Ostin kaupasta ns. ryöstöliittimiä ja tuntuu, ettei tuommoisia kannata laittaa ollenkaan kun ei kosketuspintaa johtoon jää juuri mitään. Onko ihan viritys jos käyttää rosvoliittiä vai ammattimiesten tapa. Mulla semmoinen liitin että johdot työnnetään sisään ja napsautetaan kii.
Vastaukset 6
koskaan käytä rosvoliittimiä!
- rosvonnut
Pakkohan niitä on käyttää
- vaan
pakkohan niiton käyttää esimerkiksi herätevirta piuhan yhdistämiseksi releelle..siinä ei edes tarvita suuria virtoja riittäää vaan että rele ns,aukeaa,,,käytä kaikin mokomin niin tekee ammattiasentajatkin esim,just valojen asennuksessa. eri juttu on tietenkin jos kyseessä on suuria virtoja vaativa kohde silloin kyllä on tinaaminen kaikkein luotettavin keino,se ei hapetukkaan.
- noin
Releeltä valoille tatvitaan 2 pihuaa
- Petri
Rosvoliittimillä on varmin tapa saada sähkö vikoja koska ne on erittäin altiita hapettumaan, oli ne sitten sijoitettu konepellin alle tai auton sisälle. Johto poikki ja putkiliitin mielummin vielä kutistesukka mallinen putkiliitin.
- PaTe
Jätin tina systeemit siinä vaiheessa, kun oli muutama liitos hapettunut poikki.
Kytkentärima, rosvoliitin, ABICO liittimet, ja teipillä suojaus, ihan paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802077Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661269Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu281140- 1411038
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa145895- 98834
- 45737
- 62726
- 61696
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63682