jeesus taisi olla kylähullu

Anonyymi

vai miten tulkitsette asian ?

8

166

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, itse pitäisin hulluna ennemmin ihmistä, joka pitää kylähulluna henkilöä, joka opetti rakastamaan lähimmäistä niin kuin itseä. On vaikea ymmärtää mitä sinullakin on Jeesusta vastaan, vaikka hän teki hyvää. Mutta, ymmärrän kyllä, jos vihaa totuutta ja rakkautta, haluaa myös muiden joutuvan eroon Jumalasta ja Jeesuksesta.

      • Anonyymi

        "opetti rakastamaan lähimmäistä niin kuin itseä" ja sitten vauhkotaan jostain narsismista! Ja "teki hyvää" ei sano mitään, kuka vaan voi niin väittää ja lukemattomat kultinjohtajat ovat niin ladelleet. Jeesushan oli kultinjohtaja, vaati, ettei seuraajillaan saa olla mitään omaisuutta. Sitähän ne huijarijohtajat vaativat seuraajiltaan. Jeesus oli yksi samanlainen.


    • Harvat häntä ymmärtävät. Jopa hänen oma perheensä aikoi ottaa hänet huostaan, puhumattakaan ylipapeista, fariseuksista ja kirjanoppineista.
      Monet - myös minä - kuitenkin odotamme häntä kuin aamun tähteä. Kun hän tulee, loppuu maailman kylähulluus.

      • Anonyymi

        Yrititkö oikeasti sanoa jotain vai pitikö epätoivoissasi laittaa vaikka mitä sanaoksennusta kuvitteellisen internettistatuksen perässä?


      • Anonyymi

        Ne onnelliset harvat.

        Hänen henkensä viestit elävät ja ovat Totuus.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Yrititkö oikeasti sanoa jotain vai pitikö epätoivoissasi laittaa vaikka mitä sanaoksennusta kuvitteellisen internettistatuksen perässä?

        En ole epätoivoinen, vaan vilpittömästi sanoen onnellisen toiveikas rouvashenkilö.
        "Kuvitteellinen internetstatus", tuotahan voisi käyttää. Mitä se tarkoittaa?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Yrititkö oikeasti sanoa jotain vai pitikö epätoivoissasi laittaa vaikka mitä sanaoksennusta kuvitteellisen internettistatuksen perässä?

        Jos tarkoitit oksennuksella vastakohtaisia sanojani harvat - monet, niin harvoilla tarkoitan maailmanlaajuisesti katsoen ja monilla uskovien porukan sisältä päin katsoen.

        Tosin pelastuneiden valkopukuinen lopullinen joukko on määrällisesti niin suuri ettei pysty laskemaan. Mutta se onkin koottu 2000 vuoden ajalta.

        No joo, hyvää perjantaita ja tulevaa käristyskupolia kaikille.


    • Anonyymi

      Pitkä tukka ja parta, hippi tai taitelija eli kylähullu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1049
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      637
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      533
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe