Minusta tuntuu että taidan tarvita apua alkoholin suhteen. En vain oikein tiedä mistä ja miten. Olen nuori vasta 21. Minua pelottaa mihin olen itseäni viemässä juomisen vuoksi.
taidan tarvita apua
kata
81014
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Otappa yhteys lähimpään a-klinikkaan niin saat tietoa ja apua heti voit myös keskustella ongelmistasi asiantuntevien ihmisten kanssa.Lähin terveyskeskus voi myös auttaa ja opastaa sinut eteenpäin.Tsemmppiä ja rohkeasti vaan apua hakemaan.
AA:ssa on myös paljon nuoria, varsinkin pääkaupunkiseudulla. Ei maksa mitään, voit vain kuunnella ja ottaa opiksi ja kaverit kuuntelee, jos haluat puhua. Suosittelen.
huomaa ajoissa, vähemmän fiksut, kuten minä vasta liian myöhään.
Kun sinä olet vielä noin nuori ja toimisit samalla tavoin kuin minä aikoinaan, niin sinulla menisi n 10 vuotta elämästä ihan ketuille.
Jos vähänkin tuntuu että viinan käyttö meinaa ryöstäytyä lapasesta, niin eikun apua hakemaan.
A-klinikka on yksi vaihtoehto joissa työskentelevät päihdeterapeutit ja AA toinen jossa ovat todella alan ammattilaiset.
Kumpikaan ei vie sinulta mitään vain päin vastoin.
Tällä palstalla on näköjään paljon viimepäivinä keskusteltu AA.sta, mutta älä anna sen häiritä.
Minulla itselläni on siitä hyviä kokemuksia, ja aina (ainakin omassa ryhmässäni) uusi tulokas toivotetaan tervetulleeksi ensimmäisellä askeleella so jokainen vuoron perään kertoo oman juomishistoriansa ja jo sen kuuleminen antaa voimia jatkaa omaa raitistumista, kun katselee noita ihmisiä. Paskaojasta ihmisten ilmoille - sellainen on sankari.
Jos et halua puhua, niin sano vain: minun nimeni on ... ja olen alkoholisti,kuuntelen. Ja puhenvuoro siirtyy sitten toiselle. Minä olen näitä kuuntelijoita koska olen hyvin ujo ja kammoan esiintymistä.
Onnea elämään.
Voi hitsi, että joku tajuaa asiat jo noin nuorena. Ei voi muuta kuin ihailla.
Kaikkea hyvää uudelle tiellesi, joka voi johtaa
raittiuteen.
Apua voit tiedustella nimettömänä:
AA:n Auttava Puhelin, 09-750 200
Minäkin olin jo sinun iässäsi alkoholisti, mutta join vielä 10 vuotta ennen kuin tajusin. Nyt olen ollut kuusi vuotta raittiina ja kadun jokaista vuotta jonka vietin juoppona.
Olet voitonpuolella kun tiedostat itse että alkoholi on sinulle ongelma, läheskään kaikki apua tarvitsevat eivät itse sitä edes tajua.
Olen äsköisen kirjoittajan kanssa samoilla linjoilla.On hyvä että ymmärät tilanteesi ja haluat apua siihen.Itse myös aikoinani etsin apua samaan ongelmaan.Ota rohkeasti yhteyttä kuntasi A-klinikkaan.He ovat päihdetyön ammatilaisia.Voit heidän kanssaan pohtia tilannettasi ja saada apua. Itse pääsin A-klinikan kautta päihdekuntoutukseen kuntamme hoitopaikkaan. Tsemppiä sulle elämässäsi
Sen yhden asiattoman viestin
tästä ketjusta mutta valitettavasti siinä
lähtee myös ne viestit jotka
on kirjoitettu sen asiattoman viestin
"vastaukseksi" tai kommentiksi..en
voi sille asialle mitään..sori.