Mielipidemittausten perusteella näyttää siltä, että pääministeri Sanna Marinin johtama SDP ottaa kunnolla takkiinsa sunnuntain kuntavaaleissa.
Kevään kuluessa SDP:n kannatus on kuitenkin sulanut alta, ja torstaina julkistetussa Ylen kuntavaalimittauksessa puolueen kannatus oli enää 17 prosenttia, josta laskua on odotetettavissa edelleen. Jos menee alle 15 % -jättääkö Sanna Marin puolueen puheenjohtajuuden, kuten ounasteltavissa on ?
Vuoden 2017 kuntavaaleissa SDP:n kannatus oli 19,4 prosenttia.
Osa haastattelemista demaripoliitikoista pelkää, että puolueen vaalitulos voi painua jopa alle 17 prosentin, jopa alle 15 prosentin.
SDP ottaa kunnolla takkiinsa sunnuntain kuntavaaleissa
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293135- 1201269
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101155- 58981
- 71978
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu175919olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26917Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66860Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794