Valmennuskeskustelu

Anonyymi

Ajauduin töissä kahvipöytäkeskusteluun, sellaiseen mihin meidät on luotu eli kasvokkain paikalla ollen ilman maskeja.

Keskusteluryhmä pohti Suomalaisten vähyyttä Olympialaisissa ja sitä kuinka vähän mitaleja tulee, jos ollenkaan. Puhuttiin urheilusta, ei ammunnasta, purjehduksesta, golfista jne.
Urheilusta eli mm. Uinti, joukkuelajit, kamppailu, painonnosto, yleisurheilu, soutu, melonta, tennis, sulkapallo jne.

Pääjohtopäätelmä: tehoharjoittelu aloitetaan liian nuorena ja halutaan liian aikaista menestystä lapsena/nuorena ( kuka haluaa, aikuinen vai nuori)pitkäjänteisyys puuttuu.

Alle 17 v määrää, nopeutta ja lihaskuntoa, lajia paljon. 17-20 v voimaa, tehon lisäystä ja lisää lajia. 20 plus lisää voimaa, tehoa lajiin, kilpailua ( nyt voi harkita kuivatusta eli niitä painonpudotuksia) 23 ...30 v tuloksen tekeminen.

Niinpä, kenellä vanhemmalla riittää rahat tähän ja kenellä valmentajalla pitkäjänteisyys, sekä tärkein, urheilijalla usko omiin kykyihinsä.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään yksi esimerkki, Elmo Lakka.

    • Anonyymi

      Lisäksi on hyvä nuortenkin muistaa että kehitys ei ole aina lineaarinen. Urheilija voi saada isojakin kehityshyppyjä kisoissa vielä yli25vuotiaanakin. Kisamenestys kun on niin monesta asiasta kiinni. Niiden henkisten asioiden hallinta voi kypsyä vasta ajan ja kokemuksen kautta kuten vaikkapa huipputason ylläpitäminen koko kisan ajan siitä huolimatta että voitit vaikka edellisessä ottelussa mm-mitalistin ja venäytit vähän takareittä jne.

      Lisäksi nuorena voidaan kehittyä ihan määrää lisäämällä. Laatuun ei tarvitse edes hirveästi kiinnittää huomiota. Mutta kun urheilija kasvaa niin se laatu tuleekin kaikesta tärkeimmäksi asiaksi koska määrää ei enää palautumisen vuoksi voida kasvattaa. Väitän että tästä syystä kehitys monelta pysähtyy. Harjoitusten laatu ei enää anna tarvittavaa kehitysärsykettä. Huipulla pitää jokainen treeni olla hyvin mietitty ja toteutettu sekä palvella suurempaa kokonaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7393
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe