Elämäni on turhaa

Anonyymi

Ahdistaa tämä elämä. Olen lisäksi yksinäinen. Mistähän tälläinen 34 vuotias mies voisi löytää kavereita? Miettinyt, että mikä minun elämän tarkoitus on. Itsetuhoisia ajatuksia paljon mielessä.

Sanomattakin selvää, että ei ole naista tai perhettä. Mistä nykyään naisen löytää? Tinderistä ainakin huonosti.

7

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmi että etsit naista kun täällä suomi24:ssa on yksi allu joka etsii itselleen kavereita.Hänkin on tosi yksinäinen ja hänelläkin on itsetuhoisia ajatuksia.

    • Hei,

      Oletko yrittänyt lievittää yksinäisyyttä netissä tapahtuvilla kontakteilla? Esimerkiksi Tukinetissä on lähes päivittäin ryhmächattejä, joissa voi jutella elämän iloista ja suruista sekä tavata muita ihmisiä. Kaikki Tukinetin chatit ovat ohjattuja. Tukinetissä on myös muita palveluita kuten kahdenkeskistä keskusteluapua sekä ryhmäkeskusteluita. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaisi ottaa puheeksi.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Käynnissä olevat ja seuraavaksi tulevat ryhmächatit näkyvät sivun ylälaidassa olevasta chat-karusellista.

      Tukihenkilön löydät esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Ja tässä vielä pari muutakin paikkaa, johon voit halutessasi olla yhteydessä itsetuhoisten ajatusten vuoksi.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Kiitos viestistä.. Olen soittanut muutamia kertoja tuonne valtakunnalliseen kriisipuhelimeen jo viime vuoden puolella.

        Mulla on se, että helposti tää huono-olo tulee itkuna sitten, jos joku kysyy kuulumisia noissa puheluissa. Eipä kukaan kysele muuten miten mulla menee.

        Ehkä siksi tuntee itsensä aika turhaksi. Toisaalta miten kukaan voikaan kysyäkkään, jos olen yksinäinen ja kavereita ei ole (yksi on).

        Semmoinenkin olo on, että tämä elämä vaan lipuu sormien välistä. Seurata sivusta miten muilla elämä menee eteenpäin tai pääsee elämässä eteenpäin.


    • Anonyymi

      Mä tein profiilin tuonne Suomi24 treffeihin, oon siellä tutustunut uusiin ihmisiin, kokeile säkin 😊

    • Anonyymi

      En haluaisi olla, se nainen, joka alkaa kaveriksi naisen puutteessa olevalle.
      Ex-puolisoni sanoi aikoinaan, ettei voisi elää ilman minua. Se tuntui aluksi mukavalta, mutta kun huomasin sen olevan totta, taakka toisen elämästä muodostui hirveän raskaaksi. Siksi ero.

      Jokainen on vastuussa itse omasta elämästään. Toisen elämä ja onni ei saa olla yksin kumppanin vastuulla, vaikka tietysti rakastamansa ihmisen hyväksi haluaa tehdä paljon. Tarvitaan vastavuoroisuutta. Odotat toiselta paljon, mutta mitä sinä itse annat toiselle?

      • Anonyymi

        Mikä ihmeen kommentti tää on? Toinen kysyy mistä löytää naisia niin sä tuut tivaamaan mitä hän "antaa muille". Miten se liittyy kysymykseen MITENKÄÄN? ihmetyttää nää kommentoijat täällä jotka tulee esittää olleensa jotain ja samalla yrittää muita lytätä esittämällä vastauksia kysymyksiin joita KUKAAN EI OLE KYSYNYT.


    • Anonyymi

      Miksi Allu ei kelpaa kaveriksi kun hän on tosi yksinäinen.Tunnistat hänen viestiketjunsa yksinpuhelusta.Voisit jutella hänen kanssaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      193
      2604
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      40
      2483
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2159
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2113
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2054
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2040
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      68
      1444
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      132
      1267
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1137
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      56
      1001
    Aihe