Ylimielisyyttä ja kansan halveksuntaa

Marin ei pidä kohtuullisena sitä että pääministeri joutuu käymään itse Prismassa.
Onko hybris täysin hävittänyt todellisuudentajun.
Lisäksi Marin aikoo tehdä veroilmoituksensa kun se hänelle sopii.
Tämä on skandaali. Onko eduskunnan otettava käsittelyyn asian mahdollinen käsittely valtakunnanoikeudessa.
15257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Pääministerien toimet pitää ottaa tarkkailuun. Nyt tämä Marinin tapaus ei johdu hänestä itsestään, mutta pitääkö käytäntöä muuttaa. Että saako pääministeri virka asunnossaan nauttia aamupalan samaan palveluun kun muutkin palvelut mitkä kuuluu virka asuntoon.

Kun oli nämä hiukan toisen laidan pääministerit. Esimerkiksi Stubb ja Sipilä, niin silloin pidettiin pääministerien sukujuhlatkin Kesärannassa, ja ilmeisesti valtion piikkiin. Nämäkin pitää ottaa tutkintaan. Ja mistä oli hankittu ne kuuluisat nuuskat ja kuka maksoi.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201709092200382628

Aloittajalta hyvä aloitus.

Äänestä

"Onko eduskunnan otettava käsittelyyn asian mahdollinen käsittely valtakunnanoikeudessa."

Tarkoitatko Juha Sipilän kaikkia toimia?

Äänestä

Ruuat voi tilata kotiin. Ja kyllä Marinin palkalla pystyy ostamaan palvelua. Selvityksen mukaan kukaan edeltävistä ei ole käyttänyt samassa suhteessa valtion verovaroja perheensä ruokkimiseen.
Sanna Marin esittää uhria ja närkästyneisyyttä, vaikka kyseessä on ahneus.

Äänestä

Nuo on sinällään pieniä juttuja, toki kertoo hyvin ylimielisestä asenteesta pääministerillä. Huomattavasti pelottavampaa on se, että on häikäilemättömästi lisäämässä velkaa ja vielä pahempaa, ainoa keino minkä tuntee on verojen korottaminen ja täydellinen piittaamattomuus meidän kilpilukyvystä tai siitä, että tänne kannattaisi investoida. Vaarallisin pääministeri vuosikymmeniin suomelle ja meidän taloudelliselle toimeentulolle. Tämä sama älypää ajaa jopa 6 tuntista työpäivää ja nelipäivistä työviikkoa, ja nykyisillä palkoilla. Miten tyhmä ihmisen pitää olla, että kuvittelee sen olevan mahdollista, ellei koko muu maailma tee samaa ja samalla hetkellä. Hänen aamiaiset, verovälttely ja Prismassa käynnit on ainoastaan asennevamma, mutta nuo muut on vaarallista tyhmyyttä ja piittaamattomuutta suomalaisten toimeentulosta. Demareiden on tietysti helppo lisätä velkaa, koska heidän kannattajakunta ei osallistu niiden takaisin maksuun.

Äänestä
  • Pääministeri ei edes tiedä tarviiko eduistaan maksaa veroja. Asuu ilmaiseksi ja syö ilmaiseksi, ei ole kumma että haluaa lisätä verotaakkaa toisille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pääministeri ei edes tiedä tarviiko eduistaan maksaa veroja. Asuu ilmaiseksi ja syö ilmaiseksi, ei ole kumma että haluaa lisätä verotaakkaa toisille.

    Tuo on niin totta. Ei yllätä yhtään, että maakuntaveroa kannattaa vasemmisto, vihreät ja demarit. Toki Marin väittää, että se ei kiristä nykyistä verotusta, vaan jaetaan verot uudestaan, mutta jotkut uskoo joulupukkiinkin... Mutta näillä kolmella puolueella on yhteistä se, että heidän kannattajakunta ei juurikaan maksa veroja. Marin ajaa kulisseissa kovia veronkorotuksia osinko-ja yritysverotukseen.

    Äänestä

Pääministerillä erityisesti korona-aikana on ollut valtavasti töitä. Sairaseläkeläinen kansallissosialisti kyllä kauppaan ehtii, mutta pääministerin täytyy tehdä työtä koko kansan hyväksi.

Äänestä
  • Ja pääministeri osoittaa esimerkillään, että veronmaksaminen ei ole kivaa ja kaikkia veroja ei kannata maksaa....

    Äänestä

Punapallopaitalestakepuli se puhaltelee taas posket punaisina...

Äänestä

Nyt sdp äkkiä sak:n sponsaama vaalimainos kehiin. Mainoksessahan ”ökyporvari” syö asmupalaa.

Äänestä
  • Eiköhän tuo ole provokaatiota tai jollei ole nii siinä tapauksessa Demari on vaihtanu Bemari porukkaan ja valta noussu huppuun.

    Äänestä

Minkä merkkistä liukkaria sinä nykyään käytät siinä sinun omassa strap-onissasi?
Vai tyydytkö sinä yhä vieläkin siihen Tummeliin?

Äänestä
  • Tummeli kelpaa hyvin.

    Äänestä

Kyllä pääministerillä pitää olla palveluskunta ja Kokki joka hoitaa ruoka asiat ja ruokailun ja kattaa pöydät siivouksen sunmuut.
oikeistolaiset on niin saitoja että ne tekee kaiken itse keräilee vielä koiran kakat pussiin.

Äänestä

Sonnitukeni on myöhässä, mihin voin valittaa?.

Epätietoinen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


OikeistoSosDem kirjoitti:

Marin ei pidä kohtuullisena sitä että pääministeri joutuu käymään itse Prismassa.
Onko hybris täysin hävittänyt todellisuudentajun.
Lisäksi Marin aikoo tehdä veroilmoituksensa kun se hänelle sopii.
Tämä on skandaali. Onko eduskunnan otettava käsittelyyn asian mahdollinen käsittely valtakunnanoikeudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu