Jotta pääsee ulos Maan pakovoimakentästä niin siihen vaaditaan 11,2 km/s oleva nopeus. Tiedämme että esim. rynnäkkökiväärin luodin lähtönopeus on vain 714 m/s.
Jos saisin Jaakon siemenistä kasvatettua niin pitkän pavunvarren etä se ulottuisi avaruuteen niin olen varma että apulaitteiden ja riittävän pitkän ajan puitteissa pystyisin kiipeämään ylös jättiläisiä ja satelliitteja lähempää katselemaan.
Höpöpaskaa koko pakonopeus.
Jaakko ja pavunvarsi sekä pakonopeus Maasta.
12
130
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti pääsisit mutta taitaisit väsyä kiipeämiseen. Odottele sen aikaa että saavat avaruushissin toimimaan.
Vähänkös pojat jo 1960- luvun lopulla saivat kehitettyä raketin joka kehitti melkein 20- kertaisen nopeuden verrattuna tuliaseen luotiin.
Kukaan ei ole kyseenalaistanut tätä eikä kysellyt ilmanvastuksesta eikä mitään muutakaan.
Polttoaineesta kerrotaan että se on sellaista erikoista avaruusrakettipolttoainetta.
Hah haha haa..- Anonyymi
martta98 kirjoitti:
Vähänkös pojat jo 1960- luvun lopulla saivat kehitettyä raketin joka kehitti melkein 20- kertaisen nopeuden verrattuna tuliaseen luotiin.
Kukaan ei ole kyseenalaistanut tätä eikä kysellyt ilmanvastuksesta eikä mitään muutakaan.
Polttoaineesta kerrotaan että se on sellaista erikoista avaruusrakettipolttoainetta.
Hah haha haa..Vai että 60-luvulla.. söpöä
Pojat natsi saksassa kävivät jo avaruudessa.
https://www.youtube.com/watch?v=3Z6EqhF0xgg
Ensimmäinen video maan kaarevuudesta otettiin natsien raketilla.
https://www.youtube.com/watch?v=EFZLfRATA4E
Kai Martan pitäisi nuo tietää.. - Anonyymi
martta98 kirjoitti:
Vähänkös pojat jo 1960- luvun lopulla saivat kehitettyä raketin joka kehitti melkein 20- kertaisen nopeuden verrattuna tuliaseen luotiin.
Kukaan ei ole kyseenalaistanut tätä eikä kysellyt ilmanvastuksesta eikä mitään muutakaan.
Polttoaineesta kerrotaan että se on sellaista erikoista avaruusrakettipolttoainetta.
Hah haha haa..Ajoaineen määrällä ammuksen massaan nähden ei tietenkään ole minkäänlaista vaikutusta maksiminopeuteen, eikö vain? Minäkin laitoin lapsena nallipyssyyn pikkukiven eikä se edes lähtenyt piipusta kunnes käänsin sen alaspäin. Eli nuo sinun juttusi tuliaseista ja muka 714 m/s lähtönopeudesta ovat pötypuhetta. Olen minäkin rynkyllä "ampunut" enkä ikinä nähnyt sen luodin lentävän, todennäköisesti se vain suli hylsyn sisään. Joku vain piilotteli siellä maalitaulujen takana ja löi niihin suksisauvalla reikiä.
- Anonyymi
Niin pakonopeus ei tarkoita että raketin pitää lentää tuota nopeutta kohtisuoraan maapallon pinnalta. Pakonopeudella tarkoitetaan minimi vauhtia joka tarvitaan pakenemiseen putoamatta maahan ILMAN YLIMÄÄRÄISTÄ KIIHDYTTÄMISTÄ.
Eli jos kuvitellaan että polttoainetta on rajattomasti niin sellainen raketti voisi lentää 1km/h vauhtia kohtisuoraan ylöspäin ja teoriassa siis pakenemaan avaruuteen. Tähän kuluisi toki tolkuton määrä polttoainetta koska raketin täytyisi jatkuvasti kiihdyttää painovoimaa vastaan.
