Suomalainen Nyrkkeily on kuollut

Anonyymi

Raju totuus.

Loppu alkoi mielestäni kesällä 2012, kun kateuden ja pikkusieluisuuden pesiytyminen nyrkkeilykulttuurissamme kulminoitui siihen, että boxing.fi keskusteluja alettiin moderoida niin, ettei mitään saanut enää sanoa, ja vain kaikkein tylsimpien kadunmiesten kommentit noteerattiin.

Tämä kaikki oli seurausta siitä, että koko suomen nyrkkeilybuumi 2006-2010 oli alunperinkin vain KUPLA! Selitän sen viidellä kultaisella kohdalla:

1. Amin Asikainen oli oikeasti EU-tason nyrkkeilijä, josta yritettiin leipoa maailmanmestaria! Sylvester-voitto oli tappiolla otettu tuurivoitto, tittelinpuolustukset helppoja... heti ekan kerran hävittyään Amin menetti itsevarmuutensa, ja sen myötä ainoan valttinsa ristiinlyönneissä. Oli vaikeuksissa vanhan ja pienen Campasinkin kanssa. Ringin listalla nelosena, ja vain vähän Kauramäkeä parempi äijä! Huhhuh.

2. Robert Heleniuskaan ei ole huipputaituri, mutta Sauerland , iso koko ja kovat lyönnit olisivat mahdollistaneet hurjan uran. Mitä saatiin? Orjasopimuksia, käsivammoja, riitelyä, dokausta, helppoja matseja Virossa, viikinkiravintoloita... lopulta voitetaan Kownacki ilman että siitä seuraa mitään. Huhhuh. Robertin ja hänen isänsä tyhmyys tuhosi lupaavimman suomalaisen ammattiuran.

3. Edis Tatli on ollut kaikella tapaa kupla alun alkaenkin. Hän on vain nopea, ei muuta. Ei osaa tyrmätä, ei uskalla otella voitosta nimimiesten kanssa. Diivailee Martinlaaksossa kasa helppoja vöitä olallaan. Osa niistäkin lahjavoittoja.

4. Suomessa ei ylipäätään tajuta ammattinyrkkeilystä mitään! Ei osata opettaa lähiottelua, pientä sikaa eikä uskalleta ottaa kovia matsejakaan. Siirrytään talkkarista taksikuskiin ja puhutaan koetinkivistä. On suoranainen ihme, että Timo Laine uskaltaa otella. Mikään ei siihen viittaa: suomalainen malli, ei tyrmäysvoimaa, ei taitoja, ei manageria. Kuitenkin menee pelleilemään kehään kenen kanssa vaan. Respect!

5. Ylipäätään nyrkkeilijöiksi ja nyrkkeilyn pariin päätyy täällä VAIN totaalisia idiootteja. Koulukiusattuja huumorintajuttomia trukkikuskeja. Jotain pieniä poikkeuksia voi olla, kuten Paimander. Mutta harvassa ne on. Suomessa ei nyrkkeilystä löydy persoonia, vaan ne tylsimmät kaverit nyrkkeilee.

31

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäisin tohon vielä, että Pera Keita ei koskaan päässyt titteliotteluun.

    • Anonyymi

      Totuus on kuultu. Gurulta..

      • Anonyymi

        Tysonille on annettava Suomen kansalaisuus, niin saaraan ensimmäinen suomalainen maailmanmestari!

        Helenius on toivottoman uransa jo pilannut hitaudellaan ja yksinkertaisuudellaan


    • Anonyymi

      Aloittaja on Nyrkkeilyn ns. "asiantuntija" joka ei ole itse käynyt salilla luultavasti koskaan. Tai ehkä kerran mutta lopetti heti, kun se hiekkasäkki tai päärynäpallo tyrmäsi sen nolosti. Joku naisnyrkkeilijäkin sattui vielä näkemään.

