Valmennuskeskustelu

Anonyymi

Ajauduin töissä kahvipöytäkeskusteluun, sellaiseen mihin meidät on luotu eli kasvokkain paikalla ollen ilman maskeja.

Keskusteluryhmä pohti Suomalaisten vähyyttä Olympialaisissa ja sitä kuinka vähän mitaleja tulee, jos ollenkaan. Puhuttiin urheilusta, ei ammunnasta, purjehduksesta, golfista jne.
Urheilusta eli mm. Uinti, joukkuelajit, kamppailu, painonnosto, yleisurheilu, soutu, melonta, tennis, sulkapallo jne.

Pääjohtopäätelmä: tehoharjoittelu aloitetaan liian nuorena ja halutaan liian aikaista menestystä lapsena/nuorena ( kuka haluaa, aikuinen vai nuori)pitkäjänteisyys puuttuu.

Alle 17 v määrää, nopeutta ja lihaskuntoa, lajia paljon. 17-20 v voimaa, tehon lisäystä ja lisää lajia. 20 plus lisää voimaa, tehoa lajiin, kilpailua ( nyt voi harkita kuivatusta eli niitä painonpudotuksia) 23 ...30 v tuloksen tekeminen.

Niinpä, kenellä vanhemmalla riittää rahat tähän ja kenellä valmentajalla pitkäjänteisyys, sekä tärkein, urheilijalla usko omiin kykyihinsä.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään yksi esimerkki, Elmo Lakka.

    • Anonyymi

      Lisäksi on hyvä nuortenkin muistaa että kehitys ei ole aina lineaarinen. Urheilija voi saada isojakin kehityshyppyjä kisoissa vielä yli25vuotiaanakin. Kisamenestys kun on niin monesta asiasta kiinni. Niiden henkisten asioiden hallinta voi kypsyä vasta ajan ja kokemuksen kautta kuten vaikkapa huipputason ylläpitäminen koko kisan ajan siitä huolimatta että voitit vaikka edellisessä ottelussa mm-mitalistin ja venäytit vähän takareittä jne.

      Lisäksi nuorena voidaan kehittyä ihan määrää lisäämällä. Laatuun ei tarvitse edes hirveästi kiinnittää huomiota. Mutta kun urheilija kasvaa niin se laatu tuleekin kaikesta tärkeimmäksi asiaksi koska määrää ei enää palautumisen vuoksi voida kasvattaa. Väitän että tästä syystä kehitys monelta pysähtyy. Harjoitusten laatu ei enää anna tarvittavaa kehitysärsykettä. Huipulla pitää jokainen treeni olla hyvin mietitty ja toteutettu sekä palvella suurempaa kokonaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4503
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3304
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2926
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      18
      2857
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2747
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      44
      2617
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2105
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1751
    Aihe