Perunkirjoittajan toimisto ja pesänjakaja yhdessä ovat haastaneet yhden kuolinpesän osakkaista käräjille, kun haluavat pakkomyydä perintökesämökin, - jonka se yksi kuolinpesän osakkaista haluaisi rahalla lunastaa.
Sokkona olisi sen kuolinpesän osakkaan pitänyt vain hyväksyä myyntivaltakirja.
Kun se kuolinpesän osakas, joka halusi ostaa mökin, ei sitten allekirjoittanutkaan valtakirjaa (ostajan nimeä ei aluksi edes kerrottu ja ei luottanut, kun mitään muutakaan ei kerrottu), niin käräjille vedettiin asia.
Ostaja-kuolinpesän osakas halusi ensin nähdä mökin sisältä, ennenkuin tekee ostotarjouksen. Mutta eipä saanut mökin avainta (että pääsisi sisälle katsomaan) kuin vasta sen jälkeen kun ulkopuolinen asianajaja kertoi että kaikilla pesän osakkailla on oikeus saada nähdä mökki sisältä ennen ostopäätöstä.
No, kun se avain sitten lopulta saatiin monen mutkan kautta, niin kävikin ilmi, että muut osakkaat olivat alkaneet purkaa jo kesämökkiä, - tarkoituksenaan kunnostaa se jollekin muulle.
Ei siis oltu odotettu, että olisi tehty pesänjako valmiiksi ja eikä myöskään käräjien päätöstä, että saako sen mökin pakkomyydä (kun yksi osakkaista ei suostunut, oli pätevä syy). Kauppakirjaa ei ole vielä kirjoitettu, mutta purkuhommat ovat täydessä käynnissä.
Pesänjakajan motiivi on että on "kauhea kiire", vaikka pesänjaolla ei pitäisi olla aikarajoitusta.
Saavatko pesänjakaja ja perunkirjoittaja (joka perunkirjan tehtyään rupesi asianajajaksi toiselle osakkaalle) häärätä yhdessä yhtä kuolinpesänosakasta vastaan?
Nyt ollaan sitten käräjille menossa...
Pesänjakaja ja perunkirjoittaja yhteisellä asialla
Anonyymi
2
283
Vastaukset
- Anonyymi
Selvästi väärin!
- Anonyymi
Polta se mökki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4446446Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1453755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?992485Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251949Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1191314Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 651097
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76990- 44983