Demaripoliitikoilta ja puolueen taustavaikuttajilta vastauksia, mitkä syyt heidän mielestään ovat vaikuttaneet siihen, että SDP kärsii todennäköisesti sunnuntaina historiallisen suuren kuntavaalitappion.
Mielipidemittausten perusteella näyttää siltä, että pääministeri Sanna Marinin johtama SDP ottaa kunnolla takkiinsa sunnuntain kuntavaaleissa.
Perussuomalaisten aiempaa laajempi kuntavaalien ehdokaslista syö myös SDP:n kannatusta monissa Suomen kunnissa ja kaupungeissa.
Yleisenä syynä myös pidetään perussuomalaisten kovaa nousua, joka on vienyt SDP:ltä etenkin miespuolisia duunariäänestäjiä.
Missä raja kun Marin sanoo että hänelle riitti ? Varmaan jo alle 15 % ainakin.
Huono jatkaakkaan kasvottomana.
SDP tulossa historian paskimpaan vaalitulokseen
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Marin lapselliset kiukunpuuskat TV-ohjelmissa pistää oikee silmään, Koska SDP:lle on tulossa Tappio vaaleissa, PerusSuomalaiset syö SDP:n kannatusta ja Kokoomukselle menee osa !
- Anonyymi
Miksihän tuollainen kettutytön tyylinen päästettiin puheenjohtajaksi ?
- Anonyymi
Saako Kiuru enää viserltää ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saako Kiuru enää viserltää ?
Voi vaientua jos oikeistodemareita sallitaan.
- Anonyymi
Voi olla niin tyhmä ettei älyä erota.
- Anonyymi
Paska puolue, paska johtaja, paskat teot = paska tulos.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1023539
- 623197
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342694- 812479
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 962096
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501742Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221720- 121706