      Nyt se uhoaa täällä katkeroituneena. :)

      • Anonyymi

        Tämä kommentoija on joku Ala-Asteen talkkari joka luulee että kaikki missä pietään hanskoja käsissä on nyrkkeilyä


    • Anonyymi

      Se miten suomalaiset ottelee, ei ole eurooppalainen tyyli

      Se on munaton pelkurin tyyli

      • Anonyymi

        No mitä tarkoittaa se eurooppalainen tyyli? Kerro nyt kaikelle kansalle sitten, kun tiedät. Äskeinen vaikuttaa aloittajalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mitä tarkoittaa se eurooppalainen tyyli? Kerro nyt kaikelle kansalle sitten, kun tiedät. Äskeinen vaikuttaa aloittajalta.

        Se tarkoittaa että on Euroopan Unionin passi ja rokotukset kunnossa. Ja selkä suorassa.


    • Anonyymi

      Aloittajan mielestä (meidän kaikkien tuntema) Timo Laine on siis Suomen suurin nyrkkeilyn johtotähti lähivuosina? :D No kaikki kunnia hänelle, mutta en ole koskaan kuullutkaan.

      • Anonyymi

        Siitä on ihan hyvä lähteä arvioimaan suomalaista ammattinyrkkeilyä, ettei ole koskaan Laineen Timosta kuullut.

        Entä Jari Vanne tai Matti Kelo?


    • Anonyymi

      Eurooppalainen tyyli on se, että otellaan tiukassa suojauksessa ja suorana, mutta silti lyöden ja hyökäten..


      Suomalainen tyyli on se että kehään mennään pakittelemaan ja pelkäämään. Lyöntejä tulee vähän. Ja usein ne vähätkin pelokkaita tökkäisyjä.

    • Anonyymi

      Suomalainen tyyli, suomalainen tyyli.... senku kerran näkis mikä on se suomalainen tyyli... onko semmonen muka?

    • Anonyymi

      Kyllä sellainen on tässä viime vuosina löytynyt. Jukka Jalonen tai Erkka Westerlund voi sen sulle selvittää, että mikä se suomalainen tyyli on.

    • Anonyymi

      Tämän vitsiketjun aloittaja on kai joku kaikki Rocky-elokuvat äskettäin nähnyt pösilö, joka löysi yllättäen "sisäisen Mike Tysoninsa". Nyt se antaa täällä tyrmäysiskuja koko Suomen Nyrkkeily-historialle.

      Minäkin varmaan tyrmäisin kirjoittajan milloin tahansa? ;)

    • Anonyymi

      TÄYSIN TOTTA!!!!!

      Ei Asikainen voittanut kuin kerran tuurilla!!!!

      • Anonyymi

        No katso sen lista...


      • Anonyymi

        Jep, Sylvester ykkösessä kävi mäihä! Sitä ennen hakkas vanhoja liikuntakyvyttömiä äijiä ja sen jälkeen kaunisteli tilastoja hakkaamalla muutaman Brasililaisen talidomin.


    • Anonyymi

      Totta joka sana!!!!!!

    • Anonyymi

      Täysin totta. Lisäksi nyt on kuollut Augustinin Pepe joka on ainoa kuka SAN:ssa oli joskus nähnyt oikean ammattinyrkkeilyillan paikan päällä.

    • Anonyymi

      Peroista toinen silti yhä elossa: Keita!

    • Anonyymi

      R.I.P Pertti.

    • Anonyymi

      Kuitenkin on myös toivoa:

      Miika Forström edustaa nyrkkeilijöitä showpainikehissä. Eli voidaan katsoa nyrkkeilyn siirtyneen viimein 2020-luvulle.

    • Anonyymi

      Vantaa SM 2023 juuri nyt IStv, yleisöä tosi vähän

    • Anonyymi

      Ilari Kujala ottaa tasokasta tansailaista vastaan, Silvennoinen mittaa tasonsa Advantili Kurtllassea vastaan Jenkeissä, Embularv ja Laine ottavat yhteen kotimaan herruudesta.
      Elite boxing porskuttaa, tulloo Suomeen uus mogens polle. pohjoismaiden paras promootiotaho!!!

      • Anonyymi

        RIP


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toivottavasti saadaan hyvät vastukset ja hyvät matsit

    • Anonyymi

      Vaan 3 ottelua? Vai tuleeko lisää

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4492
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2914
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2433
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1737
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1409
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1212
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      19
      1128
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe