Inssi rikkoi opetuspolkimen

Anonyymi

Tytär oli tänään ajokokeessa. Hän on käynyt autokoulun kotiopetuksessa ja olemme puolison kanssa molemmat opettaneet. Omaan autoomme on siis asennettu opetuspoljin tätä varten. Ensimmäisessä ajokokeessa tytär reputti, ihan aiheellisesti kaiketi, joskin jotkut asiat jäivät vähän arveluttamaan.
Puoliso vei tytön sitten tänään inssiajon uusintaan. Tyttö jäi kuljettajan paikalle ja inssi oli tullut autoon, puoliso jäi konttorille odottamaan. Ennen kuin auto käynnistettiin, inssi oli polkenut kovalla voimalla opetuspoljinta niin että mutterit vaan lensivät. Sitten inssi oli käskenyt käynnistää auton. Ja kun auto lähti liikkeelle, inssi oli painanut opetuspoljinta ja todennut ettei jarru toimi ja keskeyttänyt ajokokeen. Aikaisemmin opetuspoljin on toiminut moitteettomasti ja on ilmiselvää että inssi rikkoi sen.
Osaisiko joku auttaa miten kannattaisi toimia? Teemmekö rikosilmoituksen omaisuuden vahingoittamisesta? Ajovarman kautta ei suoraan esim. soittamaan paikalliseen konttoriin (olen itse työreissussa). Toisaalta vähän tuntuu siltä että jos alkaa tässä (oikeutetusti) oikeuksiaan ajamaan niin inssit voivat jatkossakin tehdä vastaavia mielivaltaisuuksia ja hankaloittaa ajokortin saamista. Paikkakunnan tulen kyllä vielä paljastamaan myöhemmin kun kortti on hankittu

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Mikä olisi järkevin tapa edetä asiassa

9

2638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Takavuosina poljin piti katsastaa. Silloin polkimen piti kestää kunnon polkaisu ja jos se petti,niin katsastus piti toistaa korjattuna. Valittaminen vaikuttaa tyhjän nillittämiseltä.
      Polkimen tulee kestää hätäjarrutus.

      • Anonyymi

        Poljin on hyväksytty katsastuksessa. Katsastajan mukaan poljin toimi hyvin. Eikä sitä ole jouduttu juuri käyttämään. Mielestäni ei ole mikään hätäjarrutus jos poljinta painetaan kymmenkunta kertaa täydellä voimalla kun auto ei ole edes käynnissä. Ekassa inssiajossa inssi painoi polkimen pohjaan parkkipaikalla ja hänenkin mukaansa hyvin toimi.

        ap


    • Anonyymi

      Pitäähän polkimen kestää normaalia käyttöä, eli laita kunnollinen poljin joka kestää käyttöä.

      • Anonyymi

        Tuo ei ollut normaalikäyttöä.

        ap


    • Anonyymi

      Mitä, jos liikenteessä olisi tullut erikoistilanne? Jälleen vika katsastajassa?
      Onko tullut ajatusta omista velvollisuuksista kestävään rakenteeseen?

      • Anonyymi

        Lueppa aloitusviesti uudelleen. Erikoistilanteessa tuskin runnotaan poljinta kymmentä kertaa.


    • Anonyymi

      Miksi vihoittelet siitä täällä , vihoittele sille inssille. Et taida uskaltaa, tyttös ei saa korttia ikinä.

    • Anonyymi

      Pystytkö kertomaan sen paikkakunnan tai edes missä päin suomea?

    • Anonyymi

      Jarrupoljin ei saa vaurioitua jalalla käytettäessä, riippumatta siitä onko voimanostajan ratapölkkyreidet vai mitkä. Se, että joku ei muista ajoon lähtiessä tehdä koeponnistusta polkimelle, ei tarkoita sitä ettei seuraavalla kerralla saisi tehdä.

      Jos poljin on tukevasti kiinnitetty ajoneuvoon, poljin on rakenteeltaan tarpeeksi tukeva JA VOIMAT VÄLITTYY OIKEIN, ei opettajan poljintakaan saa kahdellakaan jalalla painamalla rikki. Jos vaijeri on asennettu väärin (voimat ei kulje kohtisuoraan polkimiin nähden), vaijerin kuori on liian tiukalla tms. tyypillisiä ongelmia, löytyy opetuspoljinrakennelmasta se heikoin lenkki varsin pian.

      Ei osaa kaikki autonasentajatkaan polkimia asentaa, ainakaan niin että ne toimivat oikein. Tyypillisesti jäädään jarrutehossa kolmasosaan auton omaan polkimeen verrattuna. Paljon helpompi olisi asentaa kerralla oikein, kuin korjata toisen jälkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe