Tytär oli tänään ajokokeessa. Hän on käynyt autokoulun kotiopetuksessa ja olemme puolison kanssa molemmat opettaneet. Omaan autoomme on siis asennettu opetuspoljin tätä varten. Ensimmäisessä ajokokeessa tytär reputti, ihan aiheellisesti kaiketi, joskin jotkut asiat jäivät vähän arveluttamaan.
Puoliso vei tytön sitten tänään inssiajon uusintaan. Tyttö jäi kuljettajan paikalle ja inssi oli tullut autoon, puoliso jäi konttorille odottamaan. Ennen kuin auto käynnistettiin, inssi oli polkenut kovalla voimalla opetuspoljinta niin että mutterit vaan lensivät. Sitten inssi oli käskenyt käynnistää auton. Ja kun auto lähti liikkeelle, inssi oli painanut opetuspoljinta ja todennut ettei jarru toimi ja keskeyttänyt ajokokeen. Aikaisemmin opetuspoljin on toiminut moitteettomasti ja on ilmiselvää että inssi rikkoi sen.
Osaisiko joku auttaa miten kannattaisi toimia? Teemmekö rikosilmoituksen omaisuuden vahingoittamisesta? Ajovarman kautta ei suoraan esim. soittamaan paikalliseen konttoriin (olen itse työreissussa). Toisaalta vähän tuntuu siltä että jos alkaa tässä (oikeutetusti) oikeuksiaan ajamaan niin inssit voivat jatkossakin tehdä vastaavia mielivaltaisuuksia ja hankaloittaa ajokortin saamista. Paikkakunnan tulen kyllä vielä paljastamaan myöhemmin kun kortti on hankittu
Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Mikä olisi järkevin tapa edetä asiassa
Inssi rikkoi opetuspolkimen
9
2367
Vastaukset
- Anonyymi
Takavuosina poljin piti katsastaa. Silloin polkimen piti kestää kunnon polkaisu ja jos se petti,niin katsastus piti toistaa korjattuna. Valittaminen vaikuttaa tyhjän nillittämiseltä.
Polkimen tulee kestää hätäjarrutus.- Anonyymi
Poljin on hyväksytty katsastuksessa. Katsastajan mukaan poljin toimi hyvin. Eikä sitä ole jouduttu juuri käyttämään. Mielestäni ei ole mikään hätäjarrutus jos poljinta painetaan kymmenkunta kertaa täydellä voimalla kun auto ei ole edes käynnissä. Ekassa inssiajossa inssi painoi polkimen pohjaan parkkipaikalla ja hänenkin mukaansa hyvin toimi.
ap
- Anonyymi
Pitäähän polkimen kestää normaalia käyttöä, eli laita kunnollinen poljin joka kestää käyttöä.
- Anonyymi
Tuo ei ollut normaalikäyttöä.
ap
- Anonyymi
Mitä, jos liikenteessä olisi tullut erikoistilanne? Jälleen vika katsastajassa?
Onko tullut ajatusta omista velvollisuuksista kestävään rakenteeseen?- Anonyymi
Lueppa aloitusviesti uudelleen. Erikoistilanteessa tuskin runnotaan poljinta kymmentä kertaa.
- Anonyymi
Miksi vihoittelet siitä täällä , vihoittele sille inssille. Et taida uskaltaa, tyttös ei saa korttia ikinä.
- Anonyymi
Pystytkö kertomaan sen paikkakunnan tai edes missä päin suomea?
- Anonyymi
Jarrupoljin ei saa vaurioitua jalalla käytettäessä, riippumatta siitä onko voimanostajan ratapölkkyreidet vai mitkä. Se, että joku ei muista ajoon lähtiessä tehdä koeponnistusta polkimelle, ei tarkoita sitä ettei seuraavalla kerralla saisi tehdä.
Jos poljin on tukevasti kiinnitetty ajoneuvoon, poljin on rakenteeltaan tarpeeksi tukeva JA VOIMAT VÄLITTYY OIKEIN, ei opettajan poljintakaan saa kahdellakaan jalalla painamalla rikki. Jos vaijeri on asennettu väärin (voimat ei kulje kohtisuoraan polkimiin nähden), vaijerin kuori on liian tiukalla tms. tyypillisiä ongelmia, löytyy opetuspoljinrakennelmasta se heikoin lenkki varsin pian.
Ei osaa kaikki autonasentajatkaan polkimia asentaa, ainakaan niin että ne toimivat oikein. Tyypillisesti jäädään jarrutehossa kolmasosaan auton omaan polkimeen verrattuna. Paljon helpompi olisi asentaa kerralla oikein, kuin korjata toisen jälkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.666061- 1315393
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4513302Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1091697Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3731247- 311117
- 671051
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46936Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja110912Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52879