Tuntuu, että meitä isovanhempia etäännytetään poikamme lapsista. Perheelle on aiemmin käynyt ehdotetut vierailuajat, käyneet meillä säännöllisesti, matkan takia n. 1 krt / kk. Sitten miniä kuitenkin alkoi jäädä pois, totta kai olen vastuussa itsestäni mutta koin hiukan loukkaavana, kun meillä oli mukavia pitkiä keskusteluja joka kerta kun hän täällä kävi. Nyt ei tule eikä ole juttuseuraa. Hoidan kaiken yhteydenpidon pojan kanssa etten häiritsisi miniää, poika oli oikein myöntyväinen ajatuksiini aiemmin, nyt tulee töksäyttelyä whatsupp:ssa ettei mikään ehdotukseni sovi. Epäilen että kyseessä ovat miniän sanat ja käskyt.
Esimerkkejä: ennen sain maksaa lapsille kotitöistäni, mummolassa mummo antaa taskurahaa kun vie roskia ja kantaa polttopuut, vaikka kotona ei saa. Sisaruksille tuli kinaa kun joku oli toista ahkerampi, mikä on minusta normaalia ja lapsen tulee oppia kestämään pettymyksiä. Nyt pojan perhe kielsi tämän palkan annon kokonaan ettei lapsille tule paha mieli?! Saan kuulemma palata asiaan kun lapset voivat lain mukaan tehdä töitä eli mikä se raja nyt onkaan, 15 vuotta. Lapset ovat vanhin 10-vuotias, mutta kyllä omatkin lapset tekivät kotihommia ja oppivat rahan arvon sillä tavalla.
Minulle ei enää näytetä koulutodistuksia, en saa tietää harrastukseen liittyvien kilpailujen tuloksia tai aikatauluja ajoissa. Poika ei kommentoi, lapset eivät vastaa tai tulee vaan hymiötä kun pyydän esimerkiksi lähettämään whatsupp-kuvan todistuksesta, tänäänkin kävi sama. Tai kysyn milloin voin tulla pelejä katsomaan. Tunnen yhden valmentajan ja häneltä kysyin sitten pelin aikataulun, jotta pääsin lapsenlasta näkemään ja kannustamaan.
Lasten ruokavalio on yksipuolinen, paljon einestä ja mikropitsaa. Lapset eivät enää syö juuri mitään tavallisia kasviksia keitettynä. Poika ei kommentoi mitään kun kehotan lapsia edes maistamaan, lapset lähteävät pois kun yritän jutella heille suoraan terveellisen ruokavalion merkityksestä.
Pelottaa, mikä on seuraava askel ja toimenpide, jolla meitä hätistellään kauemmas lapsenlasten elämästä! Onko muilla samanlaista ja miten pitäisi toimia. Alkaa valmiiksi huonot yöunet kärsiä kun mietin tätä alati kylmenevää ilmapiiriä meidän ja lasten välillä.
Miniän tiukat säännöt, rajaa isovanhempia pois elämästä
1
706
Vastaukset
- Anonyymi
Kovasti kyllä vaikuttaa siltä, että tuppaudutte liikaa lastenlastenne elämään. Kannattaa nyt tosiaan ottaa vähän etäisyyttä ja elää sitä omaa elämää, eikä elää pojan perheen kautta.
Todistukset näytetään vain, jos se lapsille sopii. Sitä et saa mennä vaatimaan, sillä et ole lapsen huoltaja, vaan vain sukulainen!
Kotitöistä ei periaatteessa kuulu maksaa, sillä ne kuuluvat kaikille kynnelle kykeneville perheenjäsenille. Sillälailla kasvatetaan vastuuta, ei rahan arvoa. Rahan arvon ehtii oppia sitten kun lapsi menee kesätöihin ja saa palkkaa. Näin meillä on toimittu. Kotitöistä meillä on palkittu muulla tavoin, eli tekemällä yhdessä perheenä jotain hauskaa. Lapsen tärkein työ on koulunkäynti, kun sen hoitaa hyvin, pääsee esim. kesälomalla jonnekin mukavaan kohteeseen. Mitäköhän ne kilpailutulokset sinulle edes kuuluu?
Kun elämä on kiireistä, einestä kuluu. Einekset ja mikropitsat ovat niin pahan makuisia, että varmasti kotiruoka maistuu paremmalle. Kyllä lapsetkin tämän ajan kanssa huomaavat ja alkavat vaatia parempaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2263911Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️323225Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi333214Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k243137Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1013058Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.72897- 92498
Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien882312Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2312285Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill92098