Pitääkö ärkkopeen ilmoittaa verotuksessa että sillä on hallussaan kokonainen verovaroista kustannettava televisiokanava se on selvä etuus joka kuuluu ilmoitttaa verottajalle
Pitääkö ärkkopeen ilmoittaa verotuksessa ilmainen yle-tuki
Anonyymi
756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ilmaiset TV-kanavat ruotsinkielisille ja suomenkieliset maksavat senkin pääosin.
Ruotsinkieliset ohjelmat ovat muutenkin yliedustettuja. Yliedustus koskee myös lasten ohjelmia.
Lisäksi suomenkielisillä kanavilla pakkosyötetään yle-femman ohjelmia mutta ei toisinpäin
Femma ja teema on yhdistetty. Tulee ihan kumpiakin ohjelmia, eli ruotsinkielisillä on oikeasti vain ½ kanavaa.
Mutta se veromaksajain kustantama etuus pitäisi ilmoittaa verottajalle
Yhdistämällä femma ja teema saatiin kaikille kanaville pohjoismaista ohjelmaa enemmän kuin yksi kanava ehtisi lähettää. Myös ohjelmien sekoittaminen antaa ulkopuolisille sellaisen kuvan, että ruotsinkielinen vähemmistö olisi suurempi kuin se on.
Ennen kanavien yhdistämistä ruotsinkieliset elivät täysin omassa kuplassaan omine kouluineen ja kauppoineen. Sitten ruotsinkielisten määrä laski viiteen prosenttiin, joka on saman suuruinen kuin venäjänkielisten osuus, joten heidän piti alkaa todistamaan Suomi kaksikieliseksi.
Lisäksi tulee kymmenen tuntia svt:n ohjelmistoja suomenkielisille kanaville, onneksi ei tänä kesänä tule skanssenin lauluja sentään., mutta melodiafestivaalit varmaan.
Ihmetyttää onko tällä femmalla oikeasti edes olemasaolon perustetta johon pitää kaataa veronmaksajien rahoja miljoonakaupalla
"Ruotsinkielinen tulosilta Valvakan Yle Femin puolella tavoitti 51 000 katsojaa."
yle.fi/uutiset/3-11925318