Mistä edullista pellavaöljyä veneen kyllästykseen

Anonyymi

Kenelläkään tietoa mistä saisi edullista kylmäpuristettua pellavaöljyä ? Mielellään 10-20 litran pyttyjä..

2

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täältä saa ainakin http://www.tope.fi/pellatuotteet/index.htm

      Olen käyttänyt tuota kyllästämään mahonkiveneen kannet ja kajuutat n. 20 vuotta sitten (pohja lasikuitua). Lakka pysyy yhä kiinni eikä puu elä. Reelinki on lujilla, koska nosturin liinat puree siihen kiinni nostoissa ja laskuissa ja vaurioittaa toisinaan lakkaa. Myös pressun pitää olla irti lakkapinnasta talvisäilytyksessä.

      Varoituksen sana. Tuo kuivuu sitten hitaasti eikä päällelakkauksen kanssa saa hätäillä. Muuten tuo hikoilee lakan läpi ja lakkapintaan tulee nesterakkoja. Noita nousi parina ensimmäisenä hellekesänä auringon puolelle sivukansiin. Kannattaa vielä odottaa, onko muilla vastaavista tuotteista samantyyppisiä kokemuksia. Kenties on parempia tuotteita samaan tarkoitukseen. Nyt ei rakkuloista ole tietoakaan. On kuivunut ja kovettunut läpikotaisin.

      Minulla lakanpoistosta vesille meni 6kk. Mutta olisi kannattanut suosiolla odottaa vielä pari kuukautta eli syksyyn öljytyn puun kuivumista läpikotaisin. Muutama kohta piti lakata seuraavana vuonna uudelleen tuon hätäilyn vuoksi. Lakkakerroksia on kaikkiaan 10. Välihion ja lakkaan yhden kerroksen joka vuosi. Vene on paremmassa kunnosa kuin 30 vuotta sitten kun sen ostin.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä asian kommentomista aiheista, joita ei kysytty. mutta joilla saattaa olla yleistä mielenkiintoa.

      Käytän kylmäpuristettua pellavaöljyä muuhunkin, kun veneen lakan alaiseen kyllästsämiseen, esim airoihin, veneen sisäspuoliseen kyllästämiseen ja mökin sateelle alttiiden osien kyllästämiseen, esim. puiset kaiteet. Öljyn olen hankkinut sieltä, mistä edullisemmin saanut, googlamalla selviää missä myydään, ja ottamalla yhteyttä selviää saako edullisemmin suurempia määriä.

      Ohennan ylennsä kyllästeen balsamitärpätillä, eli havupuutärpätillä n. 30-50 %. Jos pintaa ei käsitellä, niin erittäin tärkeää on lisätä seokseen muutama prosentti sinkkinaftalaattia, muuten pinta homehtuu ja muuttuu mustaksi. Liika kylläste, jota puu ei ime esim. vuorokaudessa , on syytä kaapia pois pinnalta. Minulle on yleensä riittänyt n. 2 viikkoa kuivumisaikaa, ennen pintakerroksen levittämistä kyllästeen päälle. Tällöin kylläste on ollut kuivaa.

      Mökin kaidepuut, jotka kyllästin ja maalasin öljyvärillä n. 5 v sitten, ovat vielä ihan hyväkuntoiset maalin osalta. Kyllästys tehtiin osittain upottamalla päät vuorotellen kyllästesmmioon useaksi vuorokaudeksi. Koko kesän uölkona oleva airot ovat vielä myös n. 5 vuoden jälkeen käyttökelpoiset, vaikka alkavat olla jo elinkaarensa loppupuolella halkeamien takia. Nämä ova kaupalliset lakatut airot, joista on hiottu lakka pois, kyllästetty, ja levitetty uusi kerros vuosittain keväällä. Rumat. Ensikyllästeestä puuttui homeenesto. osan sain pois hiomalla seuraavana vuonna, mutta mustia läikkiä jäi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3432
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3252
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3088
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1455
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe