Kuka maksaa?

Anonyymi

Kansa maksaa!
Veronmaksajat!
Nimittäin Marinin perheen aamiaiset.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/927aa4ac-7fe4-48fa-abbb-53b37b5efe84
"pääministeriperheen yksityisiä ruokamenoja on katettu valtion varoista yli 14 000 euron arvosta, keskimäärin 845 eurolla kuukaudessa."

Saako kukaan vesilahtelainen menemään tuota määrää kaikkiin ruokiin koko perheelle? Isollekin sellaiselle?

"Keskiviikkona Marin sanoi, ettei hänellä ole ”viikkotolkulla aikaa selvitellä ruokailuja julkisuudessa”."

Ei ole aikaa selvitellä, mutta on aikaa tulla kuvattavaksi erilaisten lehtien kansiin ja lisäksi tietysti yrittää Tampereen valtuustoon.

Mutta aika onkin suhteellinen käsite.

4

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahne paska milla magia

    • Anonyymi

      Mikkelissä meni tunteisiin https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008022116.html

      Mutta ymmärtäähän sen. Hyväpalkkaisen ministerin aamiaiset maksavat enemmän paljon enemmän kuin hyvätuloisen perheen kaikki ruoat vuodessa. Tuntuuhan se veronmaksajalta pahalta. Pääministerillä ei olisi edes aikaa käyttää asiaan. Mutta kuntaehdokkaaksi on. Mitä niistä veronmaksajien rahoista.

    • Anonyymi

      Varsinainen SDP:N keulakuva joka näyttää kuinka toimitaan. "Kuvaa jotenkin sitä kuinka suosittu on pääministerinä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      29
      2287
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2010
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1922
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1651
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      131
      1303
    6. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      853
    7. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      21
      853
    8. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      117
      845
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      836
    10. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      67
      827
    Aihe