USB-avain &/ pakollinen sovellus pankkeihin vähentäisi pankkihuijauksia

Anonyymi

Tietokonetta käyttäville ainut pankkisivu olisi USB-avaimen avulla netistä ladattava erillinen nettisivu, ja muiden nettiselaimien kautta ei pääsisi pankkiin enää lainkaan(Chrome, Firefox yms. kaikki mahdolliset nettiselaimet mitä vain on).

Älypuhelimiin saisi ilman USB-avainta ladattua sovelluksen esim. Google Playsta, ja vain sitä kautta pääsisi pankkiin älypuhelimella.

USB-avain olisi standardimallin ja identtinen kaikilla pankeilla. Periaatteessa jos luottaa voisi vaikka tuttavan USB-avaimellakin ladata oikean nettiselaimen.

Esim. Nordealla ja onko ainakin Danske bankilla avainlukulaite/avainlukusovellus, ja kirjautuminen pankkiin netin kautta, niille myös tulisi pakolliseksi älypuhelimen käyttäjille erillinen sovellus jolla pääsee pankkiin.

Tietysti huijaukset muuttaisi muotoaan ja ihmisille alkaisi tulla viestiä sähköpostiin, ja tekstiviestejä; "Hei joudumme valitettavasti ilmoittamaan että USB-avaimella ladattavien sivujen käyttö päättyy se ja se päivämäärä. Ladatkaa uusi nettipankkiselain osoitteesta......" Sama juttu myös huijaussivuksi tehdyillä pankkisivuilla olisi sama teksti.

Ei täysin siis poistaisi, mutta vähentäisi varmasti paljon huijauksia.

Ainut vaan että usb-avaimet maksaa, siitä pitäisi tehdä jonkunlainen laskelma, kuinka paljon usb-avain vaikkapa 50% käyttäjistä maksaisi(jos esim. 50% käyttää älypuhelinta ja ei tietokonetta lainkaan), ja sitä verrata ihmisille maksettaviin vahingonkorvauksiin nettipankkihuijauksissa.

Tietysti toinen vaihtoehto olisi netin kautta ladata suoraan nettipankkiselain, mutta siinä on se riski että kaikki ei asenna virussuojausta tietokoneeseen joka ilmoittaisi jos lataa huijausohjelman.

9

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauska idea mutta pankki softat on enään yritysten taloushallinto ohjelmistojen alaa. Yksityisten pankki softat jäi 80 / 90 luvulle.

      Erilaiset OTP laskimet on nykyaikaa. Kuluttaja pankit web pohjaisia kaikki, telnet pankitkin on haudattu.

      • Anonyymi

        Nettipankki on täysin turvallinen, eikä huijauksia tapahdu.


    • Aika paljon yksinkertaisempaa ja yhtä tehokasta olisi tehokas käyttökoulutus ja sen painottaminen, että omaan pankiin mennän vain ja ainoastaan joko pankkisovelluksella, selaimeen säilötystä kirjanmerkistä tai näpyttelemällä OIKEA pankin osoite selaimen osoitekenttään.

      Koskaan pankkiin ei saa mennä esillä olevasta löydetystä tai tarjotusta linkistä. Oman pankkisi verkko-osoitetta ET etsi hakukoneella!

      Jos on vähänkään epävarma, niin ensin annetaan väärät tunnukset. Rikollisten huijaussivustossa ne menevät tietysti läpi. ; )

      • Anonyymi

        Google on luonut kuvakkeen, joka on toiminut hyvin jo muutaman vuoden. Kai sitä voi käyttää?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Google on luonut kuvakkeen, joka on toiminut hyvin jo muutaman vuoden. Kai sitä voi käyttää?

        Se kuvake ilmeisesti on käytännössä linkki kirjanmerkkiin, joten on turvallinen.

        Kun aikaisemmin kirjoitin, ettei linkkejä saa avata, tarkoitin tietysti "ulkoisia" linkkejä, eli sellaisia, joita näkee selatessa ja joita tulee viesteissä ja sähköposteissa, en näitä "sisäisiä" käyttöjärjestelmän tai selaimen tekemiä linkkejä, jotka usein ovat välttämättömiä esimerkiksi juurikin kirjanmerkkien toimintaan. ; )

        Käyttäjä toki pystyy tekemään myös vaarallisen kirjanmerkin lisäämällä epäilyttävän linkin kirjanmerkkeihin, mutta ei nyt mennä pilkunpiippaamiseen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Google on luonut kuvakkeen, joka on toiminut hyvin jo muutaman vuoden. Kai sitä voi käyttää?

        Kyllä ohjeita ja hyviä neuvoja tulee, mutta kun jotakin käytännöllistä kysyy, siihen loppuvat ohjeet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ohjeita ja hyviä neuvoja tulee, mutta kun jotakin käytännöllistä kysyy, siihen loppuvat ohjeet.

        Jokin fyysinen avain olisi hyvä olla. Kun se olisi taskussa, olisi tili turvassa tai ainakin vastuu yksiselitteisesti pankilla.


    • Anonyymi

      Ennen kuulemma riitti kasvot.

      • Anonyymi

        Sormenjäljistä on myös puhuttu, toimiiko se varmuudella?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe