kivikkokasveista

ippis

haluaisin tehdä "kivikko kasan" johon tulisi sitten kukkasia sinne tänne kasvamaan.paikka on erittäin aurinkoinen/kuuma suuren osan päivästä ja pohjana tasainen nurmikko.eli miten tehdään ja mitkä kukat kestävät?

7

9372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepis

      oli edellisessä asunnossa;seinän vierukset oli kivetetty.ja aurinkoinen paikka.laitoin suoraan kivien väliin muutamia pistokkaita maksaruohoa.hyvin menestyi!muistaa välillä antaa vettä paahteisina aikoina.ja oli tosi nätti sitten kun se maksaruoho kukki.ja maksaruoho on kaunis vaikkei kukkisikaan,kauniin tumma vihreä.

    • Ihan helppo juttu

      ensin nyhdät sen nurmikon oikein kunnolla pois siltä alueelta ja sitten laitat pohjalle sanomalehteä tai juurimattoa. Sen jälkeen hiekkakasa ja kiviä mielesi mukaan sinne tänne.
      Kivikkokasveista menestyvät hyvin maksaruohot, ketoneilikka, nopeahärkki, sammalleimu esimerkiksi. Pääasia, ettet laita liian hyvää multaa etkä lannoita. Kaikista parhaiten menestyvät laihassa maassa. Äläkä kastele liikaa, ovat kuivan paikan kasveja. Eli oikeastan maailman helpoimpia hoidettavia.
      Kyllä se siitä, itsellä kuusiaidan edessä pitkä kivikkopenkki ja kyllä kukkii.

      • korjaus

        kyllä niitä kuivankin paikan kasveja täytyy alkuun kastella, jotteivat kuolla kupsahda! Sitten kun ovat juurtuneet kunnolla, niin kastelusta ei tarvitse huolehtia.


    • edelwais

      alppitähti eli edelwais,vai miten se nyt kirjoitetaan.
      siemeniä saa ainakin puutarha.netistä

    • edelweis

      "viihtyy aurinkoisella ja vähäravinteisella,hiekkaisalla kasvupaikalla."

    • -kasvit

      Mehitähdet ja kaukaasian pitkäpalko ovat helppoja kivikkokasveja. Kattomehitähdet talvehtivat ruukuissa lasitetulla parvekkeella mainiosti ja lykkäävät jo kukkavanoja.

    • Akito

      Kaiva nurmikko pois ensin tai myrkytä se. Hanki suuria kiviä, ja asettele ne paikoilleen, niinkuin ne olisi olleet siinä aina (osa kalliota). Kivistä täytyy olla vähintään 1/3 maan alla. Hanki hiekkapitoista, rikkaruohotonta multaa ja muotoile siitä kumpare, josta kivet pilkistävät. Kivien väliin muodostuu syvämultaisia ja lähes mullattomia koloja, joihin voit istuttaa erilaisia kasvupaikkoja tarvitsevia kasveja. Matalan kasvupaika tarvitsevia; mehitähdet, maksaruohot, patjarikko, rentoakankaali, sammalleimu. Syvänpaikan kasveja; sipulikasvit, kultatyräkki (kaunis yksittäiskasvi!), ruusujuuri, punatähkä, pienet pensaat (keijuangervo), ohotanmaruna, havukasvit. Osan kivien välistä voit peittää karkealla soralla. Mielenkiintoinen projekti, joka palkitsee tekijänsä..=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      190
      6290
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      242
      4233
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3525
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3347
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      76
      3270
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2836
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2357
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe