Isältäni on siitä syystä suoli poistettu,ei hän siitä pitänyt eikä suosittele, mutta oli suoli menossa puhki olisi kuollut.Itselläni on diaknosoimattomia oireita mutta samalta kuulostavia.Kuulin 8/16 dietistä jonka muutin siedettävämmäksi 10/14 dietiksi,siinä suoli saa levätä 14tuntia ,helpotti 3 -4viikoa aloittamisest vai olisiko vain muutoin oireiden tilapäistä helpottamista.Toinen mitä vähensin oli margariinin lopettaminen ja vähemmän säilöntä aineita.Eikö säilöntäaine toimi juuri niin että se estää bakteereita tuhoamasta ruokaa,eikö sama torjunta bakteereita vastaan tapahdu suolistossakin jolloin se tulehtuu.
Paksunsuolen suolen tulehdus.
2
213
Vastaukset
- Anonyymi
Jos joudut syömään haponestolääkkeitä esim. Somacia, ne vaikeuttavat ainakin ajan mittaan suolen toimintaa. Kun mahalaukussa ei ole tarpeeksi suolahappoa ja ruuansulatusentsyymejä ruoka ei sula, on ähky olo. Jätin asteittain pois Somacin
ja on helpompi olla ja vatsa toimii paremmin.
Terveyskeskuslääkäri määräsi vuosia sitten Somacia 40 mg vrk:ssa,
mutta mentyäni yksityiselle sisätautilääkärille tutkimuksiin, kun en terv.keskuksesta saanut lähetettä mihinkään, kävi selväksi, että happolääkkeet on ihan tarpeettomia minulle.
Jätin hitaasti vähentämällä happolääkkeen pois.
Jos ne lopettaa äkkiä, happoa voi alkaa tulla "syöksymällä" jonkun aikaa
ja korventaa mahalaukkua. - Anonyymi
Kasviperäinen ruokavalio (täysjyväviljat, pavut, marjat, hedelmät, vihannekset, pähkinät, siemenet, sienet) pitää paksusuolen tulehduksen remissiossa 98% tapauksista.
https://nutritionfacts.org/video/the-best-diet-for-ulcerative-colitis-treatment/
https://nutritionfacts.org/video/the-best-diet-for-crohns-disease-treatment/
Lähteitä:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15361484/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22055893/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27768566/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15361498/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10326542/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31027194/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812576Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.451652Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371369- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151105Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La621010