1. heinäkuuta 2021 astuu voimaan lakimuutos, jonka mukaan ulkomailta tilatuista tuotteista maksetaan AINA arvonlisävero (siis myös edullisista tuotteista, eli ALV:n perinnän alaraja poistuu).
MUTTA: Muuttuuko jokin muu laki tai nykyisen lain tulkintatapa tässä samassa yhteydessä vai onko tämä ainoa muutos 1. heinäkuuta 2021 ?
esim. sivu:
https://matkaviikko.fi/kaikki-tavarat-eun-ulkopuolelta-tullattava-pian/
antaa lähinnä puutteellista ja/tai harhaanjohtavaa tietoa.
Sivusto käyttää termiä "tullaaminen" erittäin epämääräisellä tavalla !
Tähän asti ulkomaan tuonnin yhteydessä nimenomaan tulli on ollut se viranomainen joka perii arvonlisäveron, ja laskee em. veron määrän.
Samassa yhteydessä toki tulli myös laskee perittävän tullimaksun määrän, mutta sehän on hyvin usein NOLLA euroa.
Aletaanko siis 1. heinäkuuta 2021 myös periä tullimaksuja kaikista EU-alueen ulkopuolelta tulevasta tuonnista, vai pysyvätkö arvoltaan vähäiset tilaukset edelleen tullittomina, vaikka niihin arvonlisävero lisätäänkin 1.7.2021 alusta ?
Ilmeisesti tuossa "1.7.2021 alusta" ratkaisee nimenomaan tuotteen maahantulopäivä, eli tilaus- tai postituspäivällä ei ole merkitystä.
JOS tilataan EU:n alueelta, niin silloinhan on voimassa "vain YKSI arvonlisävero" -periaate:
Eli JOS tuotteen (toisesta EU -maasta) lähettäjä on jo perinyt (joko Suomen tai lähetysmaan lakien mukaisen arvonlisäveron), tällöin ei veroa peritä toiseen kertaan tavaran saapuessa Suomeen (MUTTA viranomainen voi vaatia ostajalta dokumenttia siitä, että verot on tosiaan maksettu, ja jos dokumenttia ei esitä, silloin voi joutua maksamaan veron toiseen kertaan).
JOS taas lähettäjä ei ole perinyt arvonlisäveroa lainkaan, silloin arvonlisäveron maksaminen on ostajan velvollisuus.
MUTTA mistä siis löytyisi oikea tieto siitä, tuleeko 1.7.2021 alkaen myös tullimaksu kaikista EU:n ulkopuolelta tehdyistä tilauksista maksettavaksi, vai onko vähäarvoiset tuotteet edelleen tullimaksujen perimisen ulkopuolella, vaikka niistä aletaankin periä arvonlisävero ?
Lakimuutos 1. heinäkuuta 2021, mistä oikeaa tietoa ????
Anonyymi
1
232
Vastaukset
- Anonyymi
Tullin sivuilta löytyy tietoa:
https://tulli.fi/kaikkitullataan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1706183- 1471724
- 1131508
- 511270
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46922Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢28844Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97836Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5789- 41739
Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan221736