Tilastokeskus Julkaistu: 17.5.2021;
Maailmanmarkkinatilanne veti viljan hinnan reippaaseen nousuun.
Maatalouden tuottajahinnat nousivat 2,6 prosenttia vuoden 2021 ensimmäisellä neljänneksellä verrattuna vastaavaan ajankohtaan vuosi sitten. Ilman turkistuotantoa nousua oli 1,4 prosenttia. Kasvituotteista viljelijä sai 5,5 prosenttia sekä lihasta ja eläintuotteista 0,8 prosenttia korkeampaa hintaa kuin vuotta aiemmin. Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen tuoreimmasta maatalouden tuottajahintaindeksistä. Indeksi kertoo, kuinka paljon maataloustuotteiden hinnat ovat muuttuneet vuodesta 2015.
https://www.stat.fi/til/mthi/2021/01/mthi_2021_01_2021-05-17_tie_001_fi_001.gif
Viljojen hinnat nousivat keskimäärin reilun kymmeneksen – vehnän hinta kipusi viidenneksen, ohran 14 prosenttia ja rukiin hinta reilun prosentin vuoden takaiseen hintatasoon nähden. Kauran hinta laski hieman. Edelliseen hintapiikkiin vuosina 2018–2019 vaikutti heikko satovuosi, mutta tällä kertaa hintojen nousua selittää maailmanmarkkina- ja varastotilanne sekä maailmanlaajuiset satonäkymät. Rapsin ja rypsin hinta nousi 6,5 prosenttia ja oli korkeimmillaan sitten vuoden 2013. Hedelmien tuottajahinnat olivat reilut 13 prosenttia kalliimmat, mutta suuri osa hintamuutoksesta periytyy marjojen hinnan noususta jo loppukesällä 2020. Loput selittyvät varasto-omenan hinnan 5,9 prosentin nousulla.
Sianlihan hinta laski 5,1 prosenttia. Vienti Kiinaan vetää edelleen. Sianlihan alkuvuoden vientimäärä kaksinkertaistui vuodentakaiseen vientiin nähden. Viennin vedosta huolimatta suomalaisen lihan tuottajahinta on palautunut afrikkalaista sikaruttokriisiä edeltävälle tasolle. Tuottaja saa 15 prosenttia parempaa hintaa lihastaan kuin EU:ssa keskimäärin. Naudanlihan hinta laski hieman ja siipikarjan liha halpeni 2,8 prosenttia. Maidon tuottajahinnassa ei ole nähty suuria muutoksia sitten vuoden 2014 hintaromahduksen, jonka jälkeen maidon tuottajahinta jäi selvästi aiempaa alemmalle tasolle. Suomalainen maitotilallinen saa tästäkin huolimatta maidostaan lähes EU:n kärkihintaa ja 11 prosenttia EU:n keskihintaa enemmän. Muiden eläintuotteiden (sis. turkisnahat) hinnat elpyivät koronakuopasta reippaaseen viidenneksen nousuun.
Jos tuntuu rahasammolta maanviljelijän työ, ei muuta kuin siirry siihen, niin saat itse kokea sen.
Parjattu maataloustuki hillitsee hintojen nousua kuluttajille
6
118
Vastaukset
- Anonyymi
Tilat kiinni. Hakekoot elintarviketeollisuus ja kauppa halpuutuksensa muualta jos ei kärsi tuottajalle maksaa:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008600982.html - Anonyymi
Maailmanmarkkinahinnat tosiaan vaikuttavat ensisijaisesti viljelijöiden bruttotuloihin. Voimakas inflaatio heikentää heidän nettotuloja, kun tuotantopanosten hinnat nousevat.
Globaalissa - ei vain EU-tasolla - maatalouspolitiikassa suurin huolenaihe on Etelä-Amerikan sademetsäkato, josta syyttömiä EU:n viljelijöitä rangaistaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1a59ae4a-c5e2-40c9-949f-efde58f437f5
Laiduntaminen parantaa puuston kasvua vapauttaessaan metaania kasvien käyttöön, jolloin hiilinielu kehittyy nopeammin. Hiilidioksidia tarvitaan metsäkadon pysäyttämiseksi ja puuston kasvun maksimoimiseksi. - Anonyymi
Kepun on ajanut maataloustukia iät ja ajat, maataloustukien myötä useimmista maatiloista on tullut tuottamattomia hyvien tukien varassa eläviä tiloja
(poikkeuksena ainakin Närpiön vihannes ja tomaatti viljelijät, jotka tekevät hyvää tulosta, nostavat miljoonien tukia ja sijoittavat rahojaan kiinteistöihin ja muihin sijoituksiin).
Nyt kun aletaan vaatimaan huoltovarmuutta ja oma varaisuuttaa elintarvikkeiden osalta, ei nämä tuottamattomat tilat pysty viljelemään kun ovat tottuneet elämään tukien varassa.
Elintarvikkeille markkinahinnat ja tuet pois maataloudelta, matalousväki oikeisiin töihin pois tuki lappujen täytön ääreltä - kyllä lähtee maatalous tuotanto käyntiin, viljelijät tervehtyy ja alkaa heidän vaurastuminen työn teolla eikä tuilla.- Anonyymi
Tähän pitää varmaankin vastata, että se kommunismi on niin paljon helpompaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän pitää varmaankin vastata, että se kommunismi on niin paljon helpompaa.
Entinen pankkiiri ja nykyinen proffa tajuaa myös syyn tilojen tuottamattomuuteen ja tukien turhuuteen.
https://www.verkkouutiset.fi/vuorineuvos-odotettavissa-on-maatilojen-alasajoja/
Tuilla elvät loiset maajussit ei tajua ja kepu ajaa tukia, jotta saisivat itse elää verovaroin myös. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähän pitää varmaankin vastata, että se kommunismi on niin paljon helpompaa.
Eikös kommari just elä muiden rahoilla, tukien varassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81258- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031037Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62787- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613