Jussi Halla-aho hyökkäsi tässä taanoin Kepua vastaan sanomalla, että Kepun politiikan ydin on tukien lupaaminen syrjäseudulle. Kepu on siis tukiaispuolue ja ehkä kohta Soinin kuvaama takiaispuolue. Siinä vaiheessa aika lailla ihmettelein Halla-ahon räväkkää kannanottoa. Että tukiaisia moittimallako hän aikoo kerätä maaseudun ääni.?
Nyt olen muuttanut näkemyksestäni ja arvelen Halla-ahon vetoa ihan fiksuksi. Hänen pääviestinsä toinen puoli ehkä unohtui arvostelijoilta. Se oli se, että syrjäseudullakin ihmiset haluavat tulla toimeen itsenäisesti ilman tukia.
Tämä ajatus uskoakseni puree. Ihmiset ovat ylpeitä ja itsellisiä. Hei eivät halua armopaloja vaan tehdä itse työtä toimeentulonsa eteen. Sen vuoksi pitää kehittää alueita eikä tyytyä tukiviidakon rakentamiseen. Toinen tärkeä tekijä on kulttuurinen yhteys, jota paikallisesti tunnetaan. Ihmiset ehkä ovat tunnistaneet, että siihen liittyvä elämänhallinta on kadonnut. Persut lupaa paluuta takaisin eli hallittavuuteen hallitsemattoman kehityksen sijaan. Tämä oli Trumpinkin menestyksen salaisuus. Asiasta kerrotaan myös päivän Hesarissa.
Maaseudun ihmiset ovat nähneet, että tukipolitiikasta huolimatta maaseutu tyhjenee. Se konsti ei toimi ja se käy ihmisen kunnian päälle olla muiden armoilla. Pitää siis luoda yrittelisäisyyttä ja houkutella investointeja. Miten se Halla-ahon porukalta onnistuu, jää nähtäväksi. Luulen, ettei onnistu, kun ei ole onnistunut missään muuallakaan. Markkinatalouden vastavoimat ovat niin väkevät. Mutta siitähän persut eivät välitä. He elävät hetkessä ja hamuavat valtaa. Kun valtaan pääsee, tavoitteita voi sitten rukata uusiksi kuten Soini teki.
Veikkaan, että vaalien suurin puolue äänimäärällä mitattuna tulee olemaan Kokoomus. Persut on selkeä kakkonen. Hallituspuolueet taitavat ottaa nyt takkiinsa oikein kunnolla. Paljon riippuu äänestysaktiivisuudesta eli siitä, saavatko persut kannattajiaan uurnille. Kokoomus saa aina ja sitä alhainen äänestysprosentti pelkästään suosii.
Jännät vaalit tällä kertaa
0
138
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1493981Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä392607Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte612005Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli771874Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2041742- 721055
Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n211052Milloin olit onnellinen? Miksi?
Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon140752- 61734
Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen22732