittaa pientä näytelmää pystyyn. Saattaa olla että kulttuurikiimassa ei lasketa euron merkkejä.


      • Anonyymi

        Miljoona on jo mennyt hakuprosessiin, kertoivat uutisissa. Eiköhän tuohon uppoa lopulta parikymmentä miljoonaa kaupungin omaa rahaa ja KOKONAISKUSTANNUS 50 MILJOONAA,

        Kyllähän tuolla rahalla jonkun hoitajan palkkaisi vanhuksia hoitamaan ja vaikkapa hoitajien palkkoja nostaisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljoona on jo mennyt hakuprosessiin, kertoivat uutisissa. Eiköhän tuohon uppoa lopulta parikymmentä miljoonaa kaupungin omaa rahaa ja KOKONAISKUSTANNUS 50 MILJOONAA,

        Kyllähän tuolla rahalla jonkun hoitajan palkkaisi vanhuksia hoitamaan ja vaikkapa hoitajien palkkoja nostaisi.

        Larivaaran tilitoimisto voi kierrättää kulttuurirahat, kuten tapana on ollut.


    • Anonyymi

      Ne sai sen lohdutukseksi,
      kun siellä on raiskattu kiitettävän paljon alaikäisiä.

    • Anonyymi

      Onnea Oulu! Nyt äkkiä keksimään ja kehittelemään sitä kulttuuria uudelleen. Entiset on tapettu vakain tuumin, teatterikin.
      Mistäs nyt tempastaan kulttuuria ymmärtäviä ihmisiä suunnitteluun ja toteutukseen? Kalliilla rahalla jostain kaukaa, jos saan arvata. Oulusta niitä ei löydy enää.
      Ei riitä kulttuuriksi, että annetaan koululaisille maalia ja suti, jolla piirrellään johonkin ylijäämävaneriin. Tai Rotuaarilla taiteilijaksi itsensä nimittävä henkilö seisoo puhaltelemassa ja poksauttelemassa paperipusseja.
      Jäämme odottamaan mitä uutta nimitys tuokaan.

    • Anonyymi

      500 tapahtumaa on luvassa IS:n mukaan. Siihen tarvitaan jokaiselle soittimelle omat ilma-instrumenttifestivaalit ja loppuhuipentumana joulukuussa 24 päivää yhteen putkeen tiernausta.

      • Anonyymi

        Tapahtumiahan kyllä on helppo keksiä, mutta onko kiinnostuneita seuraajia? Millä maksetaan tapahtumajärjestäjän kulut, jos ketään ei kiinnosta?
        Mielenkiintoista. Paperipussin poksauttelua, ilma-instrumenttifestivaalit, kalijanjuontipäivät torille, joku vanha iskelmätähti Rotuaarille laulamaan taustanauhan kanssa, aamutossujuoksu, ja tuo 24 päivää tiernausta tauotta.
        Tästä nyt kulttuuriväki kehittelemään.


      • Anonyymi

        Aika kallista lystiä tulee olemaan, kun kaupunki, siis veronmaksajat, laittaa kuulema 59milj. euroa tähän kulttuuripääkaupunkijuttuun. Se siis tietää säästölinjaa vanhustenhoidossa, vammaistenhoidossa ja myös terveydenhoidossa. Sen olen jo lukenut jostain, ett omaishoitajilta ollaan karsimassa vuorohoitojaksoja, miksi, kun ne ei mitään ilmaisia ole, niistä maksetaan samalla tavalla kuin sairaalassa olostakin. Tuo nyt voitettu titteli tietää sitä, ett kouluja vähennetään säästösyistä, terveyskeskuksiakin karsitaan, kuntapuolen työntekijöitä vähennetään jne... Tulee kalliiksi tuo voitto, kun satsataan verovaroja uusiin rakennuksiin, palkataan lisää väkeä mitä ihmeellisimpien taidepläjäysten tekoon, ne ei halpoja ole, eikä ne painotuotteet mitä nyt hankitaan tämän voiton myötä. Mä en tunne itseäni voittajaksi, ei ole tarvetta heiluttaa lippua paska kaupunnin voiton myötä, kun ei se vaikuta mitenkään parantavasti mun arkiseen elämään. Paska kaupunni tulee olemaan jatkossakin paska kaupunni. Ei tänne mitään turistiryntäystä tule, mitä helvettiä ne turisti täällä katsois, täällä ei ole historiallisesti arvokaita rakennuksiakaan, merikaupunki ei ole hyödyntänyt merta turismia ajatellen, ei tänne taida pystyä edes risteilyaluksilla tulemaan, niinkuin moniin muihin merikaupunkeihin. No, hotelleja sentään löytyy melkein kohta joka nurkasta, niinkuin sieniä sateella.


      • Anonyymi

        Murjaanien kuningas on syytä tiputtaa pois kokoonpanosta, ettei viherpiipertäjät suutu


    • Anonyymi

      Onko sääntöjen vastaista mainita Oulun yhteydessä eräs tanssi jonka nimi muistuttaa kellon ääntä?
      Sellaiset viestit ainakin poistetaan vaikka Oulu on noussut maailmanmaineeseen juuri sellaisen kanssa. Kulttuuripääkaupunkina ei pitäisi laittaa kynttilää vakan alle vaan juurikin esittää parhaita kulttuurisaavutuksiaan.

    • Anonyymi

      Kulkustensoitto ois sellainen kulttuuriläjäys

      • Anonyymi

        Ei sellaisten kellojen, ei niinkuin kirkonkellon, vaan seinäkellon jonka heiluri sanoo: tik - tak.
        Sellainen tanssi, tik - t*k.


    • Anonyymi

      Jotain luovaa ja uutta: näytelmä jossa esiintyy musta-aukkopojat joissa joukossa yksi erilainen jota nöyryytetään.

    • Anonyymi

      Fillarimoka. Lisää luvassa ja sähköllä?

    • Anonyymi

      Ilmaista kiljua kaikille joutilaille, niin alkaa kulttuuria syntyä.

    • Anonyymi

      Tiernapojat takaisin ja myriaanien kuningas...kummasti se uusi ja parempikulttuuri syrjäyttää vanhan kulttuurin.

    • Anonyymi

      Uraanin rikastuslaitos purettava ja tilalle tyylikkäämpää rakennusta.

    • Anonyymi

      Niinhän siinä sijoittettiin kaupungin kassa tulevana vuonna tuohikuussa tulevaan Eurooppalaiseen arvostukseen Oulun kaupungissa, hankala juttu vain sairaille kun ei ole varaa enää tutkia, kuvata ja muutenkin hoitaa eläkeläisiä ym kun on sijoitettu varat kaupungin maineen kiillottamiseen sairaiden vanhusten hoidosta yms välittämättä. Vaivainen siellä kotisängyssään rutistelee lähetepaperiaan tutkimukseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      225
      17134
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe