Kuka katsoi 45 minuuttia kolmoselta tänään. Siinä nyt tuli karu totuus nourten naisten alkoholi ongelmasta. Eikö nyt ole kuitenkin niin että alkoholi ongelma on ollut suomalaisilla miehillä kautta aikojen ihan "normaalia". Miehet ovat pitäneet kiinni oikeudestaan juoda ja pitää hauskaa. Nyt kun naisillakin on siihen mahdollisuus ollaan heti niin kauhuissaan...
Siitä olen samaa mieltä että alkoholin käytön aloitus ikää pitäisi korottaa, jollain keinoilla pitäisi pystyä vaikuttamaan siihen että ihmiset alkaisivat käyttämään alkoholia vasta 18v täytettyyän!
Siitä olen samaa mieltä että alkoholin käytön aloitus ikää pitäisi korottaa, jollain keinoilla pitäisi pystyä vaikuttamaan siihen että ihmiset alkaisivat käyttämään alkoholia vasta 18v täytettyyän!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kai sitä sen takia nuorten naisten juomisen terveysvaikutuksia tuodaan esille siksi kun se on suht uusi ilmiö se suurkulutus ja asioihin voi olla helpompi vaikuttaa kun ne eivät ole kovin juurtuneita. Mutta kieltämättä ottaa aivoon se, jos nuoria naisia siitä erityisesti paheksutaan, pitäis olla hyväkäytöksinen kiltti tyttö.
Hankalia kulttuurisia kysymyksiä, kun juomaton on kiltti tyttö ja juova on raisu tyttö. Tuollainen mielikuva taas johtaa nuorempien juomiseen, koska ei kaikki tykkää kiltistä imagosta.
Enpä usko anniskeluiän nostamiseen, ei se vaikeuta alaikäisten viinan saantia sittenkään. Ja moniko on sitä mieltä, ettei 18-vuotiaiden pitäisi saada juoda?
Hyvä aika ajoin jokaisen kyseenalaistaa juomistaan, mutta kyllä minä monta vuotta raittiina joskus oltuani olen sitä mieltä, että nyt on hauskempaa. Kun ei sitä korvaavaa sosiaalista toimintaa ole tullut vastaan, aivot on niin mukava laittaa narikkaan.
-projektissa on sloganeita ja lieveilmiöitä, joista en oikein pidä; on tietysti totta, että sammunut nainen on helppo raiskata mutta niin on mieskin - siis toisten miesten. Näitä raiskauksia tapahtuu vain huomattavasti vähemmän, koska homoseksuaaleja on vain vähemmistö ja ehkä heidän keskuudessaan tapahtuvista raiskauksista ei puhuta. Sama pätee kaikkeen väkivaltaan ja pahoinpitelyriskeihin. Turvallisempaa täällä stadissa olisi luultavasti minun kaltaiseni keski-ikäisen hienostopimun kulkea yöllä kadulla yksin kuin esimerkiksi nuoren miehen.
Mutta joitakin terveydellisiä pointteja tuo projekti on tuonut näkyviin, jotka toivottavasti pysäyttävät nuoret naiset miettimään juomistaan. Esimerkiksi se, että testosteronin määrä naisilla monikymmenkertaistuu tilapäisesti heidän käyttäessään alkoholia. Kohtuullinenkin alkoholinkäyttö nostaa testosteronitasoa noin 65 %. E-pillereitä käyttävillä naisilla nousu voi olla lähes 300 %.
Tilastot kertovat myös, että päivittäin kuusi annosta tai enemmän juovilla naisilla rintasyövän riski on 46 % suurempi kuin täysin raittiilla naisilla. Ja että naisen aivojen harmaan kudoksen määrä vähenee nopeammin kuin miesten (säännölliseen juomiseen liittyvä aivojen kudosten katoaminen näkyy jo 30-40 -vuotiailla naisilla).
Naisten alkoholisoituminen tapahtuu nopeammin kuin miesten. Hoitotuloksista on saatu selville sen verran, että lyhyellä aikavälillä (12 kk) naisten toipumistulokset näyttäisivät paremmilta, mutta pitemmällä aikavälillä miesten tulokset ovat parempia.
Eli kyllä ongelma on todellinen mutta nuo naisten "syyllistämiset" raiskatuksi/pahoinpidellyksi joutumisesta joutaisivat romukoppaan
Kuusi pulloa keskiolutta päivässä/42 viikossa kuullostaa todella paljolta. Tuollaisia naisia/miehiä ei voi olla todella paljoa.