Vaihtoehtoisesti taas raketti joka ammuttaisiin sellaisella tykillä joka kiihdyttäisi sen välittömästi tuohon 11,2km/s nopeuteen ei tarvitsisi polttoainetta lainkaan paetakseen avaruuteen vaan ikkunasta voisi vaan katsella kuinka maa loittonee takana.- Anonyymi
Niin ja lisään vielä jotta asia on helpompi ymmärtää:
Eli jos kuvitellaan tuota rakettia numero kaksi eli tykinkuularakettia jos nopeus olisikin alle tuon pakonopeuden niin vauhti loppuisi jossain vaiheessa kesken ja raketti saavuttaisi lakikorkeuden ja alkaisi taas pudota takaisin maahan. Vähän kuin jos ampuu kiväärillä kohtisuoraan ylöspäin. Luoti hidastuu hidastumistaan painovoiman (ja ilmanvastuksen) seurauksena, saavuttaa lakikorkeuden ja alkaa lopulta kiihdyttämään taas maan pintaa kohti ja siis putoaa lopulta takaisin maahan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja lisään vielä jotta asia on helpompi ymmärtää:
Eli jos kuvitellaan tuota rakettia numero kaksi eli tykinkuularakettia jos nopeus olisikin alle tuon pakonopeuden niin vauhti loppuisi jossain vaiheessa kesken ja raketti saavuttaisi lakikorkeuden ja alkaisi taas pudota takaisin maahan. Vähän kuin jos ampuu kiväärillä kohtisuoraan ylöspäin. Luoti hidastuu hidastumistaan painovoiman (ja ilmanvastuksen) seurauksena, saavuttaa lakikorkeuden ja alkaa lopulta kiihdyttämään taas maan pintaa kohti ja siis putoaa lopulta takaisin maahan.Ja jos tämä luoti tai tykinkuularaketti JATKAISI KIIHDYTTÄMISTÄ eli lisäisi nopeuttaan tarpeeksi se ei putoaisikaan vaan lopulta pakenisi avaruuteen. Vähän kuin se raketti joka jatkuvasti pitäisi nopeuden 1km/h ja hiljalleen saavuttaisi avaruuden eikä enää putoaisi takaisin maahan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos tämä luoti tai tykinkuularaketti JATKAISI KIIHDYTTÄMISTÄ eli lisäisi nopeuttaan tarpeeksi se ei putoaisikaan vaan lopulta pakenisi avaruuteen. Vähän kuin se raketti joka jatkuvasti pitäisi nopeuden 1km/h ja hiljalleen saavuttaisi avaruuden eikä enää putoaisi takaisin maahan.
No jopas oli selityksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jopas oli selityksiä.
Pallo päiden huu haa JARGONIA kuten kaikki sivistys sanat ja yli päätään yli kaksi tavuiset sanat.
"Jotta pääsee ulos Maan pakovoimakentästä niin siihen vaaditaan 11,2 km/s oleva nopeus."
Ei vaadita. Hyvänä esimerkkinä ei lentävä lentokonekaan joudu lentämään tällä nopeudella jottei putoaisi takaisin maahan.
Pakonopeus lähinnä viittaa siihen miten paljon liike-energiaa vaadittaisiin (delta-V) päästäkseen pois alueelta jossa maapallon painovoima hallitsee (ja on vaikutukseltaan voimakkaampi kuin auringon painovoima), mikäli kappale saisi tämän nopeuden jo suoraan maanpinnalla eikä olisi ongelmia esim. ilmanvastuksen kanssa.
Se ei myöskään vaadi että tämä määrä energiaa (kiihdytys tähän nopeuteen) tapahtuisi kerralla tai että nopeus olisi missään vaiheessa näin nopea. Mutta jos tahdotaan saada kohde kiihdytettyä pois maapallon hallinta-alueelta, tarvitaan tarpeeksi energiaa että saataisiin painolasti kiihdytettyä tähän nopeuteen jos se olisi tyhjiössä, hävikkien jälkeen (esim. ilmanvastus tai jos tarvitsee taistella painovoimaa vastaa pitemmän aikaa (hitaampi nousu on vähemmän energiatehokas, mutta helpompi rakenteille))
Kuuhun tai maan kiertoradalle pääsemiseksi ei tarvita läheskään tätä määrää energiaa, se on enemmän relevanttia jos lasketaan energiavaatimusta luotaimen lähetyksessä esim. muille planeetoille. tai aurinkoa (ei maata) kiertävälle radalle.
Teoriassahan kyllä jos sinulla on tarpeeksi aikaa, voisit päästä avaruuteen vaikka 200 kilometrin korkeuteen maasta vaikka kiipeämällä metrin sekunnissa. Saattaa tosin kestää melko kauan ja vaatia paljon energiaa koska maan painovoima vetää sinua alaspäin n. 9.81m/s^2 kiihtyvyydellä.
(Eli siis kiivetäksesi tasaisella nopeudella pitäisi sinun koko ajan käyttää tarpeeksi energiaa että saisit kiihdytettyä itsesi 9.81m/s nopeuteen joka sekunti vain pitääksesi kiipeämisnopeutesi samana.)- Anonyymi
Erinomaisesti kiteytetty, tosin ei NaziNasuMartta tuostakaan mitään ymmärrä.
- Anonyymi
Nasu-Martta,
Montako lautasellista puuroa joudut syömään kiivetäksesi pavun vartta taivaalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752336Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa512241SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622045Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171821Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön871289Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363031060Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T3341017- 77953
Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100953
