Suomalainen Nyrkkeily on kuollut

Anonyymi

Raju totuus.

Loppu alkoi mielestäni kesällä 2012, kun kateuden ja pikkusieluisuuden pesiytyminen nyrkkeilykulttuurissamme kulminoitui siihen, että boxing.fi keskusteluja alettiin moderoida niin, ettei mitään saanut enää sanoa, ja vain kaikkein tylsimpien kadunmiesten kommentit noteerattiin.

Tämä kaikki oli seurausta siitä, että koko suomen nyrkkeilybuumi 2006-2010 oli alunperinkin vain KUPLA! Selitän sen viidellä kultaisella kohdalla:

1. Amin Asikainen oli oikeasti EU-tason nyrkkeilijä, josta yritettiin leipoa maailmanmestaria! Sylvester-voitto oli tappiolla otettu tuurivoitto, tittelinpuolustukset helppoja... heti ekan kerran hävittyään Amin menetti itsevarmuutensa, ja sen myötä ainoan valttinsa ristiinlyönneissä. Oli vaikeuksissa vanhan ja pienen Campasinkin kanssa. Ringin listalla nelosena, ja vain vähän Kauramäkeä parempi äijä! Huhhuh.

2. Robert Heleniuskaan ei ole huipputaituri, mutta Sauerland , iso koko ja kovat lyönnit olisivat mahdollistaneet hurjan uran. Mitä saatiin? Orjasopimuksia, käsivammoja, riitelyä, dokausta, helppoja matseja Virossa, viikinkiravintoloita... lopulta voitetaan Kownacki ilman että siitä seuraa mitään. Huhhuh. Robertin ja hänen isänsä tyhmyys tuhosi lupaavimman suomalaisen ammattiuran.

3. Edis Tatli on ollut kaikella tapaa kupla alun alkaenkin. Hän on vain nopea, ei muuta. Ei osaa tyrmätä, ei uskalla otella voitosta nimimiesten kanssa. Diivailee Martinlaaksossa kasa helppoja vöitä olallaan. Osa niistäkin lahjavoittoja.

4. Suomessa ei ylipäätään tajuta ammattinyrkkeilystä mitään! Ei osata opettaa lähiottelua, pientä sikaa eikä uskalleta ottaa kovia matsejakaan. Siirrytään talkkarista taksikuskiin ja puhutaan koetinkivistä. On suoranainen ihme, että Timo Laine uskaltaa otella. Mikään ei siihen viittaa: suomalainen malli, ei tyrmäysvoimaa, ei taitoja, ei manageria. Kuitenkin menee pelleilemään kehään kenen kanssa vaan. Respect!

5. Ylipäätään nyrkkeilijöiksi ja nyrkkeilyn pariin päätyy täällä VAIN totaalisia idiootteja. Koulukiusattuja huumorintajuttomia trukkikuskeja. Jotain pieniä poikkeuksia voi olla, kuten Paimander. Mutta harvassa ne on. Suomessa ei nyrkkeilystä löydy persoonia, vaan ne tylsimmät kaverit nyrkkeilee.

35

2039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäisin tohon vielä, että Pera Keita ei koskaan päässyt titteliotteluun.

    • Anonyymi

      Totuus on kuultu. Gurulta..

      • Anonyymi

        Tysonille on annettava Suomen kansalaisuus, niin saaraan ensimmäinen suomalainen maailmanmestari!

        Helenius on toivottoman uransa jo pilannut hitaudellaan ja yksinkertaisuudellaan


    • Anonyymi

      Aloittaja on Nyrkkeilyn ns. "asiantuntija" joka ei ole itse käynyt salilla luultavasti koskaan. Tai ehkä kerran mutta lopetti heti, kun se hiekkasäkki tai päärynäpallo tyrmäsi sen nolosti. Joku naisnyrkkeilijäkin sattui vielä näkemään.

      Nyt se uhoaa täällä katkeroituneena. :)

      • Anonyymi

        Tämä kommentoija on joku Ala-Asteen talkkari joka luulee että kaikki missä pietään hanskoja käsissä on nyrkkeilyä


    • Anonyymi

      Se miten suomalaiset ottelee, ei ole eurooppalainen tyyli

      Se on munaton pelkurin tyyli

      • Anonyymi

        No mitä tarkoittaa se eurooppalainen tyyli? Kerro nyt kaikelle kansalle sitten, kun tiedät. Äskeinen vaikuttaa aloittajalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mitä tarkoittaa se eurooppalainen tyyli? Kerro nyt kaikelle kansalle sitten, kun tiedät. Äskeinen vaikuttaa aloittajalta.

