Lippis Over Board, paluu takaisin

Anonyymi

Jos veneestä putoaa jotakin, mikä on paras tapa palata siihen pisteeseen missä putoaminen tapahtui? Ilman plotteria/GPS:ää tms.

Juuri eilen putosi lippis kovassa vauhdissa, en löytänyt. Tärkeämpi tietysti jos joutuu ihmistä etsimään merenkäynnissä. Mutta eniten kiinnostaa tekniikka palata esim. moottoriveneellä omiin jälkiinsä. Muistan lukeneeni jostain että tähän on joku hyvä tekniikka., myös pimeällä. Vähäisellä merenkäynnillä veneen peräaallot tietysti kertovat paljon.

15

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paina navigaattorin MOB näppäintä. Olet tietysti varmistanut sen, ettei navigaattorisi ole sellainen joka lähettää hätäkutsun kun tuota nappia painaa.

      • Anonyymi

        Olipa erityisen älykäs vastaus kysymykseen, jossa nimenomaan suljettiin navigaattorin (plotteri/gps) käytössäolo pois...


    • Anonyymi

      Katseen pitäisi pysyä jatkuvasti kohteessa. Siihen pitää määrätä joku.

    • Anonyymi

      1) Katsot suunnan (esim. 150)
      2) Käännät ruorin täysiä yli - vasempaan tai oikeaa, ei väliä
      3) Kun suunta on muuttunut 60 astetta (eli joko 090 tai 210), käännät ruorin täysiä yli vastakkaiseen suuntaan
      4) Kun suunta on vastakkainen alkusuuntaan nähden (eli 330), palautat ruorin keskelle

      Tällä metodilla sinun "pitäisi" päästä omille jäljillesi - pl. aallokon aiheuttama siirtymä. Tärkeää on, että et koske kaasukahvaan koko operaation aikana. Ja kai tämä toimisi, vaikka kääntäisi ruoria vain puoleen väliin (molempiin suuntiin)...

      • Anonyymi

        Mikä vittu on suunta 150? Löytyykö se netistä? Tietääkö meripelastus missä se on jos soitan sinne? Entä 090 tai 210? No haloo!?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä vittu on suunta 150? Löytyykö se netistä? Tietääkö meripelastus missä se on jos soitan sinne? Entä 090 tai 210? No haloo!?!

        Joo... Sun kannattaa ehkä pysyä netissä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo... Sun kannattaa ehkä pysyä netissä

        Mikä viisastelijä sä oot? Oliko kyssäri ehkä hintsusti liian vaikea sulle?


      • Anonyymi

        Kiitos, tämä taisi olla se ohje jota hain!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo... Sun kannattaa ehkä pysyä netissä

        Samaa mieltä, jos ei ymmärrä alkeitakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä vittu on suunta 150? Löytyykö se netistä? Tietääkö meripelastus missä se on jos soitan sinne? Entä 090 tai 210? No haloo!?!

        Ei se ole vittu. Se on yksi valinnainen suunta niistä 360:sta joita on tarjolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä viisastelijä sä oot? Oliko kyssäri ehkä hintsusti liian vaikea sulle?

        Jos ei tiedä mikä on oikea ja vasen kannattaa pysyä pois auton ratista, jos ei tiedä suuntia kannattaa pysyä pois veneen ruorista.


    • Anonyymi

      Avoimella vesialueella jossa ei ole sijainnin arvioimista helpottavia viittoja ym. merimerkkejä, pudonneen kohteen löytäminen voi ehkä onnistua jos on joka hetki selvillä kulloisestakin kompassisuunnasta ja nopeudesta. Etäisyys putoamispaikkaan saadaan nopeuden avulla, jos tiedossa on putoamisesta kulunut aika.
      Kapealla saaristo- tai sisävesiväylällä jossa merimerkkejä tai maamerkkejä on vieri vieressä, on pudonneen esineen löytäminen helpompaa.

      Veneen pysäyttämiseen tai kääntämiseen kulunut aika kuitenkin yleensä aliarvioidaan reilusti, ja siksi etäisyys on suurempi kuin ajatellaan. Oletusarvona on hyvä pitää sitä, ettei mitään laidan yli pudonnutta enää löydetä ellei putoamista havaita heti ja ellei pudonnutta kohdetta seurata herkeämättä katseella. Ihminen mukaan lukien.

      Esimerkiksi purjeveneellä voimakkaassa myötätuulessa spinaakkerilla purjehditaessa ei ole mahdollista kääntyä takaisin vastatuuleen purjetta laskematta ilman jonkinlaisia purje- tai muita vaurioita. Ihmishengen ollessa vaarassa voidaan tarvittaessa jopa katkaista spinaakkerin jalukset ja nostin puukolla (rikipuukon pitäisi olla aina valmiina tätä tarkoitusta varten). Silloin kun ei ole kyseessä varsinainen hätätilanne, on ensin laskettava purje. Siihen voi mennä aikaa jopa useita minuutteja, jona aikana vene voi kulkea monta sataa metriä, jopa puoli mailiakin. Lippiksen kaltainen pieni, huonosti kelluva esine on sinä aikana jo hävinnyt aaltoihin, luultavasti jo uponnutkin.

    • Anonyymi

      Kiinnitä se lippis nastoilla siihen puupäähäsi niin ei tuuli vie sitä mukanaan...

      • Anonyymi

        No siinähän se oli kiinni, mutta n. 15 kg nälkäinen lohi nappasi sen mukaansa ja nauroi mennessään!


    • Anonyymi

      En tiedä mitään tekniikkaa, mutta tänään onnistui lippiksen haku ihan jees.

      Lippis lensi päästä 20 solmun vauhdissa. Hetken mietittyä päätin hakea. Sitten vaan u-käännös, samaa reittiä takaisin ja tähystämään.

      Tuo tulee ihan vaistolla, ei siinä kait muuta tarvita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2224
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      170
      1946
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1904
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1596
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1469
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      187
      1452
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1211
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1043
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      69
      1007
    Aihe