Meillä tehdään liian vähän töitä.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008026937.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Tässä mallia miten toimia.
7
93
Vastaukset
- Anonyymi
Älä yleistä omaa loisisimistasi.
- Anonyymi
Tuo linkin heppu näyttää yhtä alkoholisoituneelta kun pallopaita. Ja ajatuksetkin täsmää.
- Anonyymi
Kommunistinen komentotalous näkyy naamasta
- Anonyymi
Puhut siis itsestäsi. Saat vapaasti tahkota vuokrakaksiossasi rahaa 24/7. Meillä muilla on lapsia ja perhe, onko sinulla?
Työhulluus on sairaus siinä missä syöpäkin. - Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008038630.html
Ihminen ei ole kone, hyvään tulokseen saavuttaa ihan normaalilla työtuntimäärällä ollessaan tehokas ja ahkera, loput vuorokauden ajasta on kyllä oikeutettua lepoa.
Meillä Suomessa tehdään ihan riittävän pitkiä päiviä. Tietysti jos ei ole perhettä ja lapsia, voi upottaa turhautuneisuutensa työhön, kun muuta ei osaa.Määrän laki pätee niin kestävyysjuoksussa, taiteiden tekemisessä (Tämä oli Turkan ja Parviaisen perusajatus) kuin työelämässäkin.
Mitä enemmän teet sitä enemmän tulee tulosta.
Jos toinen tekee saman asian 100 kertaa ja toinen 200 kertaa kummalle on todennäköisempää tulla enemmän onnistumisia?- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Määrän laki pätee niin kestävyysjuoksussa, taiteiden tekemisessä (Tämä oli Turkan ja Parviaisen perusajatus) kuin työelämässäkin.
Mitä enemmän teet sitä enemmän tulee tulosta.
Jos toinen tekee saman asian 100 kertaa ja toinen 200 kertaa kummalle on todennäköisempää tulla enemmän onnistumisia?"Saksan yritysvastuulaki velvoittaa yritykset huolehtimaan ihmisoikeuksista ja ympäristöstä – vaikutukset heijastuvat Suomeen
”Merkittävistä puutteista huolimatta Saksa kirittää kansallisella laillaan Euroopan komissiota tuomaan pikaisesti käsittelyyn aloitteen EU-tason yritysvastuulaista.”
Saksassa on tänään hyväksytty kansallinen yritysvastuulaki, joka tulee vaikuttamaan myös suomalaisiin yrityksiin.
Saksalaisyritysten tulee lain mukaan kartoittaa säännöllisesti ihmisoikeuksia ja ympäristöä koskevia riskejään ja ryhtyä ehkäiseviin toimenpiteisiin. Lakiin sisältyvät niin sanotut asianmukaisen huolellisuuden velvoitteet kattavat lähtökohtaisesti yritysten oman toiminnan ja niiden suorat tavarantoimittajat. Velvoitteet kuitenkin ulottuvat pidemmälle arvoketjuun, jos yritys saa merkittävää tietoa arvoketjussa tapahtuvista mahdollisista haittavaikutuksista.
– Saksa on Suomen tärkein kauppakumppanimaa. Saksan yritysvastuulaki tulee vaikuttamaan myös suomalaisiin yrityksiin, joilla on sen soveltamisalaan kuuluvia saksalaisia asiakkaita. Saksalaiset yritykset tulevat tulevaisuudessa vaatimaan entistä enemmän tietoa toimitusketjujen ihmisoikeus- ja ympäristöriskeistä ja niiden hallinnasta suorilta tavarantoimittajiltaan, mukaan lukien suomalaisyrityksiltä, sanoo Finnwatchin tutkija Anu Kultalahti.
Laki astuu voimaan vuonna 2023. Se koskee aluksi vain yrityksiä, jotka työllistävät vähintään 3 000 henkilöä. Vuonna 2024 se laajenee koskemaan myös yrityksiä, jotka työllistävät vähintään 1 000 henkilöä. Lain toimeenpano nojaa viranomaisvalvontaan. Viranomaiset voivat määrätä lain rikkomuksista yrityksille sakkoja, ja rikkomukset voivat myös johtaa yrityksen poissulkemiseen julkisista tarjouskilpailutuksista.
Saksan laki mahdollistaa sen, että jatkossa kansalaisjärjestöt ja ammattiliitot voivat edustaa yritystoiminnan haitallisten ihmisoikeusvaikutusten uhreja mahdollisissa, jo olemassa olevaan lainsäädäntöön perustuvissa vahingonkorvauskanteissa.
– Saksan yritysvastuulaki on tärkeä askel eteenpäin, mutta silti paikoin laimean kompromissin tulos. Toisin kuin vastuuministereiden alkuperäiseen esitykseen, tänään hyväksyttyyn lakiin ei sisälly uusia, yritysten vahingonkorvausvastuuta selkeyttäviä säännöksiä. Lopputulos ei palvele sen paremmin uhreja kuin yrityksiäkään, Kultalahti toteaa.
– Merkittävistä puutteista huolimatta Saksa kirittää kansallisella laillaan Euroopan komissiota tuomaan pikaisesti käsittelyyn aloitteen EU-tason yritysvastuulaista, hän jatkaa.
Suomen tulee Kultalahden mukaan toimia aktiivisesti sen varmistamiseksi, että EU:ssa saadaan aikaan kunnianhimoista sääntelyä, joka puuttuu Saksan lain puutteisiin. Jos komission aloitetta ei ala kuulua, myös Suomen on edettävä kansallisen sääntelyn tiellä.
Komission aloite EU-tason yritysvastuulaista on viivästynyt alkukesästä syksyyn. Suomessa työ- ja elinkeinoministeriö on perustanut työryhmän, jonka tarkoituksena on tukea ministeriötä kansallisen yritysvastuulain valmistelussa, ja myös Suomen komission tulevaa aloitetta koskevien kantojen muodostamisessa. Finnwatch on edustettuna työryhmässä.
– Yritysvastuulain tulee velvoittaa yritykset noudattamaan asianmukaista huolellisuutta YK:ssa sovittujen yritysvastuuperiaatteiden mukaisesti. Saksan laki poikkeaa niistä liian monessa kohtaa. Vastuu kunnioittaa ihmisoikeuksia koskee kaikkia yrityksiä koosta riippumatta, kattaa kaikki kansainvälisesti tunnustetut ihmisoikeudet sekä yritysten koko arvoketjun ja edellyttää, että yritystoiminnan haitallisten vaikutusten uhreilla on pääsy tehokkaiden korjaavien toimenpiteiden piiriin".
No, semmoista, saat heittää hörhöhaaveesi roskakoriin. Se on taivahan tosi, että saksalaisten omistamat yritykset noudattavat samoja sääntöjä kuin emämaassa ja tietysti kauppaa käydään vain niiden yritysten kanssa, jotka eivät harjoita esittämääsi ihmisten riistoa. Hei, mieti nyt ihan oikeasti, että sinua viisaammat ihmiset eivät kannata ajatuksiasi ja menestyvät ihan ilman raadantaa. Ei se läsnäolon määrä vaan työn tehokkuus määrää mikä on tulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631241Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.86676- 53644
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt36564Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot118520Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513