        Se tarkoittaa että on Euroopan Unionin passi ja rokotukset kunnossa. Ja selkä suorassa.


    • Anonyymi

      Aloittajan mielestä (meidän kaikkien tuntema) Timo Laine on siis Suomen suurin nyrkkeilyn johtotähti lähivuosina? :D No kaikki kunnia hänelle, mutta en ole koskaan kuullutkaan.

      • Anonyymi

        Siitä on ihan hyvä lähteä arvioimaan suomalaista ammattinyrkkeilyä, ettei ole koskaan Laineen Timosta kuullut.

        Entä Jari Vanne tai Matti Kelo?


    • Anonyymi

      Eurooppalainen tyyli on se, että otellaan tiukassa suojauksessa ja suorana, mutta silti lyöden ja hyökäten..


      Suomalainen tyyli on se että kehään mennään pakittelemaan ja pelkäämään. Lyöntejä tulee vähän. Ja usein ne vähätkin pelokkaita tökkäisyjä.

    • Anonyymi

      Suomalainen tyyli, suomalainen tyyli.... senku kerran näkis mikä on se suomalainen tyyli... onko semmonen muka?

    • Anonyymi

      Kyllä sellainen on tässä viime vuosina löytynyt. Jukka Jalonen tai Erkka Westerlund voi sen sulle selvittää, että mikä se suomalainen tyyli on.

    • Anonyymi

      Tämän vitsiketjun aloittaja on kai joku kaikki Rocky-elokuvat äskettäin nähnyt pösilö, joka löysi yllättäen "sisäisen Mike Tysoninsa". Nyt se antaa täällä tyrmäysiskuja koko Suomen Nyrkkeily-historialle.

      Minäkin varmaan tyrmäisin kirjoittajan milloin tahansa? ;)

    • Anonyymi

      TÄYSIN TOTTA!!!!!

      Ei Asikainen voittanut kuin kerran tuurilla!!!!

      • Anonyymi

        No katso sen lista...


      • Anonyymi

        Jep, Sylvester ykkösessä kävi mäihä! Sitä ennen hakkas vanhoja liikuntakyvyttömiä äijiä ja sen jälkeen kaunisteli tilastoja hakkaamalla muutaman Brasililaisen talidomin.


    • Anonyymi

      Totta joka sana!!!!!!

    • Anonyymi

      Täysin totta. Lisäksi nyt on kuollut Augustinin Pepe joka on ainoa kuka SAN:ssa oli joskus nähnyt oikean ammattinyrkkeilyillan paikan päällä.

    • Anonyymi

      Peroista toinen silti yhä elossa: Keita!

    • Anonyymi

      R.I.P Pertti.

    • Anonyymi

      Kuitenkin on myös toivoa:

      Miika Forström edustaa nyrkkeilijöitä showpainikehissä. Eli voidaan katsoa nyrkkeilyn siirtyneen viimein 2020-luvulle.

    • Anonyymi

      Vantaa SM 2023 juuri nyt IStv, yleisöä tosi vähän

    • Anonyymi

      Ilari Kujala ottaa tasokasta tansailaista vastaan, Silvennoinen mittaa tasonsa Advantili Kurtllassea vastaan Jenkeissä, Embularv ja Laine ottavat yhteen kotimaan herruudesta.
      Elite boxing porskuttaa, tulloo Suomeen uus mogens polle. pohjoismaiden paras promootiotaho!!!

      • Anonyymi

        RIP


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toivottavasti saadaan hyvät vastukset ja hyvät matsit

    • Anonyymi

      Vaan 3 ottelua? Vai tuleeko lisää

      • Anonyymi

        Toni Halme oli ylivoimainen nyrkkeilijä ,ketteryydellään ja nopeudellaan loistaen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toni Halme oli ylivoimainen nyrkkeilijä ,ketteryydellään ja nopeudellaan loistaen!

        Halmeen jalkatyö ylitti Alin. Ketteryydessä hän oli kuin leopardi ja nopeudessa hiukan Usain Boltia parempi.


    • Anonyymi

      Seuraavaa julkkis-poksinkia odotellen.

      Jere Karalahti vs joku bodari.

      Dibbaa daa dibbaa daa, armotontaa elämää pannaan nyt halvalla. Dibbaa daa

    • Anonyymi

      Haittaako se?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      180
      2653
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      105
      1111
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      780
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      779
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      277
      754
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe