Miksi pitää kuulua yhdistyksen saadakseen verorahoilla tuoteun palvelun?

Anonyymi

Suomessa on yhdistymisvapaus. Se tarkoittaa vapautta kuulua haluaamaansa yhdistykseen tai olla kuulumatta mihinkään.

Ansiosidonnainen työttömyysturva kustannetaan verorahoista. Sen ehtona on kuitenkin jäsenyys yhdistyksessä Se on perustuslain vastaista.

Yhdistyskään ei saa olla mikä tahansa, kuten urheiluseura tai partiolaiset. Kyseessä on perustuslain vastainen oligopoli, joka tekee voittoa verorahoilla.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja nämä pakolliset järjestöt eivät itse edes maksa veroja.

    • Anonyymi

      Miten tämä on voinut ikinä läpäistä perustuslakiovaliokunnan?

      Ai niin, kun se on poliittinen elin eikä sillä ole mitään muuta tekemistä lain kanssa kuin nimi :D

      • Anonyymi

        Paljon tuon räikeämmin ei voisi perustuslaki vastaan rikkoa ja silti menee läpi kuin väärä raha.


    • Anonyymi

      Loimaan kassa ei ole yhdistys , takaa anssin.

      • Anonyymi

        Yhdistymisvapaus koskee kaikkia järjestöjä.


    • Anonyymi

      Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.

      Vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi, eli eläkekassat, on jokaisen oikeus.
      Perustuslain mukaan jokaisella on oikeus myös olla järjestäytymättä eikä sen perusteella voi syrjiä.

      Lailla taataan jokaiselle oikeus perustoimeentulon turvaan työttömyyden, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.

      Lailla ei taata kaikkille yhtäläisiä oikeuksia turvaan työttömyyden varalta.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella

      Käsittääkseni järjestäytyminen tai se, ettei ole järjestäytynyt, ei voi perustuslain mukaan olla peruste eriarvoiselle kohtelulle perustuslain takaaman turvan kohdalla.

      Kassan jäsenyyden edellyttäminen verorahoilla kustannetun työttömyysturvan saamiseksi on selkeästi monen perustuslain kohdan vastainen

      • Anonyymi

        Myöskään yrittäjät eivät saa yhtäläistä lain takaamaan toimeentuloa, vaikka hekin maksavat sen rahoittamisen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      107
      2249
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1385
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1188
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1135
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1076
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1035
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      949
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      942
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      928
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      898
    Aihe