Autokoulu Safiiri kokemuksia

Anonyymi

Autokoulu Safiiri kokemuksia?

11

5223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En suosittele. Aluksi ystävällinen asiakaspalvelu kun ilmoittautui oppilaaksi, sitten kun yritti tunteja varata, oli tosi töykeää, opettaja piti tunnit järjestäen liian lyhyinä (30-40 min, vaikka piti olla 50 min) ja simulaattori ei toiminut mutta piti silti maksaa. Hyvin tylyjä myös ystäväni lapselle ja opettajat valittavat että liikaa oppilaita ja monta toimipisttettä, sen vuoksi tunteja ei ehdi pitää.

    • Anonyymi

      Samat sanat, en suosittele minäkään. Ajotunneilla ahdistava tunnelma ja opetuksen laatu mielestäni huono. Opettaja jatkuvasti valitti, kun tekee pitkiä päiviä ja hänellä liikaa oppilaita. Inssiin liian aikaisin, lopulta vaihdoin opettelemaan ajo-opetusluvalla. Laskuissa oli välillä virheitä, itse sai niitä korjailla lähettämällä viestejä. Sihteeri oli ainoa mukava ihminen, jonka siellä tapasin.

    • Anonyymi

      niin huono en suosittele

    • Anonyymi

      Pitkään alalla olleena voisin kommentoida asiaa näin yleisellä tasolla. Ajotunnit pitää ehdottomasti olla sen mittaisia kuin ollaan sovittu ja maksettu. Jos näin ei ole niin kannattaa asiasta huomauttaa HETI opettajalle tai spostilla koulun palautelaatikkoon. Jos kemiat ei opettajan kanssa kohtaa tai opettaja ei muuten miellytä niin vaihtoon vaan, isoissa kouluissa on useampi opettaja. Kyseinen koulu on iso ja rapatessa helposti roiskuu. Suurin osa oppilaista kuitenkin lähtee tyytyväisenä, eivätkä he tänne kirjoittele . Opettajan näkökulmasta voisin todeta että oppilaan omalla toiminnalla on myös suuri vaikutus lopputulokseen. Esimerkki oppilas A:lla on kova motivaatio saada ajokortti. Hänelle sopii lähes kaikki ajat ajotunneille, kunhan niitä vain saa nopeasti. Hän on ystävällinen, aktiivinen, täsmällinen. Esimerkki B : ilmoittanut autokouluun vuosi sitten. Hänellä on kestänyt kauan saada vaadittavat itseopiskelut suoritettua. Kun ajotunteja aletaan varaamaan niin mitkään ajat eivät tahdo onnistua kun on töitä, koulua, harrastuksia , sitä ja tätä. Esimerkki B saapuu naama näytönsäästäjällä ajotunneille aina hieman myöhässä. Ajotunneilla hän ei tee mitään oma-aloitteisesti eikä kysele mitään ajamiseen liittyvää. Pahimmillaan ajellaan yhdellä kädellä hieman ylimielisesti ja kyseenalaistetaan mm nopeusrajoituksia. Sitten jos vielä sattuu olemaan hieman hitaampi oppimaan eikä ole varannut alkaen hintaa enempää autokouluun niin soppa on valmis. Summasummarum: koulut ja opettavat tekevät varmasti välillä virheitä ja asioita väärin, mutta niihin kannattaa puuttua heti. Samaan hengenvetoon on todettava että kyllä sillä oppilaan omalla toiminnallakin on vaikutusta. Tämän luettuasi ymmärrät varmasti miksi esim kesän ruuhka-aikaan oppilas A voi saada parempaa palvelua ( ajotunteja nopeammalla aikataululla) kuin esim oppilas B.

      T. Opettaja =)

      • Anonyymi

        Kyllä se vaan on niin, että Safiirilla homma kusee joka päästä. Ylimielisiä opettajia, jotka hoitavat milloin mitäkin omia asioita ajotunnin aikana. Milloin mussuttavat pullaa, milloin kännykkä korvalla höpöttävät omia juttujaan vaikka pitäisi keskittyä opettamiseen. CAP "sata kertaa parempi". Inssi meni heittämällä läpi kun vaihdoin autokoulua. Nimimerkki kokemusta on...


    • Anonyymi

      Samaa mieltä nimim. Opettaja -kanssa. Joka ikisessä isommassa opetusinstanssissa on suuri variaatio. Oma poika kävi ajotunnit Safiirissa Espoossa ja ei mitään valittamista. Hieman ennakkoon arvelutti, mitä hommasta tulee, kun oma poika ei ole niitä synnynnäisiä automiehiä, on enemmän omiin ajatuksiin uppoutuva kuin ympäristöstä kiinnostunut ja sellainen rutiineja rakastava ja rauhallisesti oppiva tyyppi. Sai rauhallisen ja selkeäsanaisen naisopettajan, joka myös mietti, mihin tämän oppilaan kanssa kannattaa keskittyä. Inssi ekalla läpi. Riskienhallintakoulutuksen simulaattoreista tulee Safiirille pikkusen miinusta, mutta niissähän riittää, että ne on tehty, ei tarvitse onnistua. Ratin ohjaustuntuma ja ohjauslaitteet ei vastaa millään lailla auton tuntumaa ja pojalla meinasi mennä siinä kohtaa tyystin hermot.

      Kaikki tarinat, mitä täällä 24-palstalla on tosia - jollekin käy aina huono tuuri. Haasteena on vain se, että täältä et kuule kaikkia tarinoita, etkä voi tietää kuinka suurta osaa asiakkaista tänne kirjoittavat edustavat. Ideaalia vois olla, että ostaa kahdesta paikasta ajotunnin ja päättää sitten. Luin täältä kauhuissani Espoon Hannuksen ikävistä insseistä ja valmistelin poikaa siihen, että "kolme kertaa joutuu usein inssissä käymään". Pojalla olikin tosi mukava ja rauhallinen inssi ja homma ekalla läpi.

    • Anonyymi

      Todella

    • Anonyymi

      Huono koska omistajat surkeita

    • Anonyymi

      Menossa alas Epic autokoulun johdon takia. Epic kun omistaa Safiirin. Ei toimipaikkoja enää, eikä siten oppilaita

    • Anonyymi

      en suosittele.

    • Anonyymi

      Kurja juttu, että ennen niin hyvä koulu ja omistaja, niin uusi Epicin johto vetää tämänkin koulun vessan pöntöstä alas

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      194
      1735
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1411
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1219
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1128
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1060
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1010
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe