Kestääkö pakastin kuumaa ympäristöä?

Anonyymi

Ostin säiliöpakastimen ja koska asun pienessä asunnossa ajattelin sijoittaa sen lasitetulle parvekkeelleni. Pakastin on vapaasti sijoitettava ja kestää -15 astetta pakkasta. Nyt tuli kuitenkin mieleen että vaikka pakastin kestää alhaisia lämpötiloja, kestääkö pakastimet yleensä vastaavasti myös kuumia lämpötiloja? Parvekkeesta tulee kuin pätsi kesäauringon paistaessa lasien läpi. Onko vaara että pakastimen koneisto tilttaa?

11

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Onko vaara että pakastimen koneisto tilttaa?"

      Tuskin koneisto tilttaa, mutta sähkölasku on päätähuimaava kun kopressori käy koko ajan, eikä sen pakastimen lämpötilakaan välttämättä kovin kylmänä pysy (mitä lämpimämpi ympäröivä ilma, sen heikompi jäähdytys).

      • Anonyymi

        Kyllä se voi kilahtaa. Jääkaapeissa ja pakastimissa kun ei pahemmin käytetä mitään säätöautomaatiota, jonka avulla laite kykenisi sopeutumaan erilaisiin käyttöolosuhteisiin. Termostaattisen paisuntaventtiilin sijaan käytetään pelkkää kuristusta eli sopivan pituista pätkää kapillaariputkea ja sitä rataa.

        Sattuneesta syystä kylmälaitteita tehdään eri ilmasto-oloihin suunniteltuina versioina ja Suomeen tietenkin myydään kylmän ilmaston laitteita.

        Tässäkin taitaa mennä vähän huti eli valmistajat kuvittelevat, että täällä jääkarhut tallustaa kaduilla talvella ja sisälämpötilat pyörii liki 15 °C talvella ja 20 kesällä.

        https://kuluttaja.fi/artikkelit/ostajan-opas-kylmalaite/

        Etenkin mekaanisella termostaatilla varustetuissa laitteissa sisälämpötila seilaa ympäristön mukaan ja huonelämpötilan painuessa alle 10 saattaa jääkaapista tulla pakastin, vaikka termostaattiin väännetty pyynnöksi mahd. korkea lämpötila. Ja sama käänteisenä - kun ympäristön lämpötila nousee, nousee myös lämpötila härvelin sisällä, jos termostaatin asetusta ei muuta.

        Lisäksi nähty on parikin jääkaappia, jotka ei millään jaksaneet pysyä kylmänä, kun huonelämpötila nousi yli 26 °C. Vaikka speksien mukaan kaikkien pitäisi sietää vähän reilun 30 °C lukemia. Mutta niin vaan kone kävi koko ajan, mutta jäähdytysteho ihan hukassa.

        Lasitelulla parvekkeella lämpötila voi nousta liki 50 ja tuulensuojaisalla paikalla mennään 40 °C lukemiin lasien ollessa auki (sisäänvedetyt parvekkeet yms.).


    • Anonyymi

      Meillä jääkaappi meni lasikattoisessa keittiössä rikki kuumuuden vuoksi. Kompura ei kestänyt sitä, että se pyöri täydellä teholla pitkään.

      On muuten kokeiltu, voiko lasitetun terassin lattialla paistaa kananmunan. Vastaus on: voi mutta se kestää kauan.

    • Anonyymi

      Koneet ovat kai parantuneet. Aiemmin ei pakastinta saanut pitää alle nollan lämpötilassa. Yleisesti niitä kuitenkin parvekkeilla ym. pidettiin. Kysyin sitä joutessani pakastimen maahantuojalta. Sieltä joku nuorimies sanoi että hyvin voi pitää ulkolämpötilassa. Jonkin ajan kuluttua toinen mies soitti minulle, ja sanoi että pakastin on ehdottomasti pidettävä ohjeen mukaisessa lämpötilassa.

      • Anonyymi

        Näkyvät pakastimet vieläkin syttyvän palamaankin parvekkeella. Ongelma on veden tiivistämisessä laitteistoon, sekä siinä että jäähdytyslitku toimii huonosti pakkasessa.


    • Anonyymi

      On tainnut mennä pakastimen sisä- ja ulkolämpötilat sekaisin. 15 asteen pakkasessa alkavat ilmalämpöpumputkin olla kovilla, saati sitten keittiöön tarkoitettu pakastin.

      • Anonyymi

        Logickin pakastimessa lukee kyllä että

        Winter Seurity It can operate at ambient temperature as low as -15. Our chest freezer is suitable to use in a garage or outbuilding. Iso merkki pakastimen kyljessä. Eli ulkolämpötiloista luvataan pakkasen kestävyyttä. Vaan kesälämpötiloista ei sitten mainitakaan.


    • Anonyymi

      Minkä merkkisen laitteen aloittaja osti?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi tulla tonnien sähkölasku

        Ei sallittu käyttöympäristö. Vehje kun syttyy palamaan, niin vakuutusyhtiötä on turha inistä apuun. Ja hyvä muistaa, että kylmälaitteet ovat sille päälle sattuessaan melkoisia palopommeja - onhan niissä kymmeniä kiloja palavia muovimateriaaleja (eriseet yms.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe