Olen ajanut nyt kaksi vuotta S90 etuvedolla. Mieli tekisi seuraavaksi siirtyä nelivetoisen . Millaisia kokemuksia S90 nelivedosta Volvon omistajilta löytyy, asiallisia vastauksia odotellessa?
Volvo S90 D4 neliveto
17
3332
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse nelivetoa.
- Anonyymi
Ei tarvitse myöskään viinaa mutta moni kokee senkin kivaksi jutuksi.
- Anonyymi
Pitävällä alustalla käytännössä etuveto. Liukkauden yllättäessä takapyörät lähtee vetämään sekunnin murto-osassa, et huomaa mitään viivettä.
Plussaa on ettei jää sutimaan liikkeellelähdössä eikä kiihdytyksessä. Halutumpi käytettynä verrattuna etuvetoon ainakin SUV malleissa.
Miinusta on että huoltoa on enemmän, kulutus hieman nousee ja kalliimpi ostettaessa.
Pohjoisessa hyvä, eteläsuomessa jossa ajetaan lähes koko vuosi sulalla alustalla aikalailla tarpeeton.- Anonyymi
mutta sehän riittää että tahtoo sellasen
- Anonyymi
Kyllä neliveto on myös turvallisuustekijä, ainakin tällaiselle päivittäin, jokaisella kelillä autoileva.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä neliveto on myös turvallisuustekijä, ainakin tällaiselle päivittäin, jokaisella kelillä autoileva.
En aivan keksi että mikä siinä tuo turvallisuutta, onhan se taka-akselin tienoo tietysti törmäystilanteessa ehkä vähän jämäkämpää rakennetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En aivan keksi että mikä siinä tuo turvallisuutta, onhan se taka-akselin tienoo tietysti törmäystilanteessa ehkä vähän jämäkämpää rakennetta.
Et keksi ja et myös tiedä nelivedosta.
Autolehtin testituloksia lukemalla voi valjeta asiasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et keksi ja et myös tiedä nelivedosta.
Autolehtin testituloksia lukemalla voi valjeta asiasta.et sinäkään tiedä kun et kertonut, et tiedä sen vuoksi, että se ei ole yhtään sen turvallisempi
- Anonyymi
Paljon on kirjoitettu siitä kuinka neliveto antaa väärän tunteen keliolosuhteesta ja toisaalta liukkaalla ohjattavuus ei toimi ja mm. maastureita suistuu kaarteissa ojiin.
- Anonyymi
Enemmän suistuu bemareita. olisko kuitenkin se kuski joka ne virheet tekee.
- Anonyymi
Todella hyvä. Hiukan kulutusta nostaa ei ole vikoja ollut kuten oli V70 nelikossa. Itse en lainkaan etuvedosta ole tykännyt kun iso auto ja massa lähtee puskemaan etuvedolla.
- Anonyymi
Ilmeisesti on siis parempi kun iso auto ja massa lähtee puskemaan nelivedolla.
- Anonyymi
Volvolla ei ole nelivetoautoja, on vain 2 2 vetoisia AWD autoja.
- Anonyymi
niin kuten kaikki muutkin merkit
- Anonyymi
Haldex , ei mikään neliveto!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niin kuten kaikki muutkin merkit
Land rover on aito
- Anonyymi
Kerran neliveto, aina neliveto.
Nyt volvon v90 haldex joka ok, mutta ei quattron kruunu/torsen voittanutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41314Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41091- 261076
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es44772Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29693Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4677