Mistä edullista pellavaöljyä veneen kyllästykseen

Anonyymi

Kenelläkään tietoa mistä saisi edullista kylmäpuristettua pellavaöljyä ? Mielellään 10-20 litran pyttyjä..

2

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täältä saa ainakin http://www.tope.fi/pellatuotteet/index.htm

      Olen käyttänyt tuota kyllästämään mahonkiveneen kannet ja kajuutat n. 20 vuotta sitten (pohja lasikuitua). Lakka pysyy yhä kiinni eikä puu elä. Reelinki on lujilla, koska nosturin liinat puree siihen kiinni nostoissa ja laskuissa ja vaurioittaa toisinaan lakkaa. Myös pressun pitää olla irti lakkapinnasta talvisäilytyksessä.

      Varoituksen sana. Tuo kuivuu sitten hitaasti eikä päällelakkauksen kanssa saa hätäillä. Muuten tuo hikoilee lakan läpi ja lakkapintaan tulee nesterakkoja. Noita nousi parina ensimmäisenä hellekesänä auringon puolelle sivukansiin. Kannattaa vielä odottaa, onko muilla vastaavista tuotteista samantyyppisiä kokemuksia. Kenties on parempia tuotteita samaan tarkoitukseen. Nyt ei rakkuloista ole tietoakaan. On kuivunut ja kovettunut läpikotaisin.

      Minulla lakanpoistosta vesille meni 6kk. Mutta olisi kannattanut suosiolla odottaa vielä pari kuukautta eli syksyyn öljytyn puun kuivumista läpikotaisin. Muutama kohta piti lakata seuraavana vuonna uudelleen tuon hätäilyn vuoksi. Lakkakerroksia on kaikkiaan 10. Välihion ja lakkaan yhden kerroksen joka vuosi. Vene on paremmassa kunnosa kuin 30 vuotta sitten kun sen ostin.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä asian kommentomista aiheista, joita ei kysytty. mutta joilla saattaa olla yleistä mielenkiintoa.

      Käytän kylmäpuristettua pellavaöljyä muuhunkin, kun veneen lakan alaiseen kyllästsämiseen, esim airoihin, veneen sisäspuoliseen kyllästämiseen ja mökin sateelle alttiiden osien kyllästämiseen, esim. puiset kaiteet. Öljyn olen hankkinut sieltä, mistä edullisemmin saanut, googlamalla selviää missä myydään, ja ottamalla yhteyttä selviää saako edullisemmin suurempia määriä.

      Ohennan ylennsä kyllästeen balsamitärpätillä, eli havupuutärpätillä n. 30-50 %. Jos pintaa ei käsitellä, niin erittäin tärkeää on lisätä seokseen muutama prosentti sinkkinaftalaattia, muuten pinta homehtuu ja muuttuu mustaksi. Liika kylläste, jota puu ei ime esim. vuorokaudessa , on syytä kaapia pois pinnalta. Minulle on yleensä riittänyt n. 2 viikkoa kuivumisaikaa, ennen pintakerroksen levittämistä kyllästeen päälle. Tällöin kylläste on ollut kuivaa.

      Mökin kaidepuut, jotka kyllästin ja maalasin öljyvärillä n. 5 v sitten, ovat vielä ihan hyväkuntoiset maalin osalta. Kyllästys tehtiin osittain upottamalla päät vuorotellen kyllästesmmioon useaksi vuorokaudeksi. Koko kesän uölkona oleva airot ovat vielä myös n. 5 vuoden jälkeen käyttökelpoiset, vaikka alkavat olla jo elinkaarensa loppupuolella halkeamien takia. Nämä ova kaupalliset lakatut airot, joista on hiottu lakka pois, kyllästetty, ja levitetty uusi kerros vuosittain keväällä. Rumat. Ensikyllästeestä puuttui homeenesto. osan sain pois hiomalla seuraavana vuonna, mutta mustia läikkiä jäi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1923
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1074
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1043
    Aihe