Pääministeri Marin haluaa keventää pieni- ja keskituloisten verotusta ja viittaa alle 4000 euroa kuussa tienaaviin.
”Meillä on käynnissä valtiovarainministeriössä laaja kuntien taloudellista tulevaisuutta pohtiva työ, ja osana tätä työtä katsotaan myös verotuksen kokonaisuutta. Kyllä, minun mielestäni on syytä pohtia myös tätä asiaa [progression lisäämistä], tätäkin on syytä pohtia, kun tätä kokonaistyötä kuntien taloudellisen tilanteen osalta tehdään”, Marin sanoi.
Meillä Suomessa, jos nyt verrataan vaikka Ruotsiin, nimenomaan jo 3 500 euron kuukausituloista meillä on selvästi korkeampi progressio. Siis hyvinkin kohtuullisilla tuloilla päätyy tilanteeseen, jossa puolet lisäansioista menee verotukseen, ja meillä on yksimielinen ekonomistikunta — hyvin harvoin se on yksimielinen — siitä, että tämä on yksi suurimpia haasteita Suomessa meidän tuottavuuskehitykselle siinä, että meillä kiinnostaisi hankkia osaamista, että meillä oltaisiin houkuttelevia kansainvälisesti osaajille.
Tämän jälkeen verotuksesta vastaava valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) linjasi selkeästi:
LUE MYÖS
Anna-Maja Henriksson väläyttää isoa muutosta verotukseen: ”Antaisimme vahvan viestin”
”Pöydälläni ei ole kuntaveron progressiota valmistelevaa esitystä. Pöydälläni ei myöskään ole esitystä, joka liittäisi pääomatuloverotuksen kiinteämmin kuntiin, ei siksi, että se olisi ennakoimaton ja suhdanneherkkä toimintamalli. Minä vastaan näistä veroista, ja tällaisia ei ole pöydälläni.”
Maksaakseen veroa yli 23.175 euroa on verotettavan palkkatulon oltava yli 64.000 euroa vuodessa, eli yli 5.300 euroa kuukaudessa. Yli 50.000 euroa vuodessa ansaitsevia on 15,4 % tulonsaajista (4,2 miljoonaa tulonsaajaa), eli n 647.000 henkilöä, jotka maksavat 54,6 % kaikista
suorista henkilöveroista. Nämä n.s. nettoveronmaksajat edustavat n. 11,77 % väestöstä. Eli yhteiskunnalle nettoverotuloja tuottavien tulisi ansaita yli 5.300 euroa kuukaudessa. Muut ovat saamapuolella.
Jos elinikä on n. 82 vuotta ihmisen pitäisi elämänsä aikana yhteiskunnan nykymenoilla ansaita julkisyhteisöille noin 82x23.175 = 1.900.350 euron verotuotot. Jos keskimääräinen työikä olisi
40 vuotta tulisi vuotuisen maksetun veron määrä olla n. 47.500 euroa, vajaa 4.000 per kuukausi.
Nämä laskelmat tasapainottuvat osittain kun huomioidaan työnantajien suorittamat eläke-,sosiaaliturva ymv maksut sekä kaikki välillisesti suoritetut verot (arvonlisä-, energia- ymv verot). Lopputulema on kuitenkin, että elämänsä aikana nettoveroja maksavien osuus väestöstä
on huolestuttavan alhainen. Mutta ei kai huolta, kun velaksi eletään.
Hämmästys Sanna Marinin sanoista 4000 e kk raja nousi esiin
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Marin puhuu ihan mitä sattuu ja muistaa ihan mitä sattuu.
Lisäksi ymmärtää ihan mitä sattuu. - Anonyymi
Marinin idea on hyvä, eli progression kasvattaminen niin että kokonaisveroaste pysyy ennallaan. Tämä auttaisi pieni- ja keskituloisia ja toisi lisää euroja kulutukseen.
Suurituloisen taskussa 50€ ei päädy niin usein taloutta piristävään kulutukseen kuin pieni- ja keskituloisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821025Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen994239Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu832988Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv532214Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981868Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891642Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1371595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731571Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151403
